Architektura MuratorWydarzeniaMagdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich

Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładania konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich
Nowa wersja projektu modernizacji Starego Rynku w Łodzi, uwzględniająca m.in. więcej nasadzeń drzew; proj. Polska Inżynieria

Kampanię na rzecz odbetonowania miast wiceminister kultury i generalna konserwator Magdalena Gawin zapowiadała już od pewnego czasu. Ostatnio spotkała się w tej sprawie z wojewódzkimi konserwatorami i działającymi w ich imieniu kierownikami delegatur urzędów ochrony zabytków z całej Polski. Dyskutowano m.in. o coraz bardziej powszechnej w naszym kraju betonozie, czyli praktyce modernizacji historycznych rynków i placów w taki sposób, że zieleń zastępowana jest kamienną bądź betonową posadzką. Na początku września odbyła się konferencja prasowa podsumowująca spotkanie.

Nowa wykładnia konserwatorska

Jak mówiła wiceminister, zgodnie z dotychczasową wykładnią konserwatorską, drzewa z zabytkowych przestrzeni usuwano, tłumacząc, że nie było ich tam w średniowieczu. Zwróciła też uwagę, że zazielenienie historycznych centrów miast ma wśród niektórych decydentów często złą opinię, bo przypisywane jest latom powojennym, a to nie do końca prawda. Drzewa na rynkach miejskich były sadzone już w dwudziestoleciu, w ramach różnego rodzaju programów i rozporządzeń rządowych. Nie możemy dziś dopuszczać do rewitalizacji, które całkowicie niszczą zieleń na obszarach zabytkowych, dlatego zmieniamy wykładnię konserwatorską dotyczącą inwestycji tego typu – zapowiedziała Gawin, dodając, że zieleń jest współcześnie niezbędnym elementem przestrzeni miejskiej, oczyszczającym powietrze, obniżającym temperaturę w czasie upałów i wchłaniającym wodę podczas obfitych opadów.

Czytaj też: Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? |

Generalna konserwator zabytków poinformowała również, że podjęła rozmowy z wiceminister klimatu i środowiska Małgorzatą Golińską oraz wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą na temat wspólnych działań, które mają popularyzować proekoloiczne remonty i modernizacje. Samorządy aplikują do marszałków o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację. Dlatego musimy ustalić z marszałkami zmianę regulaminów oraz kryteria w taki sposób, żeby powstrzymać wycinkę zieleni wkomponowanej w przestrzeń historyczną, a jeśli – z jakichś ważnych względów – trzeba tę zieleń wyciąć, muszą być natychmiast przeprowadzone nasady odpowiednimi, historycznymi gatunkami drzew o odpowiedniej objętości pnia – mówiła Magdalena Gawin.

Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski
Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2020 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz czternasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Grand Prix otrzymał wieloaspektowy projekt zagospodarowania dawnych kamieniołomów Kadzielnia i Wietrznia w Kielcach autorstwa 2Gstudio i PC Architektura.