Architektura MuratorWydarzeniaPomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?
Odsłonięcie pomnika Drzewa w Wieleniu we wrześniu 2020 roku

15 sierpnia aktywista Jan Mencwel napisał na Twitterze: Miasto Wieleń na betonowym placu postawiło sobie pomnik... drzewa. Piszą, że to „symbol rozwoju społeczno-gospodarczego”. Całą książkę napisałem o #betonoza i wycinaniu drzew ale to to już nie wiem jak skomentować. Tym samym rozpętał kolejną burzę. O pomniku Drzewa w Wieleniu informowały w tym tygodniu wszystkie ważniejsze media lokalne i ogólnopolskie. Komentarz pod postem Jana Mencwla zamieściła m.in. Magdalena Gawin, generalna konserwator zabytków: Burmistrzowi na pewno się podoba. W ustawie samorządowej trzeba zrobić zmianę – burmistrzowie i radni powinni przechodzić szkolenia z zakresu dziedzictwa, architektury i ochrony zieleni miejskiej. Trzymamy Panią wiceminister za słowo! Tymczasem 18 sierpnia oświadczenie wydała sama Gminy Wieleń:

Z przykrością obserwujemy w ostatnim czasie falę hejtu. Wprowadza Państwa w błąd jedna osoba. Pan Jan Mencwel, aktywista społecznik, który nigdy nie był w Wieleniu, nie widział tego miejsca, wykadrował maleńki fragment zrewitalizowanego placu, który wadliwie opisał w mediach społecznościowych  i zmanipulował opinię publiczną. Natychmiast po tym wpisie wysłano wiadomość do pana Jana Mencwla,  prosząc go o kontakt, a także wystosowano zaproszenie do Wielenia. Do dziś Pan Jan Mencwel nie skontaktował się z nami. Można podejrzewać, że chodziło wyłącznie o promocję własnej osoby i wydanej w 2020 roku publikacji „Betonoza” – czytamy na stronie urzędu miasta.

Drzewo z brązu na cześć rozwoju społeczno-gospodarczego Wielenia

Urzędnicy informują dalej, że w miejscu pomnika nigdy nie było drzew, a nowych nie można było posadzić ze względu na podziemną infrastrukturę techniczną oraz bezpośrednie sąsiedztwo fontanny. To nie do końca prawda. Podobne argumenty podnosiły swego czasu władze Warszawy, tłumacząc, że z powodu gęstej sieci podziemnych instalacji nie da się posadzić drzew choćby wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Ostatecznie dzięki miejskim aktywistom wykonano ekspertyzy techniczne, które wykazały, że nasadzenia są możliwe: aby chronić sieci podziemne przed korzeniami zastosowano specjalne ekrany i rury osłonowe.

W sprawie pomnika Drzewa w Wieleniu pojawia się jeszcze jeden wątek. Monument to powiększona statuetka, którą burmistrz od 2016 roku przyznaje osobom przyczyniającym się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Jak czytamy w materiałach promocyjnych, nagroda jest odzwierciedleniem samorządowych dążeń: osiągnąć najwyższy wzrost, rozkwitać owocem, rozwijać wspaniałe konary i umacniać korzenie w podłożu (sic!).

Film z uroczystego odsłonięcia pominka Drzewa w Wieleniu

Modernizacja rynku w Wieleniu

Pomnik Drzewa w Wieleniu powstał w ramach modernizacji rynku, którą przeprowadzono według projektu poznańskiego biura Neostudio. Architekci opracowali zagospodarowanie przestrzeni w obrębie ul. Nowe Miasto, proponując tam m.in. zadaszone targowisko ze stali, a w części placu zaznaczenie w posadzce śladów fundamentów spalonego w 1977 roku ewangelickiego kościoła.

Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Autor: Piotr Prus
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2020 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz czternasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. Grand Prix otrzymał wieloaspektowy projekt zagospodarowania dawnych kamieniołomów Kadzielnia i Wietrznia w Kielcach autorstwa 2Gstudio i PC Architektura.