Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Szklanych Domów

Muzeum Szklanych Domów

11 listopada otwarto Muzeum Szklanych Domów, czyli wielowątkową wystawę poświęconą przedwojennym i powojennym modernistycznym osiedlom na warszawskim Kole. Zobaczymy ją w zabytkowym budynku na jednym z osiedli.

Muzeum Szklanych Domów
Osiedle Koło II WSM w Warszawie, autorzy: Helena i Szymon Syrkus, 1947-1950, fot. Siemaszko Zbyszko/NAC

Będące częścią Woli Koło to miejsce, gdzie powstały zespoły TOR i BGK, a także zbudowane tuż po wojnie osiedle WSM Heleny i Szymona Syrkusów. Historię tych osiedli, zwanych społecznymi, bo przeznaczonych dla osób o niższym statusie materialnym, przedstawiono na wystawie w kontekście innych polskich i międzynarodowych projektów architektonicznych. Powstała ona jednak również dzięki samym mieszkańcom, dzięki ich zdjęciom, archiwalnym dokumentom i nagranym wspomnieniom. To opowieść o życiu na przedwojennych osiedlach, historiach wojennych i tworzeniu się powojennego osiedla Syrkusów ze słynną syrenką namalowaną przez Picassa w jednym z budowanych w 1948 roku mieszkań. To, co jednak najważniejsze, to fakt, że głównym narratorem są sami mieszkańcach Kola - piszą kuratorzy.
Wystawa prezentowana jest w Wolskim Centrum Kultury przy Obozowej 85, w zabytkowym budynku centrum kultury kolonii TOR z 1935 roku. Zaplanowane na 11 listopada otwarcie to nawiązanie do faktu, że historia przedwojennych osiedli wpisuje się w ideę nowoczesnej niepodległej Polski, ukazując wspólnotowy i społeczny wymiar nowoczesnej architektury. Więcej inforamacji tu.

Muzeum Szklanych Domów w Wolskim Centrum Kultury, ul. Obozowa 85
Wystawa czynna od 12 listopada 2018 do 30 marca 2019
Godziny otwarcia: wtorek - sobota 12 00 - 18 00

Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.
Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.
Topografie modernizmu. Wycieczka Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dwudniową wycieczkę po Warszawie śladami słynnego duetu architektów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert.
Opole okiem architekta Architektoniczne ABC Opola to osobisty przewodnik - historia miasta opowiedziana przez architekta Andrzeja Hamadę i zilustrowana jego rysunkami.