Zaha Hadid

i

Autor: Archiwum Architektury

Miesiąc w skrócie – marzec 2016

2016-04-06 19:06

31 marca 2016 roku w Miami zmarła Zaha Hadid, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie projektantek, laureatka Nagrody Pritzkera 2004 oraz Złotego Medalu RIBA 2016. Odeszła niezwykle silna osobowość twórcza i pierwsza kobieta, która osiągnęła tak duży sukces w świecie architektury.

Artykuły prasowe poświęcone postaci Zahy Hadid zamieściły najważniejsze tytuły prasowe. O niezwykłej pozycji jaką zdołała sobie wyrobić, świadczą nie tylko materiały publikowane przez portale i czasopisma związane z architektoniczną profesją, lecz także międzynarodowe dzienniki, takie jak The Guardian, New York Times, Die Zeit, Le Figaro i wiele innych.

Spontaniczne reakcje na jej odejście wypełniły też portale społecznościowe. Pierwsze reakcje architektów zamieściliśmy tuż po tym, kiedy świat obiegła wiadomość o śmierci projektantki. Poniżej zamieszczamy kolejne wypowiedzi, które pochodzą od jej kolegów po fachu, przyjaciół i współpracowników:

Czuję się zdruzgotany z powodu utraty wielkiej architektki i koleżanki. Jej duch będzie trwał w jej pracach i pracowni. Składam wyrazy współczucia – Daniel Libeskind

Jestem zdruzgotany wiadomością o odejściu Zahy Hadid i nie mogę objąć ogromu tej straty. Była mi bliska jako przyjaciółka i koleżanka po fachu. Darzyłem ją ogromnym szacunkiem jako architektkę o wielkiej randze i globalnym znaczeniu. (...). Myślę, że sukces Zahy polega na umiejętności wyjścia poza piękne wizualizacje rzeźbiarskich wizji w kierunku rzeczywistości, która tak bardzo irytowała niektórych spośród jej krytyków. Była osobą o wielkiej odwadze i nieustępliwości - Norman Foster

Jesteśmy niezwykle zasmuceni wiadomością o odejściu Zahy Hadid. Nasze myśli wędrują ku jej rodzinie, przyjaciołom i kolegom. Niech spoczywa w pokoju – Bjarke Ingels

AJN składa szczere kondolencje członkom rodziny i zespołu Zahy Hadid z powodu tej okrutnej straty. Nasz smutek jest ogromy – Jean Nouvel

Wszyscy jesteśmy zszokowani i zdruzgotani śmiercią Zahy, najpiękniejszej jednostki, talentu, leadera i przyjaciółki...dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili swoje współczucie i dzielą z nami ten moment żałoby – Patrick Schumacher

Reakcje kobiet architektek, w tym również jej byłych studentek zamieścił New York Times.

A ponadto:

Projekt Dune City szczecińskiej pracowni SAS otrzymał międzynarodową nagrodę MPIMP AR Future Projects Award, przyznawaną przez międzynarodowe targi nieruchomości i prestiżowe czasopismo Architectural Review. Zagospodarowanie około 40 ha terenu na mierzei rozdzielającej Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego wybrano spośród blisko 250 międzynarodowych projektów. Uzyskanie głównej nagrody w tak trudnej kategorii w tak prestiżowym konkursie to dla nas ukoronowanie ostatnich lat pracy nad nowym master planem Dune City. Szczególnie ważna jest dla nas ranga konkursu, który corocznie gromadzi czołowe pracownie architektoniczne z całego świata, pracujące dla największych i najważniejszych klientów na rynku deweloperskim. Znalezienie się w takim gronie utwierdza nas w przekonaniu, że warto dalej podejmować tak trudne wyzwania – skomentował nagrodę Marek Sietnicki.

Światowy Festiwal Architektury przenosi się do Europy. Po czterech latach przerwy jedna z największych komercyjnych imprez architektonicznych na świecie znów odbędzie się na Starym Kontynencie. W 2016 roku Światowy Festiwal Architektury zaplanowano w Berlinie. Zgłoszenia tylko do 19 maja.

Opublikowano listę polskich realizacji zgłoszonych do European Prize for Urban Public Space 2016, nagrody przyznawanej najlepszym przestrzeniom publicznym w Europie. W jury tegorocznej edycji konkursu, jako pierwszy przedstawiciel Polski w historii nagrody, zasiada redaktor naczelna Architektury-murator Ewa P. Porębska.

W Warszawie nie ustają dyskusje nad przyszłością Teatru Żydowskiego. Modernistyczny budynek wzniesiony według projektu Władysława Jotkiewicza na podstawie szkiców Bogdana Pniewskiego prawdopodobnie czeka rozbiórka.

Duże poruszenie w świecie architektonicznym w marcu wywołał konkurs zorganizowany przez The Mind Foundation pt. Building the Border Wall? Którego przedmiotem był projekt muru na granicy pomiędzy Meksykiem i USA. Po fali oburzenia i zarzutów podsycania ksenofobicznych nastrojów fundacja opublikowała nowe założenia konkursowe, kładące nacisk na refleksję nad potrzebą fizycznej bariery pomiędzy obydwoma krajami. Z warunkami konkursu można się zapoznać na stronie funcacji.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.