Architektura MuratorWydarzeniaMSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej

MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Jest już prawomocne pozwolenie na budowę nowej siedziby teatru TR Warszawa według projektu biura Thomas Phifer and Partners. Tymczasem po sąsiedzku trwa realizacja gmachu  Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa tej samej pracowni. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z placu budowy.

MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, grudzień 2020; fot. Marta Ejsmont

Pod koniec grudnia ubiegłego roku prezydent Rafał Trzaskowski wydał pozwolenie na budowę nowego budynku teatru TR Warszawa. 13 stycznia dokument stał się prawomocny. Co prawda odpowiedzialna za kulturę wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznała ostatnio, że ogłoszenie w tym roku przetargu na realizację nie jest możliwe, ale to kolejny krok w długiej drodze do zakończenia inwestycji na placu Defilad. Od półtora roku po sąsiedzku trwa zresztą budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecnie wykonano już komplet obudów słupów zewnętrznych parteru wyznaczający obrys obiektu oraz większość betonowych ścian wewnętrznych na parterze, wkrótce wylanie pierwszej części stropu nad parterem.

Czytaj też: „To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń”. Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN |

Nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa zaprojektowało studio Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski Architekci oraz Buro Happold. Muzeum powstanie na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylegać będzie do ulicy Marszałkowskiej. Jego jasna elewacja zostanie wykonana z częściowo przejrzystego materiału. Teatr na planie kwadratu stanie bliżej Pałacu Kultury. Jest ciemniejszy, z zewnątrz pokryty odlewanym metalem. Oba budynki wypełnią narożnik placu i choć nie wejdą ze sobą w bezpośredni kontakt, można porównać je do dnia i nocy – odrębnych, ale uzupełniających się wzajemnie części większej całości -pisała na naszych łamach w 2015 roku Agnieszka Skolimowska. Powierzchnia całkowita muzeum wyniesie ok. 20 tys. m2, teatru – ok. 15 tys. m2. Budowa MSN finansowana jest przez władze m.st. Warszawy. Przewidywany termin zakończenia realizacji muzeum to grudzień 2022 roku.

Autor: Piotr Prus
Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad coraz bliżej realizacji Teatr TR Warszawa ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę budowy swojej nowej siedziby na placu Defilad według projektu pracowni Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski.
Konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza konkurs na projekt punktu widokowego na placu Defilad. Prace mogą też składać studenci i absolwenci uczelni artystycznych.
Glenstone Museum – największe prywatne muzeum sztuki w USA Zespół pawilonów mieszczących nowo otwarte Glenstone Museum pod Waszyngtonem architekt Thomas Phifer wkomponował w zielone parkowe założenie na wzór świątyni Ryōan-ji w Kioto. Zobaczcie ostatnią realizację autora przyszłej siedziby warszawskiego MSN-u.
„To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń”. Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to jeden z najważniejszych projektów publicznych realizowanych w Polsce. O wyzwaniach związanych z projektowaniem budynku rozmawiamy z jego głównym autorem, Thomasem Phiferem, oraz dyrektor instytucji Joanną Mytkowską.
Muzeum szkła projektu Thomas Phifer + Partners W ubiegły piątek zaprezentowano wizualizacje nowych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR w Warszawie. Nowe siedziby instytucji zaprojektuje amerykańskia pracownia Thomas Phifer and Partners. Większość jej dotychczasowych realizacji powstała w Stanach Zjednoczonych. Prezentujemy jedną z nich - Corning Museum of Glass Contemporary Art and Design.
Thomas Phifer and Partners zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR w Warszawie 31 lipca 2014 ogłoszono wyniki procedury mającej na celu wyłonienie architekta, który zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz TR Warszawa na Placu Defilad. Nowe siedziby instytucji powstaną w amerykańskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners