Simon Architecture Prize to nagroda, której celem jest wyróżnianie projektów poprawiających komfort życia mieszkańców. Nagradzane obiekty to wysokiej jakości miejsca do pracy, nauki czy zabawy – to architektura do życia. Simon Architecture Prize przyznawana jest w dwóch kategoriach: Miejsca Wspólne (Collective Places) i Miejsca Osobiste (Personal Places). Taki podział zwraca uwagę na perspektywę użytkownika architektury i jego doświadczenie funkcjonowania w niej. Z tego też powodu proces zgłoszeń do nagrody odbywa się przy udziale mieszkańców budynku. Fundatorów Simon Architecture Prize nie interesuje architektura zamrożona w zdjęciach, a żywy, działający budynek.
Czytaj też: European Prize for Urban Public Space 2022 |
Nagroda przyznawana jest w trybie dwuletnim od 2016 roku i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. W poprzednich latach w jury zasiadały m.in. Frida Escobedo, jedna z najzdolniejszych architektek na świecie, która projektuje obecnie nową galerię dla Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, czy Anupama Kundoo, jedna z wiodących architektek skupiających się na budownictwie sprawiedliwym społecznie i ekologicznie.Marcin Szczelina dołącza do prestiżowego grona jurorskiego jako pierwsza osoba z Polski. To dla mnie ogromny zaszczyt, gdyż Simon Architecture Prize jest obecnie najciekawszą nagrodą architektoniczną na świecie. Projekty oceniane są przede wszystkim z perspektywy użytkowników, dlatego priorytetowe są przestrzenie, ktróre są przyjazne użytkownikom i zapewniają im komfort. Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzcy, jak i finaliści, otrzymają trofeum zaprojektowane przez Katakońskiego projektanta Andreu Carullę – mówi Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”.W poprzednich edycjach laureatami nagrody byli m.in. Lacaton & Vassal za projekt modernizacji trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, czy Unparelld'arquitectes za projekt Can Sau. Emergency Scenery w miejscowości Olot.
Czytaj też: EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux |Marcin Szczelina jest kuratorem i krytykiem architektury, założycielem i redaktorem naczelnym portalu i magazynu „Architecture Snob”. Od 2014 roku ekspertem europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Szczelina jest także ekspertem Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ, a także ambasadorem Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo.Simon Architecture Prize 2022 startuje już wkrótce. Wiecej informacji na stronie konkursu: www.simonprize.org.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!