Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci
Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Zespół mieszkalny Strefa PROGRESS w Łodzi, proj. Grupa 5 Architekci
Zespół mieszkalny Strefa PROGRESS Łódź, Piotrkowska 217
AutorzyGrupa 5 Architekci
Generalny wykonawcaALFA-BET Polska
InwestorOKAM Capital
Data realizacji (koniec)2024
Zespół mieszkalny Strefa PROGRESS powstanie w samym centrum Łodzi, między ul. Piotrkowską a al. Kościuszki. Na zlecenie firmy OKAM Capital zaprojektowała je pracownia Grupa 5 Architekci. W skład kompleksu wejdą cztery budynki, w tym odtworzony magazyn dawnej fabryki maszyn i odlewni żeliwa Józefa Johna, który z uwagi na zły stan techniczny został niedawno rozebrany. Niestety, tego budynku nie dało się zachować, choć mieliśmy pierwotnie takie plany. Był w katastrofalnym stanie technicznym, zwłaszcza jego drewniana konstrukcja – mówiła w lutym Urszula Karczmarczyk, dyrektor marketingu OKAM Capital portalowi lodz.pl, zapewniając, że wszystkie prace były uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Strefa PROGRESS zaoferuje blisko 300 mieszkań o powierzchni od 25 do 140 m², kilka lokali usługowych w parterach, a także specjalną strefę mieszkańca z częścią do co-workingu i wewnętrzny ogród ze starannie dobraną zielenią i małą architekturą. Według zapowiedzi inwestora, będzie stanowić uzupełnienie Strefy Piotrkowska 217, znajdujących się tuz obok pofabrycznych zabudowań zaadaptowanych przez OKAM na zespół biurowo-usługowy.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka ALFA-BET Polska. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, oddanie budynków do użytku zaplanowano na 2024 rok.
Zespół mieszkalny Strefa PROGRESS w Łodzi, proj. Grupa 5 Architekci
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.
Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.