Magazyn bawełny znajduje się na terenie łódzkiej Manufaktury, ogromnego centrum handlowo-rozrywkowego, które powstało w 2006 roku w obrębie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Właścicielem obiektu od niedawna jest polska firma A&A Holding, zajmująca się zarządzaniem i wynajmem nieruchomości komercyjnych. W samej Łodzi na koncie ma m.in. modernizację willi Stefana Barcińskiego przy ul. Kilińskiego 177, willi Karola Prusse przy Żeromskiego 52 czy budynku przy ul. Zachodniej 70, gdzie powstała nowoczesna przestrzeń coworkingowa CoSpot.
W magazynie bawełny A&A Holding planuje urządzić nowe biura i przestrzenie handlowo-usługowe. Projekt adaptacji i rozbudowy obiektu na zlecenie spółki przygotowała warszawska pracownia Grupa 5 Architekci, autorzy wielofunkcyjnego zespołu Monopolis przy ul. Kopcińskiego czy kompleksu mieszkalnego Strefa PROGRESS, planowanego między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki.
Czytaj też: Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci |Rewitalizacja to ogromne wyzwanie inwestycyjne dla Łodzi. Miasto podjęło się tego działania w sposób kompleksowy, jednak do uzyskania zaplanowanego efektu niezbędne jest włączenie się w cały proces inwestorów prywatnych. Niezmiernie cieszę się, że łódzka firma A&A podjęła się trudu odrestaurowania budynku dawnego magazynu bawełny – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.Jak zapowiada inwestor, Magazyn Bawełny zaoferuje 8,5 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej i 3,5 tys. m² handlowo-usługowej. Prace mają rozpocząć się w 2023 roku. Za komercjalizację części usługowych odpowiedzialna będzie firma Apsys Polska, zarządca Manufaktury, która będzie także zarządzać obiektem po jego oddaniu do użytku. Bazując na naszym długoletnim doświadczeniu i wypracowanych relacjach z najemcami wierzymy, że po zaproszeniu do tego projektu nieobecnych dotychczas w Manufakturze partnerów biznesowych z różnych sektorów, wzmocnimy potencjał całego kompleksu. Na około 3,5 tys. m² podzielonych na dwa poziomy chcemy stworzyć synergię branżową, która zaspokoi potrzeby ok. 1000 pracowników części biurowej – tłumaczy Elżbieta Rek z Apsys Polska.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!