Architektura MuratorWydarzeniaMDM – wczoraj i dziś. Panel dyskusyjny

MDM – wczoraj i dziś. Panel dyskusyjny

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa w Warszawie ma już 60 lat. W ramach festiwalu Przygody na MDM-ie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają 22 lipca na spotkanie poświecone historii i obecnej sytuacji tej części miasta


MDM wczoraj i dziś

Chcemy porozmawiać o fragmencie miasta, który ulokowany jest gdzieś pomiędzy nieosiągalnymi, marzycielskimi obszarami utopii a twardą codziennością, która w nieoczekiwany sposób potrafi weryfikować pierwotne plany, ale też nadawać im nowy sens. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa to obszar Śródmieścia zaprojektowany zaraz na początku okresu realizmu socjalistycznego (1950), dzielnica nosząca znamię ideologicznego narzędzia, służącego do przemiany miasta i ludzi. Ale MDM to także ekscytująca próba stworzenia przestrzeni według swoiście pojmowanych kanonów piękna, sprawiedliwości i wygody. Obecnie, gdy ideologiczne demony przeszłości stają się coraz odleglejsze i mniej zrozumiałe, MDM nabiera nowego sensu. Zaczyna żyć na nowo w starej formie. Ale czy to znaczy, że socrealizm został już oswojony? Czy potrzebna mu popularyzacja, a jeśli tak - to jaka?–  pytają organizatorzy panelu.

Spotkanie poprowadzą Aleksandra Stępień i Krzysztof Mordyński, zaś o jednej z najważniejszych realizacji socrealistycznych w Polsce dyskutować będą Martyna Obarska, autorka książki „MDM - Między utopią a codziennością"  oraz Maria Wojtysiak, autorka scenariusza wystawy  Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Berlinie i Warszawie. „MDM/KMA"


MDM – wczoraj i dziś
22.07.2012, godz. 19.00-21.00
MiTo
ul. Waryńskiego 28, Warszawa
Panel dyskusyjny odbędzie się w ramach Przygody na MDM-ie, festiwalu organizowanego z okazji 60-lecia placu Konstytucji.
Wstęp wolny

MDM wczoraj i dziś. Panel dyskusyjny 22 lipca