Kwestia mieszkaniowa, wystawa w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie

i

Autor: Archiwum Architektury Martha Rosler, Housing Is a Human Right, Times Square, Nowy Jork, 1989

Kwestia mieszkaniowa. Wystawa

2015-10-20 13:59

Własna przestrzeń do życia to coraz trudniej osiągalne, nierzadko wręcz luksusowe dobro. Berliński Haus der Kulturen der Welt prezentuje wystawę poświęconą eksperymentalnym koncepcjom i modelom rozwiązań wciąż palącej kwestii mieszkaniowej.  

Do pracy nad projektem zaproszono reprezentantów miejskich inicjatyw zajmujących się działaniem na rzecz ochrony przestrzeni publicznej i praw mieszkańców oraz międzynarodowe pracownie architektoniczne: londyński kolektyw Assemble, japońską pracownię Atelier Bow-Wow, brukselską Dogmę czy Estudio Teddy Cruz + Forman z San Diego. Wynikiem współpracy są konkretne propozycje rozwiązań aktualnych problemów mieszkaniowych w formie modeli w naturalnej skali.

Na wystawie prezentowane są również rozwiązania problemów mieszkaniowych w różnych częściach świata. Na przykład na Kubie, gdzie mieszkalnictwo, obok opieki zdrowotnej i edukacji, było jednym z filarów rewolucji. Ze względu na chroniczny brak mieszkań, w 1971 roku utworzono tzw. mikrobrygady, grupy około 30 osób, które pod okiem wykwalifikowanych inżynierów i rzemieślników wznosiły cztero- lub pięciokondygnacyjne budynki na własne potrzeby. Do dziś mikrobrygady kontynuują działalność wznosząc budynki mieszkalne i komunalne na terenie całej wyspy.

Kolejne z zaprezentowanych rozwiązań to partycypacyjny program SAAL, zapoczątkowany tuż po rewolucji goździków, która w 1974 roku zakończyła pięćdziesięcioletni okres dyktatury. Idea opierała się na zaangażowaniu i uczestnictwie mieszkańców w budowę własnych domów. Choć żaden z zamiarów nie został zrealizowany, SAAL stał się nośnikiem demokratycznych wartości, a jeden z rozpoczętych w latach 70-tych projektów - osiedle Bouҫa - został ukończony w 2006 roku Alvaro Sizę.

Oprócz tych i wielu innych modeli rozwiązań kwestii mieszkaniowej, na wystawie znalazły się prace artystów sztuk wizualnych. Dwie spośród nich to realizacje Marthy Rosler If you lived here (1989) oraz Greenpoint Project (2011), które przedstawiają narastający konflikt pomiędzy interesami inwestorów, a mieszkaniem rozumianym jako podstawowe prawo każdego człowieka. Projekt uzupełnia program wykładów i dyskusji oraz 12-częściowa publikacja poświęcona zagadnieniom poruszonym na wystawie.

Wohnungsfrage23 października - 14 grudnia 2015Koncepcja i program: Jesko Fezer, Nikolaus Hirsch, Wilfried Kuehn, and Hila PelegHaus der Kulturen der Welt, Berlin