Architektura MuratorWydarzeniaModelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo

Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę modelowego budynku modułowego, który już w przyszłym roku powstać ma w Mysłowicach. To wspólne przedsięwzięcie naukowców, projektantów i technologów z Politechniki Krakowskiej, spółki DMDmodular i Lightoffo.

Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo
Modelowy budynek modułowy w Mysłowicach, proj. konsorcjum DMD-M
Modelowy budynek modułowyMysłowice, ul. Karola Miarki
Autorzykonsorcjum DMD-M: DMDmodular (lider), Politechnika Krakowska, Lightoffo (członkowie)
Zespół projektowyDMDmodular: architekci Justyna Kolarz (koordynator etapu II), Ewelina Krok (koordynator etapu I), Joanna Ciszewska, Filip Sierak, Ewa Zagórska, Dorota Kowalec; Maciej Wasil, Andrzej Czaplicki; Lightoffo: Dariusz Stolarczyk; Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: architekci Kinga Racoń-Leja (kierownik tematu), Anna Porębska (zastępca kierownika), Bartłomiej Homiński, Bartosz Dendura, Filip Suchoń, Krzysztof Barnaś, Olga Kania; Paweł Ocłoń, Michał Zielina, Marzena Nowak-Ocłoń, Izabela Godyń, Krzysztof Muszyński, Grzegorz Ojczyk, Elżbieta Radziszewska-Zielina, Grzegorz Śladowski, Bartłomiej Szewczyk
Generalny wykonawcaDMDmodular
Data realizacji (koniec)2023
Koszt inwestycji17 000 000 zł
kierownik konsorcjumarchitektka Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, DMDmodular

Jak zapowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, projekt ma szansę stać się przełomem na rynku mieszkalnictwa i gotowym modelem do wykorzystania przez rodzime samorządy. Jego realizacja to efekt pracy zespołu naukowców, projektantów i technologów skupionych wokół konsorcjum DMD-M, na którego czele stoi spółka DMDmodular. Pozostałymi członkami konsorcjum są Politechnika Krakowska oraz firma Lightoffo. Grupa badawcza działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego z funduszy unijnych. Prace nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Ich podstawowym celem było opracowanie wielorodzinnego, efektywnego energetycznie budynku modułowego, który ma posłużyć za gotowy model do wdrożenia dla samorządów w całym kraju.

Szybkość realizacji, trwałość technologii, atrakcyjność wizualna obiektu i wysoki standard osiągnięte przy światowej klasy wskaźnikach efektywności energetycznej sprawiają, że projekt dołączy do grupy wzorcowych realizacji architektury modułowej – mówi architektka Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezeska spółki DMDmodular, która będzie wykonawcą pierwszego budynku modułowego. Ta modelowa realizacja postanie przy ul. Karola Miarki w Mysłowicach. W czterokondygnacyjnym obiekcie znajdzie się 27 mieszkań o powierzchni od 45 m² do ponad 60 m². Konstrukcja nośna bloku została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowanych zostanie 56 modułów stanowiących ponad 90% jego kubatury.

Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo
Modelowy budynek modułowy w Mysłowicach, proj. konsorcjum DMD-M

Moduły powstaną w fabryce polskiej spółki DMDmodular. W pełni wykończone i wyposażone, zostaną następnie przywiezione na plac budowy i zmontowane w jedną całość. Proces ten, łącznie ze wszystkimi dodatkowymi pracami, potrwa ok. 3 miesięcy.

W budynku zastosowanych ma być wiele nowoczesnych rozwiązań wpływających zarówno na komfort użytkowania, jak i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Możliwe będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji. Efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową pozwoli m.in. na zużywanie jej na potrzeby techniczne i nawadnianie otoczenia.

Liczymy, że ta pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego. Współczesne wyzwania ekologiczne, społeczne czy też migracyjne czynią wypracowane rozwiązanie możliwą odpowiedzią na złożony kryzys. Dzięki współpracy z NCBiR Polska posiada gotowe rozwiązania, które można sprawnie dostosowywać i implementować w dowolnym miejscu na świecie
– dodaje Woźniak-Szpakiewicz.

Koszt realizacji obiektu w Mysłowicach wynosi ok. 17 mln zł. Środki na budowę pochodzą z funduszy unijnych. Start inwestycji planowany jest na pierwszy kwartał 2023.

Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo
Modelowy budynek modułowy w Mysłowicach, proj. konsorcjum DMD-M
Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionów Osiedla modułowe w średniej wielkości miastach to jedno z rozwiązań dla uchodźców. Radykalnie skracają proces realizacji, a same moduły można poddawać recyklingowi i łatwo przekształcać do konkretnych potrzeb – mówią eksperci Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Właśnie ukazał się raport „Kwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspólne wyzwania i rozwiązania dla równoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce”.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Mobilne izby przyjęć projektu Polaków Firma JR Modular Systems rozpoczyna produkcję mobilnych izb przyjęć dla polskich szpitali. W zaprojektowaniu rozwiązania pomagają specjaliści: Grzegorz Buława, architekt z doświadczeniem w branży medycznej, oraz Mariusz Stwora, inżynier, który zadba o odpowiednią wentylację modułów.
Mieszkanie Plus Toruń: pierwsze osiedle z prefabrykatów w ramach programu Mieszkanie Plus od S.A.M.I Architekci W ramach programu Mieszkanie Plus Toruń zyska pierwsze nowoczesne osiedle w technologii prefabrykacji. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia  S.A.M.I Architekci.
Polacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji. Stowarzyszenie Producentów Cementu zbadało aktualną wiedzę Polaków na temat betonowej prefabrykacji. Choć aż 66% respondentów wybrałoby mieszkanie w takiej technologii, to jednak większość nie umie stwierdzić czy jest droższa i bardziej ekologiczna od tradycyjnej.