11 września podczas uroczystej gali w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie minister kultury Piotr Gliński odznaczył twórców, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i upowszechniania polskiej kultury. Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycyjnie przyznana została w kilkunastu kategoriach obejmujących różne dziedziny. W kategorii Architektura wyróżniono Marka Budzyńskiego, warszawskiego architekta i urbanistę, współautora m.in. osiedla Ursynów Północny, Biblioteki Uniwersyteckiej i Sądu Najwyższego w Warszawie czy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Jego realizacje podkreślają szacunek dla tradycji kulturowych oraz społecznych, stanowią wnikliwe podejście do relacji człowieka z przyrodą. Architektura Marka Budzyńskiego emanuje indywidualnym stylem łączącym fascynacje klasycyzmem z wątkami ekologicznymi i bogatą symboliką budowli. Głównym zamierzeniem tych wizjonerskich projektów jest twórcze połączenie kultury z naturą – czytamy w komunikacie prasowym.
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznawana jest od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. Wśród dotychczasowych laureatów w dziedzinie architektury znaleźli się Krzysztof Ingarden, Witold Cęckiewicz, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Bolesław Stelmach, Tomasz Konior, Robert Konieczny czy Stefan Kuryłowicz.