Architektura MuratorWydarzeniaMłodzi do Łodzi 2023: zarezerwuj czas! 26-27 maja piąte ogólnopolskie spotkanie ≤ 40 w Łodzi

Młodzi do Łodzi 2023: zarezerwuj czas! 26-27 maja piąte ogólnopolskie spotkanie ≤ 40 w Łodzi

Jesteś właścicielem lub właścielką pracowni, wolnym strzelcem, pracownikiem czy pacowniczką naukowo-dydaktyczną przed 40 rokiem życia i chcesz porozmawiać o architektonicznych wyzwaniach ważnych dla Twojego pokolenia? To spotkanie właśnie dla Ciebie! Rezerwuj czas i przyjedź w maju do Łodzi.

Młodzi do Łodzi 2023: zarezerwuj czas! 26-27 maja piąte ogólnopolskie spotkanie ≤ 40 w Łodzi

Celem przedsięwzięcia jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na problemy młodych architektów i architektek. Pomysł organizowania raz na pięć lat konfrontacji dla architektów przed czterdziestką pojawił się w 2003 roku. Z taką inicjatywą wyszedł Piotr Marciniak z Poznania, zwracając uwagę, że projektanci z różnych miast często w ogóle nie znają się między sobą i gdyby redakcja zorganizowała takie ogólnopolskie spotkanie, chętnie wziąłby w nim udział. Podjęliśmy to wyzwanie i jak dotąd przeprowadziliśmy cztery edycje konfrontacji.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Razem: razem dla architektury, środowiska, razem dla społeczeństwa, a rozmawiać będziemy m.in. o współpracy, zarówno na poziomie organizacji zawodowych, jak i kontaktów z przedstawicielami innych dyscyplin czy branż, podejmiemy temat sztucznej inteligencji w architekturze, problemów i wyzwań związanych z prowadzeniem własnej działalności projektowej, a także szeroko rozumianej popularyzacji architektury i wpływu biologii na projektowanie.

Program każdej edycji opracowywany jest we współpracy z młodymi liderami i liderkami polskiego środowiska architektonicznego. W tym roku będą to: Iwo Borkowicz (architekt współprowadzący JEJU.studio, laureat Young Talent Architecture Award 2016 przyznawanej przez Fundację im. Miesa van der Rohe), Wojciech Fudala (architekt oraz projektant wnętrz prowadzący biuro Wojciech Fudala, członek zarządu katowickiego oddziału SARP, w którym m.in. pełni rolę kuratora cyklu Mistrzowie Architektury), Paulina Grabowska (architektka, projektantka innowacji prowadząca studio NAS-DRA Conscious Design, wykładowczyni biodizajnu w School of Form na Uniwersytecie SWPS), Łukasz Harat (architekt, urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej, członek zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab), Monika Lemańska (architektka w warszawskiej pracowni WXCA, członkini zarządu warszawskiego oddziału SARP, współzałożycielka Sekcji Młodych OW SARP), Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska (architektki prowadzące krakowskie studio Miastopracownia, wspólnie z Dominiką Janicką założycielki Balu architektek – inicjatywy podejmującej temat kobiet w architekturze) oraz Kacper Radziszewski (architekt współprowadzący biuro Designbotic, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Gdańskiej, współautor książki „Współczesne projektowania parametryczne w architekturze”).

Redakcję reprezentować będą Tomasz Żylski, zastępca redaktorki naczelnej miesięcznika oraz Kateryna Reshetniak, fotoedytorka i redaktorka działu studenckiego „Architektury-murator”.

Do udziału w spotkaniu mogą zgłaszać się dyplomowani absolwenci i absolwentki kierunków architektonicznych, ale też innych, jeśli w swojej pracy zawodowo zajmują się architekturą. Zapraszamy osoby, które do 31 grudnia 2023 roku nie ukończyły 40 roku życia.

Harmonogram:

- rozpoczęcie rejestracji internetowej: 27 marca
- zakończenie rejestracji: 28 kwietnia
- spotkanie Młodzi do Łodzi: 26-27 maja

Ramowy pogram spotkania:
26 maja 2023 – dzień pierwszy: panele dyskusyjne, warsztaty w mniejszych grupach. Tematy paneli:
1. O docenianiu budynków (prowdzenie: Iwo Borkowicz, paneliści: Piotr Czyż, Jacek Maleszka)
2. Zarządzanie (prowadzenie: Wojciech Fudala, paneliści: Maciej Franta, Justyna Boduch)
3. Trochę architektura, trochę biologia (prowadzenie: Paulina Grabowska, paneliści: Igor Łysiuk, Mateusz Płoszaj-Mazurek)
4. Popularyzacja architektury (prowadzenie: Łukasz Harat)
5. Współpraca (prowadzenie: Monika Lemańska, paneliści: Anna Cudny, Artur Filip)
6. Przepracowanie (prowadzenie: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, panelistki: Marta Czachorowska, Dominika Zielińska)
7. Sztuczna inteligencja w projektowaniu (prowadzenie: Kacper Radziszewski, paneliści: Mateusz Zwierzycki, Mateusz Przystał)

27 maja 2023 – dzień drugi: warsztaty, podsumowanie i prezentacja wniosków zakończone dyskusją.

Zgłoszenia od 27 marca na stronie:
mlodzidolodzi.pl

Partner główny:

Dyson logo

Partnerzy:

Logotyp_FURNIKO

Autor: (Red.)
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej” [FILM] Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej”: FOTORELACJA Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Ewa P. Porębska rozmawia z Magdaleną Staniszkis [FILM] O urbanistyce, ekspertyzach, Pałacu Kultury, zieleni i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Magdaleną Staniszkis.
Redakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji Redaktorzy naczelni magazynów „Architektura-murator”, „Architecture Snob” oraz „Zawód:Architekt” wystosowali oświadczenie przeciw nieuczciwej konkurencji na polskim rynku czasopism poświęconych architekturze.