Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

Muzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej

25 marca zapadła decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Otwarcie instytucji zaplanowano na jesień 2018.

Muzeum Wojska Polskiego
Wizualizacja Muzeum Wojska Polskiego, źródło: materiały prasowe

Nowy gmach Muzeum Historii Polski powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Gmach MHP ma zająć główne miejsce w kompleksie, a jego otwarcie zaplanowano na 11 listopada 2018 roku.

W spotkaniu w Kancelarii Premiera, podczas którego dyskutowano różne możliwości lokalizacji placówki uczestniczyli Premier Ewa Kopacz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, minister w Kancelarii Premiera Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. W sprawie budowy muzeum premier Ewa Kopacz spotkała się w środę z przedstawicielami Rady i Dyrekcji Muzeum.

Decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej oznacza ostateczne odejście od planów wzniesienia gmachu nad Trasą Łazienkowską. Na zorganizowany w 2009 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny, który odbył się pod patronatem SARP i UIA, napłynęły 324 projekty. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architects z Luksemburga.

O konkursie na projekt Muzeum Historii Polski pisaliśmy szeroko w "Architekturze-murator" nr 3/2010. W kolejnych artykułach przypomnimy wszystkie prace zgłoszone na ten głośny konkurs, jak również komentarze Jerzego S. Majewskiego "Fakty i kontrowersje" i Ewy P. Porębskiej - "Ikona kontra pudło". Zamieścimy też teksty krytyczne podejmujące temat kto, jak i dlaczego buduje nowe muzea historyczne w Polsce: Tomasza Żylskiego - "Cały naród buduje swoją historię", Grzegorza Stiasnego - "Architektoniczna forma historii" oraz Jacka Friedricha "Dlaczego w dzisiejszej Polsce budujemy muzea historii?"

Czas muzeów historycznych Polska nie ma wielkich kolekcji sztuki i w najbliższym czasie na pewno ich sobie nie zbuduje. Natomiast ma interesującą i barwną historię, więc muzea historyczne mogą stanowić ważny element jej pejzażu kulturowego. Tego typu placówki powstają dziś na całym świecie, zwłaszcza w szybko rozwijających się miastach, próbujących w różny sposób na nowo zdefiniować swoją tożsamość – mówi w rozmowie z Tomaszem Żylskim Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, budowanego po wielu perturbacjach na warszawskiej cytadeli według koncepcji pracowni WXCA, która wcześniej wygrała konkurs na projekt planowanego w tym miejscu Muzeum Wojska Polskiego.
Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości Rady Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Na budowę placówki przeznaczone zostanie 310 mln złotych. Planowany termin otwarcia to listopad 2018 roku.  
Paczowski et Fritsch Architectes - projekt Muzeum Historii Polski [2009] W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Historii Polski z 2009 roku zwyciężyła koncepcja pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. 25 marca 2015 zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej, która ostatecznie potwierdziła odejście od pierwotnej lokalizacji gmachu nad Trasą Łazienkowską. Przypominamy założenia autorskie i opinię jury, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
324 projekty Muzeum Historii Polski Pod koniec marca 2015 zapadła decyzja o lokalizacji Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej, co ostatecznie potwierdza odejście od koncepcji lokalizacji obiektu nad Trasą Łazienkowską. Międzynarodowy konkurs na projekt siedziby muzeum, który odbył się w 2009 był jednym z głośniejszych wydarzeń architektonicznych ostatniego dziesięciolecia. Przypominamy 324 nadesłane na konkurs koncepcje, opublikowane w "Architekturze-murator" nr 3/2010.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ 15. edycja wystawy „PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ. Rysunki architektoniczne i makiety nowych warszawskich inwestycji” organizowana przez Centum ŁOWICKA. 137 tematów – w tym nagrodzone Muzeum Historii Polski.