Architektura MuratorWydarzeniaMiasta i budynki przyjazne dla wszystkich. Rozstrzygnięcie konkursu "Lider Dostępności"

Miasta i budynki przyjazne dla wszystkich. Rozstrzygnięcie konkursu "Lider Dostępności"

Gdynia, Centrum Kongresowe ICE w Krakowie oraz pracownia Ingarden & Ewý Architekci to tylko niektórzy laureaci rozstrzygniętego 26 września konkursu "Lider Dostępności", promującego rozwiązania i projekty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Centrum Kongresowe ICE
Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, projekt: Ingarden & Ewý Architekci. Fot. Bartosz Makowski

Celem konkursu "Lider Dostępności" jest promocja projektowania uniwersalnego oraz uhonorowanie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Za najbardziej przyjazne i dostępne dla wszystkich miasto uznano Gdynię, która otrzymała nie tylko Grand Prix, lecz także nagrodę w kategorii Samorząd. W Gdyni można obserwować podejmowanie działań na rzecz dostępności przestrzeni w odniesieniu do wszystkich skal - od kształtowania struktury miasta, poprzez dobór odpowiednich rozwiązań technicznych i infrastrukturalnych (od skali urbanistycznej po rozwiązania architektoniczne), aż po budowanie przyjaznej dla osób z niepełnosprawnościami polityki społecznej. Podkreślić więc należy kompleksowość podejścia oraz konsekwentną realizację zamierzonych celów. – tłumaczy prof. Piotr Lorens - prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Laureaci pozostałych kategorii to:

· Obiekt zabytkowy – SUKIENNICE w Krakowie
· Przestrzeń publiczna – Szpilkostrada we Wrocławiu
· Sieć placówek – Poczta Polska
· Obiekt użyteczności publicznej – Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, projekt: Ingarden & Ewý Architekci
· Obiekt użyteczności publicznej – wyróżnienie - Stacja Paliw PKN Orlen S.A. nr 682, przy al. Solidarności 100 w Warszawie
· Obiekt mieszkalny/biurowy – Laboratorium Tech-Safe-Bio w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym
· Architekt/urbanista - biuro projektowe Ingarden & Ewý Architekci

Konkurs rozstrzygnięto 26 września 2016 roku. Nagrody wręczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wyniki konkursu "Lider Dostępności"
Fot. materiały prasowe
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.