Architektura MuratorWydarzeniaPomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?

Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.

Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej?
Odsłonięcie pomnika Drzewa w Wieleniu we wrześniu 2020 roku

15 sierpnia aktywista Jan Mencwel napisał na Twitterze: Miasto Wieleń na betonowym placu postawiło sobie pomnik... drzewa. Piszą, że to „symbol rozwoju społeczno-gospodarczego”. Całą książkę napisałem o #betonoza i wycinaniu drzew ale to to już nie wiem jak skomentować. Tym samym rozpętał kolejną burzę. O pomniku Drzewa w Wieleniu informowały w tym tygodniu wszystkie ważniejsze media lokalne i ogólnopolskie. Komentarz pod postem Jana Mencwla zamieściła m.in. Magdalena Gawin, generalna konserwator zabytków: Burmistrzowi na pewno się podoba. W ustawie samorządowej trzeba zrobić zmianę – burmistrzowie i radni powinni przechodzić szkolenia z zakresu dziedzictwa, architektury i ochrony zieleni miejskiej. Trzymamy Panią wiceminister za słowo! Tymczasem 18 sierpnia oświadczenie wydała sama Gminy Wieleń:

Z przykrością obserwujemy w ostatnim czasie falę hejtu. Wprowadza Państwa w błąd jedna osoba. Pan Jan Mencwel, aktywista społecznik, który nigdy nie był w Wieleniu, nie widział tego miejsca, wykadrował maleńki fragment zrewitalizowanego placu, który wadliwie opisał w mediach społecznościowych  i zmanipulował opinię publiczną. Natychmiast po tym wpisie wysłano wiadomość do pana Jana Mencwla,  prosząc go o kontakt, a także wystosowano zaproszenie do Wielenia. Do dziś Pan Jan Mencwel nie skontaktował się z nami. Można podejrzewać, że chodziło wyłącznie o promocję własnej osoby i wydanej w 2020 roku publikacji „Betonoza” – czytamy na stronie urzędu miasta.

Drzewo z brązu na cześć rozwoju społeczno-gospodarczego Wielenia

Urzędnicy informują dalej, że w miejscu pomnika nigdy nie było drzew, a nowych nie można było posadzić ze względu na podziemną infrastrukturę techniczną oraz bezpośrednie sąsiedztwo fontanny. To nie do końca prawda. Podobne argumenty podnosiły swego czasu władze Warszawy, tłumacząc, że z powodu gęstej sieci podziemnych instalacji nie da się posadzić drzew choćby wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Ostatecznie dzięki miejskim aktywistom wykonano ekspertyzy techniczne, które wykazały, że nasadzenia są możliwe: aby chronić sieci podziemne przed korzeniami zastosowano specjalne ekrany i rury osłonowe.

W sprawie pomnika Drzewa w Wieleniu pojawia się jeszcze jeden wątek. Monument to powiększona statuetka, którą burmistrz od 2016 roku przyznaje osobom przyczyniającym się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Jak czytamy w materiałach promocyjnych, nagroda jest odzwierciedleniem samorządowych dążeń: osiągnąć najwyższy wzrost, rozkwitać owocem, rozwijać wspaniałe konary i umacniać korzenie w podłożu (sic!).

Film z uroczystego odsłonięcia pominka Drzewa w Wieleniu

Modernizacja rynku w Wieleniu

Pomnik Drzewa w Wieleniu powstał w ramach modernizacji rynku, którą przeprowadzono według projektu poznańskiego biura Neostudio. Architekci opracowali zagospodarowanie przestrzeni w obrębie ul. Nowe Miasto, proponując tam m.in. zadaszone targowisko ze stali, a w części placu zaznaczenie w posadzce śladów fundamentów spalonego w 1977 roku ewangelickiego kościoła.

Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Autor: Piotr Prus
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.
Nowe interwencje w przestrzeni Gdyni Poznaliśmy pierwsze efekty tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej organizowanego w Gdyni przez stowarzyszenie Traffic Design. W przestrzeni miasta pojawiła się m.in. instalacja Comb autorstwa kolektywu The New Raw z Rotterdamu czy 5-metrowy mural studia Thonik z Amsterdamu.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.