Architektura MuratorWydarzenia Muzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox opowieści o architekturze

Muzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox opowieści o architekturze

Wystawa ArchiBox opowieści o architekturze stanowi pierwszą odsłonę nowego projektu Muzeum Architektury we Wrocławiu. Celem przedsiewzięcia jest prezentacja najnowszych zjawisk zachodzących we współczesnej architekturze. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu, przygotowane z udziałem grup projektantów z Polski (Maciej Siuda i OOA, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).

Maciej Siuda. Rogóżka. Pierwsza odsłona nowego cyklu Muzeum Architektury we Wrocławiu ArchiBox opowieści o architekturze Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Maciej Siuda. Rogóżka. Pierwsza odsłona nowego cyklu Muzeum Architektury we Wrocławiu ArchiBox opowieści o architekturze
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

Archi-box opowieści o architekturze. Odsłona pierwsza: Rogóżka
Dawno temu u podnóża Czarnej Góry przycupnęła niewielka wioska. Jej mieszkańcy wiedli spokojny żywot w otoczeniu przyrody, okalającej ich skromne domostwa. Raczej omijały ich zawirowania wielkiej historii. Do czasu. Pewnego dnia musieli odejść, a na ich miejsce przyszli nowi osadnicy. Zmieniające się warunki życia sprawiły jednak, że z czasem i oni coraz liczniej przenosili się do pobliskich miast i miasteczek, by w końcu, blisko trzydzieści lat temu, ostatecznie opuścić wieś, pozostawiając po sobie widma domów. Zabudowania stopniowo zanikały wraz z pamięcią o ich dawnych właścicielach. Kamienne mury były rozbierane, porastały dziką roślinnością, aż w końcu uległy całkowitemu zniszczeniu.W 2008 roku w prasie pojawił się artykuł, którego treść szybko podchwyciły krajowe media: wieś o nazwie Rogóżka – a raczej to, co z niej pozostało – w całości wystawiono na sprzedaż, a jej kupnem zainteresowała się jedna z najbogatszych osób w Polsce. Po krótkiej wrzawie zainteresowanie gazet, radia i telewizji ucichło i wokół Rogóżki znów zapanowała cisza (Muzeum Architektury we Wrocławiu)...

Rogóżka - dolnośląska wieś o bogatej, sięgającej średniowiecza historii opustoszała po II wojnie światowej, gdy dotychczasowi mieszkańcy musieli opuścić przyłączoną do Polski miejscowość. Polskie osadnictwo nie było jednak wystarczająco liczne. Rogóżka, przed wojną popularna miejscowość letniskowa, znana także z kopalni marmuru, zaczęła stopniowo podupadać, aż u schyłku lat 80. XX wieku została porzucona. Do dziś zachował się w wiosce tylko jeden dom. Czy znikająca miejscowość może zacząć na powrót funkcjonować?

Pierwsza edycja ArchiBox to próba odpowiedzi na to pytanie. Architekt Maciej Siuda  na czas pracy nad wystawą zebrał grupę młodych architektów i projektantów tworzących nieformalne Jednorazowe Laboratorium Architektury.  Celem laboratorium stało się zaplanowanie nowego rozdziału historii Rogóżki. Projektanci opracowali dla niej plany zagospodarowania architektonicznego i urbanistycznego, a nawet, wspólnie z twórcą komiksów Pawłem Wojciechowiczem i uczestnikami warsztatów, przygotowali galerię portretów nowych mieszkańców Rogóżki. W ramach programu odbyły się również warsztaty dla dzieci oraz dla studentów architektury. Efekty prac prezentowane będą na czynnej do 23 czerwca wystawie.

Ekspozycja to przede wszystkim dokument – zapis prac związanych z  projektem nowej Rogóżki, począwszy od pierwszych pomysłów, przez ciąg  decyzji i wydarzeń, które przyczyniły się do ewolucji pomysłu, po finalny projekt.
Wystawa stanowi więc narzędzie badawcze, pozwalające śledzić czynniki wpływające na kształtowanie projektów -  splotu talentu, relacji, kompromisów między sprzecznymi często  interesami, wreszcie świadomych decyzji architekta. Widz prześledzić może 30 dni pracy nad projektem.
Na wystawie znajdzie się ponadto wybór prac Macieja Siudy, nie powiązanych bezpośrenio z planem ożywienia Rogóżki. Projekty – XYZ Structure, Kwiaciarnia, Outside House, Casa de Ricardo, DEVEBERE, Szkoła na Haiti, Dom Kultury Inspiro, Dense Silence, Living Wall, Dziurka od Klucza – opracowane zostały indywidualnie przez Macieja Siudę, w duecie z Rodrigo Garcíą, wspólnie z kolektywem Balon, bądź w ramach warsztatów.


wernizsaż wystawy wtorek, 28 maja, 18.00
ArchiBox opowieści o architekturze
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Gościem muzycznym wernisażu będzie Przaśnik.
Wernisaż wystawy ArchiBox: 28 maja 2013
Finisaż wystawy: 23 czerwca 2013

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.