Architektura MuratorWydarzeniaKwestia mieszkaniowa. Wystawa

Kwestia mieszkaniowa. Wystawa

Własna przestrzeń do życia to coraz trudniej osiągalne, nierzadko wręcz luksusowe dobro. Berliński Haus der Kulturen der Welt prezentuje wystawę poświęconą eksperymentalnym koncepcjom i modelom rozwiązań wciąż palącej kwestii mieszkaniowej.  

Kwestia mieszkaniowa, wystawa w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie
Martha Rosler, Housing Is a Human Right, Times Square, Nowy Jork, 1989

Do pracy nad projektem zaproszono reprezentantów miejskich inicjatyw zajmujących się działaniem na rzecz ochrony przestrzeni publicznej i praw mieszkańców oraz międzynarodowe pracownie architektoniczne: londyński kolektyw Assemble, japońską pracownię Atelier Bow-Wow, brukselską Dogmę czy Estudio Teddy Cruz + Forman z San Diego. Wynikiem współpracy są konkretne propozycje rozwiązań aktualnych problemów mieszkaniowych w formie modeli w naturalnej skali.

Na wystawie prezentowane są również rozwiązania problemów mieszkaniowych w różnych częściach świata. Na przykład na Kubie, gdzie mieszkalnictwo, obok opieki zdrowotnej i edukacji, było jednym z filarów rewolucji. Ze względu na chroniczny brak mieszkań, w 1971 roku utworzono tzw. mikrobrygady, grupy około 30 osób, które pod okiem wykwalifikowanych inżynierów i rzemieślników wznosiły cztero- lub pięciokondygnacyjne budynki na własne potrzeby. Do dziś mikrobrygady kontynuują działalność wznosząc budynki mieszkalne i komunalne na terenie całej wyspy.

Kolejne z zaprezentowanych rozwiązań to partycypacyjny program SAAL, zapoczątkowany tuż po rewolucji goździków, która w 1974 roku zakończyła pięćdziesięcioletni okres dyktatury. Idea opierała się na zaangażowaniu i uczestnictwie mieszkańców w budowę własnych domów. Choć żaden z zamiarów nie został zrealizowany, SAAL stał się nośnikiem demokratycznych wartości, a jeden z rozpoczętych w latach 70-tych projektów - osiedle Bouҫa - został ukończony w 2006 roku Alvaro Sizę.

Oprócz tych i wielu innych modeli rozwiązań kwestii mieszkaniowej, na wystawie znalazły się prace artystów sztuk wizualnych. Dwie spośród nich to realizacje Marthy Rosler If you lived here (1989) oraz Greenpoint Project (2011), które przedstawiają narastający konflikt pomiędzy interesami inwestorów, a mieszkaniem rozumianym jako podstawowe prawo każdego człowieka. Projekt uzupełnia program wykładów i dyskusji oraz 12-częściowa publikacja poświęcona zagadnieniom poruszonym na wystawie.

Wohnungsfrage
23 października - 14 grudnia 2015
Koncepcja i program: Jesko Fezer, Nikolaus Hirsch, Wilfried Kuehn, and Hila Peleg
Haus der Kulturen der Welt, Berlin

Tagi:
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.