Architektura MuratorWydarzeniaMagdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładania konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich
Nowa wersja projektu modernizacji Starego Rynku w Łodzi, uwzględniająca m.in. więcej nasadzeń drzew; proj. Polska Inżynieria

Kampanię na rzecz odbetonowania miast wiceminister kultury i generalna konserwator Magdalena Gawin zapowiadała już od pewnego czasu. Ostatnio spotkała się w tej sprawie z wojewódzkimi konserwatorami i działającymi w ich imieniu kierownikami delegatur urzędów ochrony zabytków z całej Polski. Dyskutowano m.in. o coraz bardziej powszechnej w naszym kraju betonozie, czyli praktyce modernizacji historycznych rynków i placów w taki sposób, że zieleń zastępowana jest kamienną bądź betonową posadzką. Na początku września odbyła się konferencja prasowa podsumowująca spotkanie.

Nowa wykładnia konserwatorska

Jak mówiła wiceminister, zgodnie z dotychczasową wykładnią konserwatorską, drzewa z zabytkowych przestrzeni usuwano, tłumacząc, że nie było ich tam w średniowieczu. Zwróciła też uwagę, że zazielenienie historycznych centrów miast ma wśród niektórych decydentów często złą opinię, bo przypisywane jest latom powojennym, a to nie do końca prawda. Drzewa na rynkach miejskich były sadzone już w dwudziestoleciu, w ramach różnego rodzaju programów i rozporządzeń rządowych. Nie możemy dziś dopuszczać do rewitalizacji, które całkowicie niszczą zieleń na obszarach zabytkowych, dlatego zmieniamy wykładnię konserwatorską dotyczącą inwestycji tego typu – zapowiedziała Gawin, dodając, że zieleń jest współcześnie niezbędnym elementem przestrzeni miejskiej, oczyszczającym powietrze, obniżającym temperaturę w czasie upałów i wchłaniającym wodę podczas obfitych opadów.

Czytaj też: Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? |

Generalna konserwator zabytków poinformowała również, że podjęła rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska Małgorzatą Golińską oraz wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą na temat wspólnych działań, które mają popularyzować proekoloiczne remonty i modernizacje. Samorządy aplikują do marszałków o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację. Dlatego musimy ustalić z marszałkami zmianę regulaminów oraz kryteria w taki sposób, żeby powstrzymać wycinkę zieleni wkomponowanej w przestrzeń historyczną, a jeśli – z jakichś ważnych względów – trzeba tę zieleń wyciąć, muszą być natychmiast przeprowadzone nasady odpowiednimi, historycznymi gatunkami drzew o odpowiedniej objętości pnia – mówiła Magdalena Gawin.

Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski
Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.
Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni Poznaliśmy pierwsze efekty tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej organizowanego w Gdyni przez stowarzyszenie Traffic Design. W przestrzeni miasta pojawiła się m.in. instalacja Comb autorstwa kolektywu The New Raw z Rotterdamu czy 5-metrowy mural studia Thonik z Amsterdamu.