Architektura MuratorWydarzeniaPomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?
Odsłonięcie pomnika Drzewa w Wieleniu we wrześniu 2020 roku

15 sierpnia aktywista Jan Mencwel napisał na Twitterze: Miasto Wieleń na betonowym placu postawiło sobie pomnik... drzewa. Piszą, że to „symbol rozwoju społeczno-gospodarczego”. Całą książkę napisałem o #betonoza i wycinaniu drzew ale to to już nie wiem jak skomentować. Tym samym rozpętał kolejną burzę. O pomniku Drzewa w Wieleniu informowały w tym tygodniu wszystkie ważniejsze media lokalne i ogólnopolskie. Komentarz pod postem Jana Mencwla zamieściła m.in. Magdalena Gawin, generalna konserwator zabytków: Burmistrzowi na pewno się podoba. W ustawie samorządowej trzeba zrobić zmianę – burmistrzowie i radni powinni przechodzić szkolenia z zakresu dziedzictwa, architektury i ochrony zieleni miejskiej. Trzymamy Panią wiceminister za słowo! Tymczasem 18 sierpnia oświadczenie wydała sama Gminy Wieleń:

Z przykrością obserwujemy w ostatnim czasie falę hejtu. Wprowadza Państwa w błąd jedna osoba. Pan Jan Mencwel, aktywista społecznik, który nigdy nie był w Wieleniu, nie widział tego miejsca, wykadrował maleńki fragment zrewitalizowanego placu, który wadliwie opisał w mediach społecznościowych  i zmanipulował opinię publiczną. Natychmiast po tym wpisie wysłano wiadomość do pana Jana Mencwla,  prosząc go o kontakt, a także wystosowano zaproszenie do Wielenia. Do dziś Pan Jan Mencwel nie skontaktował się z nami. Można podejrzewać, że chodziło wyłącznie o promocję własnej osoby i wydanej w 2020 roku publikacji „Betonoza” – czytamy na stronie urzędu miasta.

Drzewo z brązu na cześć rozwoju społeczno-gospodarczego Wielenia

Urzędnicy informują dalej, że w miejscu pomnika nigdy nie było drzew, a nowych nie można było posadzić ze względu na podziemną infrastrukturę techniczną oraz bezpośrednie sąsiedztwo fontanny. To nie do końca prawda. Podobne argumenty podnosiły swego czasu władze Warszawy, tłumacząc, że z powodu gęstej sieci podziemnych instalacji nie da się posadzić drzew choćby wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Ostatecznie dzięki miejskim aktywistom wykonano ekspertyzy techniczne, które wykazały, że nasadzenia są możliwe: aby chronić sieci podziemne przed korzeniami zastosowano specjalne ekrany i rury osłonowe.

W sprawie pomnika Drzewa w Wieleniu pojawia się jeszcze jeden wątek. Monument to powiększona statuetka, którą burmistrz od 2016 roku przyznaje osobom przyczyniającym się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Jak czytamy w materiałach promocyjnych, nagroda jest odzwierciedleniem samorządowych dążeń: osiągnąć najwyższy wzrost, rozkwitać owocem, rozwijać wspaniałe konary i umacniać korzenie w podłożu (sic!).

Film z uroczystego odsłonięcia pominka Drzewa w Wieleniu

Modernizacja rynku w Wieleniu

Pomnik Drzewa w Wieleniu powstał w ramach modernizacji rynku, którą przeprowadzono według projektu poznańskiego biura Neostudio. Architekci opracowali zagospodarowanie przestrzeni w obrębie ul. Nowe Miasto, proponując tam m.in. zadaszone targowisko ze stali, a w części placu zaznaczenie w posadzce śladów fundamentów spalonego w 1977 roku ewangelickiego kościoła.

Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Autor: Piotr Prus
Pamięci mieszkańców getta: nowy monument na cmentarzu żydowskim w Warszawie Jeden z największych masowych grobów w Europie otrzymał nową oprawę. Na cmentarzu żydowskim w Warszawie, w miejscu spoczynku tysięcy mieszkańców getta, powstało przejmujące założenie pomnikowe według projektu biura Archiworks.
Plac 3 Maja w Wołominie od Nowa: wyniki konkursu W konkursie na koncepcję nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Wołominie zwyciężyła Inicjatywa Projektowa z Warszawy. Wybór opracowania poprzedziły kilkustopniowe konsultacje społeczne.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2021 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz piętnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Jury nagrodziło sześć realizacji w czterech kategoriach.
Miasto dobrych rozwiązań: nowy przewodnik po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w Polsce Targowisko w Mszanie Dolnej, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, plaża miejska w Olsztynie czy parki kieszonkowe w Krakowie to tylko niektóre z miejsc, jakie znalazły się na Niemapie – nowym przewodniku po dobrze zaprojektowanych przestrzeniach w całej Polsce.
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.