Architektura MuratorWydarzeniaMIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście

MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście

Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.

MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście
Kadr z filmu The Disappearance of Robin Hood poświęconego londyńskiemu osiedlu Robin Hood Gardens, reż. Klearjos Eduardo Papanicolaou; fot. serwis prasowy

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina poświęconego architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Filmy, nierzadko pokazywane w naszym kraju po raz pierwszy, stanowią punkt wyjścia do dyskusji o różnych aspektach życia miasta i praktycznego badania przestrzeni miejskiej w trakcie tematycznych spacerów i oprowadzań. Podczas poprzednich edycji zaproszeni goście rozmawiali z publicznością m.in. na temat roli architektury publicznej, wyzwań współczesnego mieszkalnictwa, miejskiej estetyki czy funkcji ulicy.

Prezentowane podczas ósmej edycji festiwalu filmy skupione będą na temacie, w który wszystkie wątki poruszane w poprzednich latach są niejako wpisane, bo punktem wyjścia dla dyskusji o zdrowej miejskiej architekturze zawsze powinien być wątek kompleksowo zaprojektowanych planów urbanistycznych. Podczas festiwalowych debat, spotkań i spacerów poruszone zostaną takie palące problemy współczesnych miast, jak chaos przestrzenny czy suburbanizacja. Uczestnicy rozmawiać będą także o wyzwaniach, na które odpowiedzi można szukać właśnie w nowoczesnej urbanistyce - takich choćby jak zmiany klimatu. Temat przewodni ma przypominać nie tylko o roli oraz znaczeniu urbanistów i urbanistyki, ale również odnosić się do nowych, wielkich planów na miarę wyzwań pierwszej połowy XXI wieku. Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu MIASTOmovie na stronie http://miastomovie.pl.

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie
Kiedy:
7-11 października 2020 roku
Gdzie: kino Nowe Horyzonty i wiele innych przestrzeni Wrocławia
Organizator: Wrocławska Fundacja Filmowa

Autor: (Red.)
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.