Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji mobilnego pawilonu służącego promocji idei wolności słowa. Obiekt miał przypominać, że możliwość swobodnego formułowania opinii wciąż nie jest powszechna oraz pełnić funkcje edukacyjne, poprzez informowanie o respektowaniu wolności słowa w różnych krajach świata.
Jury nagrodziło prace nadesłane przez zespoły ze Szwajcarii, Chin i Niemiec oraz przyznało sześć wyróżnień honorowych. Autorkami zwycięskiej pracy są Aurélie Monet Kasisi i Anouk Dandrieu ze Szwajcarii. Projekt nagrodzono na pozytywny wydźwięk oraz brak bezpośrednich politycznych nawiązań - Sukces pracy polega na starannej selekcji, organizacji i reprezentacji archetypów, które uwolniły pawilon i jego formę architektoniczną od politycznych skojarzeń. Pozytywny wymiar architektury tworzy nie-miejsce (Utopię), pozwalając na wzniesienie pawilonu w każdym kontekście, kulturze i sytuacji, jako platformę promocji wolności słowa - czytamy w uzasadnieniu jury.
Podstawowym elementem składowym pawilonu są sztalugi uporządkowane w taki sposób, że wyznaczają jego granice, jednocześnie nie odgradzając całkowicie od otoczenia. Wewnątrz wydzielonej przestrzeni rozmieszczono pozostałe funkcje obiektu: pomnik-wieżę, scenę i niewielkie audytorium, recepcję, pomieszczenie konferencyjne i kawiarnię. Koncepcję oparto o demokratyczne zasady i partycypację, w opozycji do totalitaryzmów i cenzury (...) Lekkość i modularność sprawiają, że obiekt można łatwo zdemontować, przetransportować i umieścić w dowolnym otoczeniu – piszą zwycięskiej pracy.
Drugą nagrodę przyznano pracy chińskiego zespołu w składzie Shuzhi Yang, Yupeng He oraz Liwei Yu. Trzecią otrzymali Luca Longagnani, Alexine Sammut i Marta Fernandez Guardado z Niemiec.