Architektura MuratorWydarzeniaLe Corbusier w Tarnowie

Le Corbusier w Tarnowie

Od 6 do 9 września w Tarnowie odbywać się będą wydarzenia zorganizowane w związku z obchodami 125 rocznicy urodzin architekta. W programie m.in. wycieczki śladami Le Corbusiera i pokazy filmów poświęconych architekturze modernistycznej

Dworzec PKP w Tarnowie, fot. N. Grospierre, © BWA Galeria Miejska w Tarnowie
Dworzec PKP w Tarnowie, fot. N. Grospierre, © BWA Galeria Miejska w Tarnowie

Le Corbusier nigdy nie odwiedził Polski. Mimo to trudno nie doceniać siły, z jaką jego idee oddziaływały na polską architekturę. Wpływ ten widoczny był już w latach międzywojennych, nie ustał nawet nawet w okresie socrealizmu, gdy potępiano corbusierowskie formy.
Ślady tych inspiracji znaleźć można między innymi w Tarnowie. W wrześniu odbędzie się w tym mieście kolejna odsłona projektu Le CorbusYear, prezentowanego dotąd w Warszawie i Katowicach.


6 września, czwartek, godz. 18
Inauguracja projektu szlaków corbusierowskich w Tarnowie
BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4

7 września, piątek, godz. 18
Wieczór filmowy
Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

8 września, sobota, godz. 17
Wycieczka śladami Le Corbusiera – Mościce
Zbiórka: zajezdnia autobusowa w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego

9 września, niedziela, godz. 17
Wycieczka śladami Le Corbusiera – tarnowskie osiedla
Zbiórka: przed kościołem p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. 16-tego Pułku Piechoty 10

Organizator: Centrum Architektury
Współorganizator: BWA Galeria Miejska w Tarnowie
Koncepcja szlaku i prowadzenie wycieczek: Barbara Bułdys
Współpraca: Katarzyna Nalezińska
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Dworzec PKP w Tarnowie, fot. N. Grospierre, © BWA Galeria Miejska w Tarnowie
Dworzec PKP w Tarnowie, fot. N. Grospierre, © BWA Galeria Miejska w Tarnowie
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Stan Berbeć – polski architekt zagranicą W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności