Marcin Szczelina pierwszym polskim jurorem prestiżowej Simon Architecture Prize

i

Autor: Archiwum Architektury

Marcin Szczelina pierwszym polskim jurorem prestiżowej Simon Architecture Prize

2022-05-20 16:28

Redaktor naczelny „Architecture Snob” Marcin Szczelina został jurorem Simon Architecture Prize 2022. To pierwszy w historii Polak, który dołączył do gremium przyznającego tę prestiżową nagrodę.

Simon Architecture Prize to nagroda, której celem jest wyróżnianie projektów poprawiających komfort życia mieszkańców. Nagradzane obiekty to wysokiej jakości miejsca do pracy, nauki czy zabawy – to architektura do życia. Simon Architecture Prize przyznawana jest w dwóch kategoriach: Miejsca Wspólne (Collective Places) i Miejsca Osobiste (Personal Places). Taki podział zwraca uwagę na perspektywę użytkownika architektury i jego doświadczenie funkcjonowania w niej. Z tego też powodu proces zgłoszeń do nagrody odbywa się przy udziale mieszkańców budynku. Fundatorów Simon Architecture Prize nie interesuje architektura zamrożona w zdjęciach, a żywy, działający budynek.

Czytaj też: European Prize for Urban Public Space 2022 |

Nagroda przyznawana jest w trybie dwuletnim od 2016 roku i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W poprzednich latach w jury zasiadały m.in. Frida Escobedo, jedna z najzdolniejszych architektek na świecie, która projektuje obecnie nową galerię dla Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, czy Anupama Kundoo, jedna z wiodących architektek skupiających się na budownictwie sprawiedliwym społecznie i ekologicznie.Marcin Szczelina dołącza do prestiżowego grona jurorskiego jako pierwsza osoba z Polski. To dla mnie ogromny zaszczyt, gdyż Simon Architecture Prize jest obecnie najciekawszą nagrodą architektoniczną na świecie. Projekty oceniane są przede wszystkim z perspektywy użytkowników, dlatego priorytetowe są przestrzenie, ktróre są przyjazne użytkownikom i zapewniają im komfort. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzcy, jak i finaliści, otrzymają trofeum zaprojektowane przez Katakońskiego projektanta Andreu Carullę – mówi Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”.W poprzednich edycjach laureatami nagrody byli m.in. Lacaton & Vassal za projekt modernizacji trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, czy Unparelld'arquitectes za projekt  Can Sau. Emergency Scenery w miejscowości Olot.

Czytaj też: EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux |Marcin Szczelina jest kuratorem i krytykiem architektury, założycielem i redaktorem naczelnym portalu i magazynu „Architecture Snob”. Od 2014 roku ekspertem europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Szczelina jest także ekspertem Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ, a także ambasadorem Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo.Simon Architecture Prize 2022 startuje już wkrótce. Wiecej informacji na stronie konkursu: www.simonprize.org.

ZAPISZ SIĘ