Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Architektury we Wrocławiu: Archi-box po raz szósty

Muzeum Architektury we Wrocławiu: Archi-box po raz szósty

Na kolejne spotkanie ze współczesną architekturą zaprasza Muzeum Architektury we Wrocławiu. Tym razem w cyklu Archi-box Mikołaj Smoleński i jego Polegiwacz

Archi-box, czyli współczesna architektura w mieście
W przestrzeni publicznej działa wiele zakazów i nakazów. Oprócz przepisów prawa, ograniczające są przyzwyczajenia i konwencje. Po mieście nie chodzi się boso, na ławkach śpią tylko bezdomni i pijani? Niekoniecznie. Zaprojektowany przez Mikołaja Smoleńskiego „Polegiwacz” to miejski mebel, czy raczej architektoniczna instalacja, która ma ułatwić leżenie w mieście. 
Obiekt zajmie miejsce wśród zieleni, przed wrocławskim Muzeum Architektury. Bryła przypomina trybuny, czy widownię teatru, w której miejsce siedzeń zajęły leżanki.

Korzystając z uroków letnich miesięcy postanowiliśmy stworzyć miejsce nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim umożliwiające twórcze nicnierobienie. Mamy nadzieję, że – wzorem antycznych uczt odbywanych w pozycji leżącej – frapująca forma „Polegiwacza” stanie się bodźcem do snucia refleksji i prowadzenia horyzontalnych dysput na temat najciekawszych zjawisk we współczesnej architekturze, przy kawie serwowanej przez mikrokawiarnię – zachęcają organizatorzy wystawy.

Mikołaj Smoleński – architekt, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom w 2002 roku) oraz na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Helsinkach. Prowadzi platformę projektową SOFFT, jest współpracownikiem wrocławskich pracowni architektonicznych, jest nauczycielem akademickim na Wydziale Ceramiki ASP we Wrocławiu.

Muzeum Architektury opuszcza swoją siedzibę Po raz kolejny na skwerze przed Muzeum Architektury we Wrocławiu pojawi się plenerowa instalacja, pełniąca funkcję miejsca spotkań i wypoczynku, ale uzupełniająca też program instytucji. Za projekt obiektu odpowiadają Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Marta Mnich.
Muzeum Architektury we Wrocławiu. Archi-box po raz trzeci Archi-box to prezentacja najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze. Bohaterem trzeciej odsłony cyklu będzie +48 Grupa Projektowa