Architektura MuratorWydarzeniaMUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa

Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa
Z lewej okładka „MUR. Ilustrowanego atlasu architektury Muranowa”, z prawej jeden z prezentowanych w książce obiektów: wieżowiec Intraco przy ul. Stawki, proj. Peter Diebitsch, 1975, rys. Mateusz Gryzło

Kolejna warszawska dzielnica doczekała się opracowania w cyklu ilustrowanych miniprzewodników wydawanych przez Centrum Architektury. Ósmy atlas, poświęcony Muranowowi, miał premierę 4 października. „MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa” obejmuje obszar rozciągający się na północ od alei „Solidarności”, do torów kolejowych, czyli granicy z Żoliborzem. Atlas przedstawia 62 budynki, założenia i detale architektoniczne, pomniki i rzeźby znajdujące się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy. Atlas zawiera także indeks osób i pracowni architektonicznych oraz bibliografię.

Za wybór obiektów i teksty odpowiedzialni są Beata Chomątowska, autorka m.in. książek „Stacja Muranów” i „Betonia”, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, Grzegorz Piątek, krytyk architektury, autor m.in. książek „Najpiękniejsze miasto świata”, „Niezniszczalny” czy „Gdynia obiecana” oraz Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN, autorka m.in. książki „Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert”. Obiekty narysowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomiak.

Ilustrowane atlasy warszawskiej architektury wymyśliła graficzka Magdalena Piwowar. Centrum Architektury wydaje je od dziesięciu lat. Pierwszy był SAS, potem ŻOL, MOK, OCH, POW, PRA i i ŚRÓD PN. Premierom atlasów towarzyszą autorskie spacery architektoniczne i podkasty publikowane na stronie: www.radioarchitektura.pl.

„MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa”
Koncepcja, projekt i skład:
Magdalena Piwowar
Wybór i teksty: Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek, Katarzyna Uchowicz
Rysunki: Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak
Redakcja: Małgorzata Mycielska, korekta Urszula Drabińska
Konsultacja merytoryczna: Leszek Piskowski
Tłumaczenie: Zofia Sochańska, Bartek Kumor
Redaktorka prowadząca: Aleksandra Stępnikowska
Wydawca: Centrum Architektury, 2022

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa
Jeden z prezentowanych w książce obiektów: galeriowiec, rys. Kamila Doniec
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa
Jeden z prezentowanych w książce obiektów: kościół ewangelicko-reformowany, rys. Maria Łomiak
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa
Jeden z prezentowanych w książce obiektów: detal Pałacu Działyńskich, rys. Kamila Doniec
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.