Fotografując gdyński modernizm.

i

Autor: fot. Przemysław Kozłowski Fotografując gdyński modernizm.

Gdyński Modernizm w Obiektywie

Gdyński modernizm pod foto-ostrzałem

2023-07-17 7:37

Trwa 13. edycja konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie. W tym roku prace można nadsyłać w siedmiu kategoriach.

Dla kogo „13” okaże się szczęśliwa? Kto pokaże modernistyczną architekturę w niebanalny, niesztampowy, odkrywczy, świeży sposób? Zadanie niełatwe, bo jak napisaliśmy, fotograficy stają w szranki już po raz 13. Przez te wszystkie edycje konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie (GMWO) przewinęły się tysiące zdjęć. Mogłoby się wydawać, że organizatorzy i jurorzy widzieli już wszystko. Nic bardziej mylnego. Fotograficy wiedzą, że w te same miejsca warto wracać wielokrotnie i za każdym razem można pokazać budynek inaczej – odkryć nowy detal, wykorzystać stale zmieniające się wraz z porą dnia i roku światło, znaleźć nową perspektywę. Wciąż jest więc wiele do odkrycia pośród modernistycznych obiektów. Nie mówiąc już o tym, że miasto to nie tylko budynki - to ludzie, którzy pośród nich żyją. I te życie też jest częścią konkursu.

Organizatorzy GMWO również wychodzą uczestnikom naprzeciw i w każdej kolejnej edycji podsuwają nowe kategorie konkursowe, nowe pole do foto-eksploracji.

W tym roku zdjęcia można przysyłać aż w 7 kategoriach:

 • „AŚ” – „Architektura i Światło” – gra światłocieni w architekturze modernistycznej Gdyni.
 • „GDM” - „Gdyński detal modernizmu” – kadry detali architektonicznych gdyńskiego modernizmu, w tym stolarki otworowej – drzwi, okien, bram, furtek, świetlików.
 • „AK” – „Archi-Kontrasty” – fotograficzna nostalgia, w zestawieniu z nowoczesnością. Architektura gdyńska na styku różnych epok.
 • „MM” – „Miasta Modernizmu” – autorski zestaw fotografii obiektów architektury modernistycznej z danego miasta lub kilku miast w Polsce.
 • „MA” – „Miasto - Angażowanie” fotografie w duchu ‘street photo’ – dokumentujące życie miasta – w kontekście jego architektury oraz przestrzeni publicznej. Polska i świat.
 • „ADG” - „Architektura Dzielnic Gdyni” - portret architektoniczny, (w tym modernizmu) jednej z wybranych trzech dzielnic - Grabówka, Działek Leśnych, Witomina.
 • „AOY” – „Architektura Obiektów YMCA” - fotografie architektury obiektów YMCA w Polsce, Europie i na świecie.

Konkurs nadal promuje głównie lokalną architekturę międzywojenną. Coraz większą jednak wagę przykładamy do niuansów, nieoczywistości w postrzeganiu architektury, a także wrażliwość na jej ochronę i prace konserwatorskie – mówi Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni. 

„Archi-Kontrasty" na przykład to kategoria, która ma opowiadać o przemianie miasta, upływie czasu widocznym w architekturze i przestrzeni miejskiej, ciągłej ewolucji myśli architektonicznej, która nawarstwia „żyjącą" opowieść - dialogu przeszłości z teraźniejszością, twórców XX wieku z młodymi wizjonerami XXI w. Spoglądamy też w tym roku bliżej na dzielnice Grabówek, Działki Leśne i Witomino. One też posiadają swój unikalny charakter i „osobowość", i chociaż ten urok bywa lekko przykurzony, to wystarczy zatrzymać się dłużej przy domu, willi, czy kamienicy, lub przyjrzeć się detalom, proporcji bryły, jej uformowaniu w kontekście położenia - często kompletnie różnego od topografii Śródmieścia. W tych dzielnicach działali równie znakomici architekcidodaje

Prace konkursowe (do 5 zdjęć w każdej kategorii) można składać od 4 lipca do 14 sierpnia 2023:

 • osobiście w biurze (pokój 0.01) organizatora konkursu – Agencji Rozwoju Gdyni w Gdyńskim Centrum Filmowym przy pl. Grunwaldzkim 2 w godz. 8:00-16:00
 • online całodobowo według instrukcji opisanej w regulaminie konkursu za pośrednictwem platformy wetransfer.com

Nagrody

Co czeka na szczęśliwców, których prace przekonają kapitułę konkursu? Jury przyzna następujące nagrody:

 1. nagroda: 2 000 zł (dwa tysiące złotych netto)
 2. nagroda: 1 000 zł (tysiąc złotych netto), książka oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu
 3. nagroda: vouchery o łącznej wartości 400 zł do 2 restauracji, książka o architekturze oraz pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Za wyróżnienia – najlepsze zdjęcia w każdej kategorii - zostaną rozdane albumy o modernizmie lub fotograficzne oraz pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Nagroda Publiczności - dwójka najwyżej ocenionych laureatów w głosowaniu ankietowym publiczności w czasie trwania wystawy pokonkursowej otrzyma voucher o wartości 200 zł do restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Nagrody Specjalne: przyznane przez Partnera konkursu – Gdyńską Pracownię Konserwatorską - Wytwórnię Galerię Studniak w kategorii „Gdyński Detal Modernizmu” oraz „Architektura Obiektów YMCA” (obie nagrody finansowe w wysokości 1 000 zł).

Ale nagrody finansowe i rzeczowe to nie wszystko. Jak przy każdym konkursie fotograficznym, kluczowy jest udział w wystawie pokonkursowej, podczas której zostaną ogłoszone wyniki. Wernisaż odbędzie się 31 sierpnia 2023 roku podczas pierwszego dnia festiwalu Weekend Architektury w Gdyni (31.08-3.09.2023) w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Laureat I nagrody GMWO 2022 Dariusz Wojtała podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w Galerii GCF.

i

Autor: Fot. Przemysław Kozłowski / ARG Laureat I nagrody GMWO 2022 Dariusz Wojtała podczas wernisażu wystawy pokonkursowej w Galerii GCF.

Wyboru prac w 13. edycji GMWO dokona jury w składzie:

 • Sebastian Szostek – z wykształcenia architekt z pasji fotograf architektury, założyciel koła naukowego architektów-fotografów, laureat wielu konkursów fotograficznych oraz uczestnik wystaw krajowych i międzynarodowych;
 • Dorota Kędziora – fotografka trójmiejska, absolwentka Sopockiej Szkoły Fotografii, wielokrotna laureatka oraz uczestniczka wystaw konkursów „Gdyński Modernizm w Obiektywie”;
 • Anna Wojciechowska - gdynianka, fotografka, łączy fotografowanie z podróżowaniem po świecie. Wyróżniana w konkursach m.in. „National Geographic”, „Gdynia Fotogeniczna”, Uczestniczka wystawy: Polish Women Photographers 2022.
 • Jacek Debis - przedstawiciel Organizatora, współtwórca konkursu, kurator wystaw i festiwali Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
 • Przemysław Kozłowski - fotograf profesjonalny, redaktor portalu gdynia.pl, wieloletni kurator wystaw i konkursów, współtwórca konkursu, współzałożyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary.
 • Maja Potrykus - sekretarz konkursu, pełniąca funkcję sekretarza oraz współkuratorka konkursu w latach 2021-2022.

Czytaj też: Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] |