Architektura MuratorWydarzeniaMatematyczna galeria Zahy Hadid

Matematyczna galeria Zahy Hadid

Przy projektowaniu wystawy o matematyce inspiracją dla Zahy Hadid były prądy powietrza wywoływane przez unoszący się samolot. Otwarta w grudniu w londyńskim Muzeum Nauki Mathematics: The Winton Gallery jest jedyną stale dostępną muzealną ekspozycją stworzoną przez znaną architektkę.

Matematyczna galeria Zahy Hadid
Wnętrze otwartej 8 grudnia 2016 roku Mathematics: The Winton Gallery. Projekt: Zaha Hadid Architects. Konstrukcja: Arup. Projekt oświetlania: Arup Lighting; fot. Luke Hayes

Wystawa, rozmieszczona na ponad 900 m2 powierzchni, pokazywać ma, jak ważna w naszym życiu jest matematyka. Można zobaczyć na niej wiele wynalazków, które dowodzą silnego powiązania tej dziedziny z innowacjami i postępem. Jest to zarówno XVII-wieczne arabskie astrolabium, jak i maszyna szyfrująca Enigma, ale też zupełnie zaskakujące obiekty, pozornie niezwiązane z matematyką, na przykład pudełko ze szklanymi oczami – narzędzie stosowane przez Francisa Galtona, który z jego pomocą prowadził badania antropometryczne, wykorzystując przy tym metody statystyczne. Zahę Hadid zainspirował aeroplan Handley Page - sztandarowy produkt brytyjskiego przemysłu awiacyjnego, dziś zajmujący centralne miejsce w galerii. Formy o aerodynamicznych kształtach, tak charakterystycznych dla twórczości projektantki, pozwalają tu ukazać się prądom powietrza, równocześnie symbolizując transformacyjną moc matematyki.

Zaha Hadid była zafascynowana tą dziedziną wiedzy, przez pewien czas ją nawet studiowała. Kiedy dorastałam w Iraku, była ona codzienną częścią życia. Graliśmy w zagadki matematyczne, podobnie jak bawiliśmy się ołówkami i papierem w rysowanie – matematyka była jak szkicowanie – wspominała. Mathematics: The Winton Gallery to także pierwsza realizacja znanej architektki oddana do użytku w Wielkiej Brytanii po jej niespodziewanej śmierci w marcu 2016 roku. Aktualnie w Londynie prezentowana jest też wystawa Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings - można ją oglądać do 12 lutego w siedzibie Serpentine Sackler Gallery, obok której znajduje się zaprojektowany przez architektkę i otwarty przed czterema laty budynek restauracji The Magazine.

Science Museum, Exhibition Road, Londyn. Otwarte codziennie w godz. 10.00-18.00 www.sciencemuseum.org.uk/mathematics

Serpentine Sackler Gallery, West Carriage Drive, Londyn. Wystawa Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings. Do 12 lutego - otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00
www.serpentinegalleries.org

Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.
Przewodnik architektoniczny po Londynie - pobierz bezpłatną aplikację! Londyńska Fundacja Architektury udostępniła bezpłatną aplikację – architektoniczny przewodnik po stolicy Wielkiej Brytanii. Teraz z telefonem w ręku można bez trudu odnaleźć i poznać ponad tysiąc najciekawszych budynków Londynu.
Dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie To największe przedsięwzięcie budowlane tej instytucji od czasu jej otwarcia w 1909 roku. Dzięki realizacji udało się w dosłownym sensie otworzyć muzeum na przestrzeń miasta. Bogato zdobione ogrodzenie frontowe, o formie kolumnady z wysokim, murowanym cokołem, pierwotnie zasłaniało elementy techniczne. W ramach przebudowy pełne elementy cokołu zamieniono na stalowe, perforowane panele otwierane za dnia i zamykane po godzinach pracy muzeum. Dziedziniec przed wejściem do budynku wyłożono płytkami porcelanowymi, a pod nim ulokowano całkowicie nową przestrzeń wystawiennicza. Pozbawiona podpór pośrednich sala ma wymiary 30 x 38 m i wysokość dochodzącą do 10,5 m – pisze Maciej Lewandowski.