Architektura MuratorWydarzeniaMatematyczna galeria Zahy Hadid

Matematyczna galeria Zahy Hadid

Przy projektowaniu wystawy o matematyce inspiracją dla Zahy Hadid były prądy powietrza wywoływane przez unoszący się samolot. Otwarta w grudniu w londyńskim Muzeum Nauki Mathematics: The Winton Gallery jest jedyną stale dostępną muzealną ekspozycją stworzoną przez znaną architektkę.

Matematyczna galeria Zahy Hadid
Wnętrze otwartej 8 grudnia 2016 roku Mathematics: The Winton Gallery. Projekt: Zaha Hadid Architects. Konstrukcja: Arup. Projekt oświetlania: Arup Lighting; fot. Luke Hayes

Wystawa, rozmieszczona na ponad 900 m2 powierzchni, pokazywać ma, jak ważna w naszym życiu jest matematyka. Można zobaczyć na niej wiele wynalazków, które dowodzą silnego powiązania tej dziedziny z innowacjami i postępem. Jest to zarówno XVII-wieczne arabskie astrolabium, jak i maszyna szyfrująca Enigma, ale też zupełnie zaskakujące obiekty, pozornie niezwiązane z matematyką, na przykład pudełko ze szklanymi oczami – narzędzie stosowane przez Francisa Galtona, który z jego pomocą prowadził badania antropometryczne, wykorzystując przy tym metody statystyczne. Zahę Hadid zainspirował aeroplan Handley Page - sztandarowy produkt brytyjskiego przemysłu awiacyjnego, dziś zajmujący centralne miejsce w galerii. Formy o aerodynamicznych kształtach, tak charakterystycznych dla twórczości projektantki, pozwalają tu ukazać się prądom powietrza, równocześnie symbolizując transformacyjną moc matematyki.

Zaha Hadid była zafascynowana tą dziedziną wiedzy, przez pewien czas ją nawet studiowała. Kiedy dorastałam w Iraku, była ona codzienną częścią życia. Graliśmy w zagadki matematyczne, podobnie jak bawiliśmy się ołówkami i papierem w rysowanie – matematyka była jak szkicowanie – wspominała. Mathematics: The Winton Gallery to także pierwsza realizacja znanej architektki oddana do użytku w Wielkiej Brytanii po jej niespodziewanej śmierci w marcu 2016 roku. Aktualnie w Londynie prezentowana jest też wystawa Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings - można ją oglądać do 12 lutego w siedzibie Serpentine Sackler Gallery, obok której znajduje się zaprojektowany przez architektkę i otwarty przed czterema laty budynek restauracji The Magazine.

Science Museum, Exhibition Road, Londyn. Otwarte codziennie w godz. 10.00-18.00 www.sciencemuseum.org.uk/mathematics

Serpentine Sackler Gallery, West Carriage Drive, Londyn. Wystawa Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings. Do 12 lutego - otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00
www.serpentinegalleries.org

Kompleks Oշ w Londynie Oշ to jeden z największych na świecie kompleksów konferencyjno-widowiskowych. Wybudowany w 2000 roku w londyńskiej dzielnicy Greenwich  ̶  zaprojektowany przez Richard Rogers Partnership dla uczczenia nowego tysiąclecia  ̶  mieści 30 komercyjnych sal, z których największa jest słynna Oշ Arena na blisko 24 tysiące widzów, miejsce koncertów takich gwiazd, jak Queen, Led Zeppelin, Celine Dion, Madonna czy Lady Gaga.
Coca-Cola London Eye Sponsorowane od 2015 roku przez Coca-Colę London Eye to zdobywca tytułu największej atrakcji turystycznej Wielkiej Brytanii. I nic dziwnego, skoro rocznie ten gigantyczny diabelski młyn odwiedzają 3 miliony ludzi. Zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Davida Marksa i Julii Barfield symbolizuje pełne rozmachu wejście w XXI wiek.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Coal Drops Yard: centrum handlowo-kulturalne w Londynie System konstrukcyjny łącznika o rozpiętości ponad 33 m przekryto dwukrzywiznową formą dachu, łączącego dwie zabytkowe hale. O nowej realizacji Heatherwick Studio pisze Radosław Stach.
Frida Escobedo zaprojektuje pawilon galerii Serpentine w Londynie Co roku londyńska Serpentine Gallery zleca innemu wybitnemu architektowi zaprojektowanie tymczasowego pawilonu w Hyde Parku. Tym razem wybór padł na meksykańską architektkę, która będzie najmłodszą w historii projektantką podejmującą się tego zadania.
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.