Architektura MuratorWydarzeniaMobilny pawilon Charlie Hebdo - wyniki konkursu architektonicznego

Mobilny pawilon Charlie Hebdo - wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę otrzymały Aurélie Monet Kasisi i Anouk Dandrieu ze Szwajcarii, które zaproponowały wykorzystanie malarskich sztalug. Jury doceniło ich pracę za pozytywny wydźwięk i brak jednoznacznych nawiązań politycznych.

Mobilny pawilon Charlie Hebdo - wyniki konkursu architektonicznego
I nagroda -  Aurélie Monet Kasisi, Anouk Dandrieu (Szwajcaria)

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji mobilnego pawilonu służącego promocji idei wolności słowa. Obiekt miał przypominać, że możliwość swobodnego formułowania opinii wciąż nie jest powszechna oraz pełnić funkcje edukacyjne, poprzez informowanie o respektowaniu wolności słowa w różnych krajach świata.

Jury nagrodziło prace nadesłane przez zespoły ze Szwajcarii, Chin i Niemiec oraz przyznało sześć wyróżnień honorowych. Autorkami zwycięskiej pracy są Aurélie Monet Kasisi i Anouk Dandrieu ze Szwajcarii. Projekt nagrodzono na pozytywny wydźwięk oraz brak bezpośrednich politycznych nawiązań - Sukces pracy polega na starannej selekcji, organizacji i reprezentacji archetypów, które uwolniły pawilon i jego formę architektoniczną od politycznych skojarzeń. Pozytywny wymiar architektury tworzy nie-miejsce (Utopię), pozwalając na wzniesienie pawilonu w każdym kontekście, kulturze i sytuacji, jako platformę promocji wolności słowa - czytamy w uzasadnieniu jury.

Podstawowym elementem składowym pawilonu są sztalugi uporządkowane w taki sposób, że wyznaczają jego granice, jednocześnie nie odgradzając całkowicie od otoczenia. Wewnątrz wydzielonej przestrzeni rozmieszczono pozostałe funkcje obiektu: pomnik-wieżę, scenę i niewielkie audytorium, recepcję, pomieszczenie konferencyjne i kawiarnię. Koncepcję oparto o demokratyczne zasady i partycypację, w opozycji do totalitaryzmów i cenzury (...) Lekkość i modularność sprawiają, że obiekt można łatwo zdemontować, przetransportować i umieścić w dowolnym otoczeniu – piszą zwycięskiej pracy.

Drugą nagrodę przyznano pracy chińskiego zespołu w składzie Shuzhi Yang, Yupeng He oraz Liwei Yu. Trzecią otrzymali Luca Longagnani, Alexine Sammut i Marta Fernandez Guardado z Niemiec.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.