MIASTOmovie 2021: program  tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury Plakat promujący festiwal MIASTOmovie 2021; il. serwis prasowy

MIASTOmovie 2021: program tegorocznej edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze

2021-08-09 16:06

Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie”. Festiwal otworzy duńska produkcja „Making a Mountain”: historia powstania w sercu Kopenhagi sztucznego wzgórza, stanowiącego połączenie spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

9. edycja MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem „Przesilenie” i – jak zapowiada organizująca festiwal Wrocławska Fundacja Filmowa – pozwoli na nowo spojrzeć na problemy miast, które uwypukliła pandemia. Podczas tegorocznej odsłony poruszone zostaną takie kwestie jak projektowanie eksperymentalnych osiedli odpowiadających na wyzwania czasów lockdownu, przeobrażania starzejącej się architektury czy tworzenie budynków elastycznych, a jednocześnie pozostających w symbiozie z naturą i wykorzystujących najnowocześniejsze technologie. MIASTOmovie 2021 rozpocznie się 29 września we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty filmem „Making a Mountain”, poświęconym realizacji CopenHill projektu Bjarke Ingels Group (BIG). Dokument w reżyserii Rikke Selin Fokdal i Kaspara Astrupa Schrödera pokazuje, jak doszło do tego, że w centrum płaskiego miasta, jakim jest Kopenhaga, stanęła w 2017 roku góra wysoka na 85 metrów, będąca połączeniem spalarni śmieci ze stokiem narciarskim.

Kolejnego dnia MIASTOmovie przybliży widzom sylwetkę jednego z najbardziej niezwykłych współczesnych architektów, który na północnej półkuli pozostaje jednak wciąż słabo znany – australijskiego projektanta Richarda Leplastriera. Powstający przez 15 lat dokument Anny Cater „Richard Leplastier: W poszukiwaniu wizji” (30 września, godz. 20.00) rzuca światło na dorobek tytułowego innowatora: twórcy, dla którego priorytetem jest zawsze pełna symbioza jego projektów z naturą, w którą zostają one wkomponowane. Z Australii będzie można wybrać się do Chin, do złudzenia przypominających jednak USA. „Americaville” (1 października, godz. 18.00) opowiada o ucieczce z puchnącego ponad miarę megamiasta do przytulnej sąsiedzkiej utopii: bohaterka stworzonego przez Adama Jamesa Smitha filmu porzuca Pekin, by zamieszkać w podmiejskiej osadzie, będącej wierną kopią amerykańskiego miasteczka Jackson Hole.

Festiwalowy weekend będzie okazją, by premierowo obejrzeć obraz najbardziej wprost odwołujący się do kryzysu pandemicznego. „Bergamo. Tarasy w słońcu” (2 października, godz. 19.00) w reżyserii Alberto Valtelliny i Paolo Vitaliego to portret osiedla Terrazze Fiorite – horyzontalnego kompleksu z lat 70., którego zalety jego mieszkańcy docenili w czasie przymusowego zamknięcia i dystansu społecznego. Nietypowe spojrzenie na zagadnienie wpływu turystyki na miasta oferuje „Gdy opadnie pył” Johna Appela (3 października, godz. 18.00). Dla zniszczonego przez trzęsienie ziemi Amatrice, Czarnobylu, który stał się synonimem katastrofy nuklearnej i spustoszonego przez wojnę Aleppo z powracającymi na ich ulice turystami wraca na nie normalność.

W ramach festiwalu MIASTOmovie 9 pokazany zostanie ponadto jeden z przebojów 8. edycji, czyli „Experimental City” w reżyserii Chada Freidrichsa. Obraz amerykańskiej utopii z lat 60., która odpowiedzieć miała na wiele wyzwań, przed jakimi stajemy do dziś, zostanie wyświetlony podczas specjalnego, darmowego pokazu w Renomie 3 października o godzinie 16.00.

9. edycja festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 29 września a 3 października w kinie Nowe Horyzonty i innych przestrzeniach Wrocławia. W programie – oprócz filmów architektonicznych z całego świata – tradycyjnie nie zabraknie spotkań z ekspertami, dyskusji, spacerów czy warsztatów. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.Festiwal MIASTOmovie 9.Kiedy: 29 września – 3 października 2021

ZAPISZ SIĘ