Architektura MuratorWydarzeniaMistrzowie Architektury: Tezuka Architects

Mistrzowie Architektury: Tezuka Architects

Z uwagi na trwającą pandemię, cykl Mistrzowie Architektury pozostaje w formule on-line. Pierwszymi jesiennymi prelegentami będą Takaharu i Yui Tezuka – założyciele Tezuka Architects. „Architektura-murator” jest patronem medialnym spotkania.

Mistrzowie Architektury: Tezuka Architects
Okrągły plan przedszkola Fuji z użytkowym dachem ułatwia dzieciom indywidualne eksplorowanie przestrzeni. Fot. dzięki uprzejmości Tezuka Architects

Katowicki oddział SARP zaprasza na kolejny wykład z serii Mistrzowie Architektury. Tym razem gośćmi spotkania będą Takaharu i Yui Tezuka, tworzący tokijską pracownię Tezuka Architects. Do ich najbardziej znanych realizacji należą Roof House (2001), Muzeum Przyrodnicze w Matsunoyama (2003) i przedszkole Fuji w Tokio (2007). Międzynarodowe uznanie przyniósł im zwłaszcza ten ostatni projekt. Ideą autorów było tam zapewnienie każdemu dziecku możliwości indywidualnej ekspresji i rozwoju. Powstał budynek, w którym strefy nauki, zabawy i pomocnicza przenikają się; przedszkolaki mogą eksplorować przestrzeń i adaptować ją do swoich potrzeb. Ułatwia to okrągły plan obiektu, całkowicie przeszklone ściany zewnętrzne i brak przegród. Pawilon zrealizowano wokół istniejących drzew, które stały się integralną częścią jego przestrzeni. Jak tłumaczył Takaharu Tezuka na jednej z konferencji TED: W tej placówce zachęca się dzieci, by wspinały się na drzewa. Wchodząc na nie, mogą dostać się na najwyższy poziom bez używania schodów. Przedszkolaki pokonują tu dziennie ponad 4 km, biegając po dachu i wspinając się na drzewa bez względu na pogodę.

Czytaj też: Miasto dzieci – przedszkole w Kopenhadze |

Wykład japońskiego zespołu stanowi część konferencji „Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design” – SAUL 2020. Aby wziąć w nim udział konieczna jest rejestracja na całą konferencję.

Mistrzowie Architektury: Tezuka Architects
Kiedy:
24 września, godz. 12.00

Autor: (Red.)
Spotkanie z włoską pracownią Carlo Ratti Associati Już w najbliższy czwartek w cyklu Mistrzowie Architektury odbędzie się spotkanie on-line z Juanem Carlosem Romero – kolumbijskim architektem reprezentującym pracownię Carlo Ratti Associati. Architekt opowie m.in. o modułowych jednostkach intensywnej terapii, które jego biuro zaprojektowało w celu odciążenie przepełnionych podczas pandemii włoskich szpitali.
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Mistrzowie Architektury: wulf architekten w Katowicach Już 21 listopada kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem gośćmi spotkania będą Tobias i Gabriel Wulfowie, czyli ojciec i syn prowadzący cenioną niemiecką pracownię wulf architekten.
Spotkanie z Mistrzem – Barbara i Oskar Grąbczewscy SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład Barbary i Oskara Grąbczewskich, współtwórców katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.
Spotkanie z Mistrzem – Alberto Veiga Marcowy wykład w ramach krakowskiego cyklu Spotkanie z Mistrzem wygłosi hiszpański architekt Alberto Veiga, współautor m.in. Filharmonii Szczecińskiej.
Snøhetta w Katowicach Już 22 marca w ramach cyklu Mistrzowie Architektury wykład w Katowicach wygłosi Jette Hopp, szefowa zespołów projektowych z pracowni Snøhetta. Zostały już ostatnie miejsca!