Architektura MuratorWydarzeniaMiasta przyszłości: City to City Barcelona FAD Award

Miasta przyszłości: City to City Barcelona FAD Award

Wrocław znalazł się finale prestiżowego konkursu City to City Barcelona FAD Award

Nowe rozwiązania dla miast
Problemy urbanistyczne, socjologiczne, związane z ekologią czy energetyką – to tylko niektóre wyzwania, jakimi sprostać mają miasta XXI wieku. City to City Barcelona FAD Award to nagroda ustanowiona w celu promowania nowych, innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy jakości życia w mieście. Do nagrody nominowane być mogą dobre praktyki inicjowane przez osoby prywatne i organizacje, a także instytucje publiczne. Jak dotąd odbyły się trzy edycje City to City, w latach 2008, 2011 i 2012.
W  roku 2012 do konkursu nadesłano 107 zgłoszeń. Nominacje nadsyłają wybrani przez FAD „zwiadowcy” („scouts”), eksperci dysponujący wiedzą na temat danego kraju lub rejonu. Ze względu na specyfikę nagrody, zgłoszenia nadsyłane są przez specjalistów z różnych dziedzin związanych z kształtowaniem miasta, w tym. m.in. architektury i urbanistyki, antropologii, wzornictwa. Multidyscyplinarność znajduje odbicie w składzie jury. W zespole oceniającym prace konkursowe obok architektów znalazł się biolog – specjalista w zakresie ekologii, grafik, socjolog.

Polskie miasto w finale City to City Barcelona FAD Award
Wśród 26 finalistów tegorocznej edycji konkursu znalazł się Wrocław. Jury FAD Award włączyło do finału projekt Rewitalizacja Nadodrza. Kompleksowy plan rewitalizacji jednej z najbiedniejszych dzielnic Wrocławia prowadzony od 2009 roku obejmuje między innymi remont przeszło 100 przedwojennych budynków, modernizację szkół, założenie parku. W celu zintegrowania wszystkich aspektów rewitalizacji przygotowano spójny kompleksowy Lokalny Program Rewitalizacji Wrocławia na lata 2005 – 2013. Obszar działań rewitalizacyjnych objął dawne Przedmieście Odrzańskie, urokliwy rejon miasta o unikatowej XIX-wiecznej zabudowie, z niepowtarzalnym klimatem, znajdujący się w odległości zaledwie 10 minut spaceru od wrocławskiego Rynku. Prowadzony na obszarze Nadodrza program doprowadził już do zmiany wizerunku osiedla, trwałej odnowy tkanki miejskiej i wzmocnienia tożsamości lokalnej.
W dużej mierze dzięki unijnym dotacjom utworzone zostały przestrzenie publiczne, program służyć ma również aktywizacji mieszkańców. Władze miasta zachęcają rzemieślników i artystów do zakładania pracowni na terenie dzielnicy (Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”). Wrocławski projekt zarekomendowała redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Ewa P. Porębska.

Zwycięzca City to City Barcelona FAD Award
W Glasgow, największym mieście Szkocji światowy kryzys ekonomiczny pogłębił problemy wynikające z trwającego od dziesięcioleci upadku przemysłu. W rezultacie opustoszało wiele działek i budynków, w tym liczne obiekty industrialne. Rada miejska Glasgow skutecznie promuje tymczasowe wykorzystywanie tych terenów przez lokalne społeczności. Program Stalled Spaces doprowadził do utworzenia 50 nowych przestrzeni publicznych. Poszczególne działki zostały wykorzystane na różne sposoby. Niektóre tereny przekształcono w publiczne ogrody – tradycyjne brytyjskie zamiłowanie do ogrodnictwa kultywowane jest dzięki miejskim farmom, a usytuowane w sąsiedztwie szkół grządki służą ekologicznej edukacji. Inne place stały się miejscem uprawiania sportów albo plenerowymi kinami. Uwagę zwracają stosunkowo niewielkie koszty programu; pomoc udzielana przez władze miejskie często miała charakter raczej techniczny niż finansowy. Na jeden projekt przypada mniej, niż 3000 € miejskich dotacji, a 15 ha terenów przekształconych z nieużytków w przestrzeń publiczną służy tysiącom mieszkańców miasta. Realizacja projektów przeprowadzona została przez lokalne społeczności.
Więcej informacji: www.glasgow.gov.uk/stalledspaces
W konkursie przyznano ponadto dwa wyróżnienia, dla Kapsztadu, RPA (projekt miejskich ogrodów warzywnych Abalimi Bezekhaya) oraz szwedzkiego Malmö (projekt Zielone dachy i gospodarowanie wodami opadowymi)

Podsumowanie konkursu: e-book
Prezentacje zakwalifikowanych do finału i nagrodzonych projektów znalazły się w dostępnej bezpłatnie publikacji. Książka opublikowana została pod adresem: www.fad.cat/citytocity/4/en/?page_id=167

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu
8 lipca w Disseny Hub Barcelona odbędzie się publiczna prezentacja zwycięskiego projektu. Program Stalled Spaces przedstawi przedstawiciel rady miejskiej Glasgow, Cathy Johnston – architekt krajobrazu i planista, kierownik wydziału rozwoju i modernizacji w urzędzie miasta Glasgow (Head of Development and Regeneration Services of the Glasgow City Council).
Dzień później, we wtorek 9 lipca w miejskim ratuszu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród City to City Barcelona FAD Award.

Więcej informacji: www.fad.cat

The Next Frontier: nowy program CNN o miastach przyszłości CNN ruszyło z nowym sześcioodcinkowym cyklem „The Next Frontier” poświęconym wyobrażeniom miast przyszłości. Gospodyni programu, korespondentka biznesowa CNN Rahel Solomon, w ramach nowej serii będzie rozmawiać z architektami, projektantami i specjalistami zajmującymi się koncepcjami przyszłych stylów życia. W premierowym odcinku wypowiadają się m.in. Bjarke Ingels, Thomas Heatherwick i Stefan Al.
Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Future Living w Gdyni Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Antysmogowa wieża w Krakowie Już niebawem w krakowskim parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, a 16 lutego zaplanowano spotkanie z projektantem instalacji – holenderskim artystą i architektem Daanem Roosegaarde.
Ekologiczna awangarda i miasta przyszłości Zrównoważona urbanistyka to w dużej mierze stara, dobra urbanistyka, w której – jak mówi Jan Gehl – to, co dobre dla ludzi, jest też dobre dla środowiska