Architektura MuratorWydarzeniaMłode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata

Młode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata

Jaka jest wartość „najntisów”, czyli architektury lat 90.? Na zakończenie cyklu warsztatów „Uwaga! Zabytek” odbędzie się debata o ochronie młodego dziedzictwa architektury z udziałem Michała Krasuckiego, Anny Cymer, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Mikołaja Kołacza.

Młode dziedzictwo – chronić, ale jak? Debata
Fragment ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, proj. Marek Budzyński, Zbigniew Badowski. Zieleń: Irena Bajerska; fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Cykl spotkań, podczas którego co tydzień od 1 października tego roku omawiano różne aspekty i oblicza ochrony zabytków, dobiega końca. Wśród tematów, jakie pojawiały się podczas warsztatów, były GEZ, Park Rydza-Śmigłego, detal architektoniczny, powojenny modernizm, Waliców, zapomniane obiekty sportowe czy praktyczne wskazówki dbania o zabytki. Na jednym z nich uczestnicy mieli możliwość stworzenia — w oparciu o poradnik dobrych praktyk Stowarzyszenia Żoliborzan i poradnik dotacji na zabytki Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków — dwóch propozycji konserwacji przykładowych obiektów, które różnią się od siebie pod względem technicznym, estetycznym i własnościowym. Do celów cyklu należało bowiem podkreślenie potencjału oddolnych działań mieszkańców w ochronie dziedzictwa architektonicznego.

W czwartek 12 grudnia o godzinie 18.30, w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury, cykl zostanie podsumowany otwartą debatą, w której rozmówcy skupią się na młodym dziedzictwie – takim, które wymaga nie tylko refleksji, ale i działań. Spróbują odpowiedzieć na pytania:

Czy i jaka jest wartość „najntisów” — architektury lat 90.?
Co udało się już zrobić dla powojennego modernizmu? Jakie batalie udało się wygrać, a które obiekty straciliśmy?
Czy — na przykładzie nowej Rotundy, Smyka i pawilonu Zodiak — zabytki można stworzyć na nowo?
Czy we współczesnej Warszawie mamy miejsce na rekonstrukcje, np. odbudowę Pałacu Saskiego?  
Czy i jak możemy wypracować standardy ochrony konserwatorskiej dla młodego dziedzictwa?

Debatę poprowadzi Patrycja Jastrzębska, założycielka inicjatywy „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia Masław. Do grona panelistów zaproszono:

Michała Krasuckiego, Stołecznego Konserwatora Zabytków;
Annę Cymer, historyczkę sztuki, autorkę książki Architektura w Polsce 1945 - 1989;
Aleksandrę Stępień-Dąbrowską, historyczkę sztuki, badaczkę architektury postmodernizmu i lat 90.;
i Mikołaja Kołacza, architekta.

Wydarzenie odbędzie na poziomie +1 budynku. Wstęp wolny

Dyskusja Uwaga Zabytek
fot. P.jastrzebska, A.Cymer, M.Opasinski, K.Olszak, G.Rutowska (NAC)

Organizatorzy: Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław
Koncepcja cyklu: Patrycja Jastrzębska, Marta Baranowska
Prowadzący: Beata Chomątowska, Maciej Czeredys, Katarzyna Domagalska (NIAiU), Elżbieta Jagielska (NID), Stefan Gardawski (MJN), Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, NIAiU), Anna Kotowska (MJN), Tomasz Lec, Aleksandra Litorowicz (Fundacja Puszka), Katarzyna Onisk, Paweł Pedrycz, Marta Baranowska
Cykl realizowany we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków
Projekt jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawa
Partnerzy projektu: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Patroni medialni: Architektura-murator, Radio Dla Ciebie, Co Jest Grane, Notes Na 6 tygodni
Więcej informacji nt. projektu można znaleźć na stronach organizatorów: www.maslaw.org.pl oraz www.tubylotustalo.pl

Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Dojrzałość dobrze zaprojektowana. Debata Jak uwzględnić potrzeby osób starszych w projektowaniu? Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaprasza na dyskusję 23 marca.
"Uniwersytet Warszawski jutra. Innowacje w przestrzeni kampusów" - debata architektoniczna na UW Jaki może być przyszłość uczelnianych kampusów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć architekci z Polski i zagranicy. W najbliższy czwartek Uniwersytet Warszawski zaprasza na spotkanie z serii "Widoki na przyszłość".
I komu to przeszkadzało? Debata W najbliższy wtorek odbędzie się debata poświęcona najnowszym wyburzeniom i przekształceniom warszawskiej architektury. Wydarzenie towarzyszy premierze strony internetowej www.tubylotustalo.pl, na której znajdzie się mapa nieistniejących stołecznych zabytków.
Mies van der Rohe Award 2013. Debata Otwieranie nowych horyzontów Pięć okrągłych stołów, przy każdym zaś moderator, laureat nagrody, zdobywca wyróżnienia, finalista z 2013 roku, krytyk architektury, członek jury z 2013 roku oraz architekt z Barcelony - debatę Otwieranie nowych horyzontów/ Breaking New Ground opisuje Ivan Blasi
Warszawa: ład przestrzenny czy chaos. Jubileuszowa debata w warszawskim Domu Spotkań z Historią We wtorek 27 marca w DHS  odbędzie się szesnasta już debata poświęcona problemom ładu przestrzennego w Warszawie