Architektura MuratorWydarzeniaMieszkaniowe Innowacje – zgłoś referat i podziel się wiedzą!

Mieszkaniowe Innowacje – zgłoś referat i podziel się wiedzą!

W ramach cyklu debat, jakie towarzyszą pracom nad Programem Mieszkaniowym dla m.st. Warszawy, zaplanowano całodniową konferencję poświęconą nowym modelom zamieszkiwania. Aby zaprezentować swój referat, prześlij zgłoszenie tematu oraz abstrakt.

Mieszkaniowe Innowacje – zgłoś referat i podziel się wiedzą!

Nowy Program Mieszkaniowy m.st. Warszawy zostanie przyjęty w 2017 roku. Jego celem jest doprowadzenie do powstania szerokiej oferty odpowiadającej na potrzeby wszystkich warszawianek i warszawiaków. Pracom nad przyjęciem nowej polityki mieszkaniowej towarzyszy cykl otwartych debat poświęconych największym wyzwaniom, przed jakimi stoją współczesne metropolie w zakresie zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego miejsca do życia. Dotychczas odbyło się pięć spotkań. Uczestnicy poruszali m.in. kwestie ekologicznego budownictwa mieszkaniowego, zagrożeń suburbanizacji i warszawskiego rynku najmu.

Na  18 marca zaplanowano kolejną dyskusję z cyklu. Całodniowa konferencja, pt. Mieszkaniowe Innowacje, poświęcona będzie alternatywnym modelom zamieszkiwania. Organizatorzy podzielili zakres tematyczny spotkania na trzy kategorie: innowacje społeczne (np. kooperatywy, mieszkania międzypokoleniowe), innowacje technologiczne (np. smarthouse, mieszkanie na telefon) oraz innowacje formalne (mieszkanie-organizm, mieszkanie na łodzi). Do udziału w wydarzeniu zapraszają wszystkich, którzy interesują się architekturą, planowaniem przestrzeni, rozwojem mieszkalnictwa i Warszawy. Podczas konferencji będzie można podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami na alternatywne formy zamieszkiwania. Aby zaprezentować swój referat, do 19 lutego należy przesłać zgłoszenie tematu oraz abstrakt (maks. 1600 znaków) na adres: mieszkanioweinnowacje@gmail.com. Każda z trzech części tematycznych (społeczna, technologiczna i formalna) będzie się składać z ok. 5-7 wystąpień oraz dyskusji.

Konferencja „Mieszkaniowe Innowacje”, 18 marca 2017 roku, godz. 10.00-16.00

Centrum Kreatywności, ul. Targowa 56, Warszawa

Organizatorzy: Mieszkania2030, Fundacja Blisko, Fundacja Elewacja

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym miesięcznika "Architektura-murator"

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Prototypowy dom TECLA Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Innowacje to nasza codzienność O rosnącym w Europie trendzie na termomodernizację, edukacji technologicznej i wyzwaniach, jakie stawia przed branżą budowlaną dzisiejszy rynek rozmawiamy z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, menedżerem ds. Komunikacji B2B w firmie WIŚNIOWSKI.
Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Dali Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping według projektu Studio Zhu-Pei pisze Wiktor Kowalski.
Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.