Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Cricoteka

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Cricoteka. Fot. Marcin Czechowicz

Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki

2015-06-17 11:27

Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.

Nagrodę Architektoniczną Polityki przyznano po raz czwarty. Jak powiedział podczas uroczystości Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i członek jury, w odróżnieniu od innych wyróżnień, przyznawanych choćby przez czasopisma stricte architektoniczne, nagroda przyznawana przez tygodnik "Polityka" ma wymiar społeczny i edukacyjny. Rzeczywiście przyglądając się laureatom poprzednich edycji, wybory jury nie zawsze padały na zdecydowanych faworytów. Wystarczy przypomnieć ubiegłorocznego zwycięzcę, Służewski Dom Kultury, który o tytuł realizował z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W finałowej piątce oprócz Cricoteki znalazły się obiekty niezwykle wyraziste, niektóre nagradzane już w innych konkursach i plebiscytach. Uznanie kapituły zdobyły Gdański Teatr Szekspirowski, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Szczecińska, która otrzymała tegoroczną Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe oraz Grand Prix organizowanego przez "Architekturę-murator" konkursu Życie w Architekturze oraz skromna w porównaniu z pozostałymi finałowymi realizacjami Stacja Kultura w Rumii.

Po burzliwych obradach Nagrodę Architektoniczną Polityki przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 Konsorcjum nsMoonStudio sp. z o.o. i Wizja sp z o.o. Odbierając nagrodę Piotr Nawara podziękował inwestorom i realizatorom za zaufanie, jakim obdarzyli odważną koncepcję. Wiedzieliśmy, że to jest mocny projekt, który będzie oddziaływał, a jednocześnie nie wiedzieliśmy jak ten eksperyment się potoczy. Mamy nadzieję, że to eksperyment udany - powiedział.

Krakowską Cricotekę prezentowaliśmy w "Architekturze-murator" nr 10/2015. W numerze opublikowaliśmy m.in. teksty architektów Piotra Nawary i Stanisława Deńko, opinie Antoniego Domicza i Grzegorza Stiasnego, a także wypowiedzi konstruktorów oraz dyrektor Natalii Zarzeckiej.

Obok Grand Prix i wyróżnień dla laureatów przyznano także nagrodę czytelników. Najwięcej głosów w internetowym plebiscycie otrzymała siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Laureaci IV edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki":

- Gdański Teatr Szekspirowski Autorzy: Renato Rizzi oraz Grupa Projektowa A.T.I., współpraca: Q-Arch Sp. z o.o.- Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Autorzy: Estudio Barozzi Veiga, Studio A4 (architekt lokalny)- Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie Autorzy: IQ2 Konsorcjum - nsMoonStudio i Wizja Sp. z o.o.- Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Autor: Konior Studio- Stacja Kultura w Rumi – rewitalizacja dworca kolejowego Autor: Jan Sikora

Jury IV edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki":

Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich; Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Sebastian Karpiel-Bułecka – muzyk, z wykształcenia architekt; Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”; Krzysztof Sołoducha – redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury; Filip Springer – reportażysta i fotoreporter; Magdalena Staniszkis – architekt i urbanista, prof. nzw. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś – krytyk architektury, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy; Andrzej Walczak – architekt, współwłaściciel Grupy Atlas, sponsora nagrody, oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.