Architektura MuratorWydarzeniaMagdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładania konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich
Nowa wersja projektu modernizacji Starego Rynku w Łodzi, uwzględniająca m.in. więcej nasadzeń drzew; proj. Polska Inżynieria

Kampanię na rzecz odbetonowania miast wiceminister kultury i generalna konserwator Magdalena Gawin zapowiadała już od pewnego czasu. Ostatnio spotkała się w tej sprawie z wojewódzkimi konserwatorami i działającymi w ich imieniu kierownikami delegatur urzędów ochrony zabytków z całej Polski. Dyskutowano m.in. o coraz bardziej powszechnej w naszym kraju betonozie, czyli praktyce modernizacji historycznych rynków i placów w taki sposób, że zieleń zastępowana jest kamienną bądź betonową posadzką. Na początku września odbyła się konferencja prasowa podsumowująca spotkanie.

Nowa wykładnia konserwatorska

Jak mówiła wiceminister, zgodnie z dotychczasową wykładnią konserwatorską, drzewa z zabytkowych przestrzeni usuwano, tłumacząc, że nie było ich tam w średniowieczu. Zwróciła też uwagę, że zazielenienie historycznych centrów miast ma wśród niektórych decydentów często złą opinię, bo przypisywane jest latom powojennym, a to nie do końca prawda. Drzewa na rynkach miejskich były sadzone już w dwudziestoleciu, w ramach różnego rodzaju programów i rozporządzeń rządowych. Nie możemy dziś dopuszczać do rewitalizacji, które całkowicie niszczą zieleń na obszarach zabytkowych, dlatego zmieniamy wykładnię konserwatorską dotyczącą inwestycji tego typu – zapowiedziała Gawin, dodając, że zieleń jest współcześnie niezbędnym elementem przestrzeni miejskiej, oczyszczającym powietrze, obniżającym temperaturę w czasie upałów i wchłaniającym wodę podczas obfitych opadów.

Czytaj też: Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? |

Generalna konserwator zabytków poinformowała również, że podjęła rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska Małgorzatą Golińską oraz wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą na temat wspólnych działań, które mają popularyzować proekoloiczne remonty i modernizacje. Samorządy aplikują do marszałków o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację. Dlatego musimy ustalić z marszałkami zmianę regulaminów oraz kryteria w taki sposób, żeby powstrzymać wycinkę zieleni wkomponowanej w przestrzeń historyczną, a jeśli – z jakichś ważnych względów – trzeba tę zieleń wyciąć, muszą być natychmiast przeprowadzone nasady odpowiednimi, historycznymi gatunkami drzew o odpowiedniej objętości pnia – mówiła Magdalena Gawin.

Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski
Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.