Architektura MuratorWydarzeniaNagroda dla Muzeum Architektury

Nagroda dla Muzeum Architektury

Nowy system identyfikacji wrocławskiej instytucji, zaprojektowany przez grafika Mariana Misiaka oraz architekta Piotra Zybury i pracowni Arch_it, znalazło się w gronie laureatów II Przeglądu Muzeum Widzialne 2015 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Element nagrodzonej identyfikacji wizerunkowej i kierunkowej Muzeum Architektury we Wrocławiu – plan muzeum umieszczony w holu wejściowy. Fot. Maciej Lulko/Serwis prasowy

Muzeum Architektury we Wrocławiu znalazło się w gronie laureatów II Przeglądu Muzeum Widzialne 2015 organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wyróżniono je drugą nagrodą w kategorii identyfikacja wizerunkowa. Nowy system identyfikacji wizerunkowej i kierunkowej wrocławskiej instytucji to realizowana w dwóch etapach koncepcja grafika Mariana Misiaka oraz architekta Piotra Zybury i pracowni Arch_it. Pierwsza część projektu prowadzona była jednocześnie z przebudową wnętrz, która trwała od kwietnia do lipca 2014 roku („A-m” 4/2015).

Nowy system scala estetycznie różne obszary muzeum i wprowadza wyraźne powiązania pomiędzy salami. Najważniejsze elementy czarno-białej identyfikacji kierunkowej to przeskalowany, syntetyczny plan muzeum w holu wejściowym oraz oszczędne w formie piktogramy na pionowych totemach w przestrzeni budynku. Drugi etap projektowania nowego systemu identyfikacji związany był z obchodzonym w 2015 roku jubileuszem 50-lecia muzeum („A-m” 10/2015). Na nowo zaaranżowano logotyp instytucji zaprojektowany w 1965 roku przez Tadeusza Ciałowicza. Znak graficzny nie został zmieniony, zyskał jednak nową oprawę przez dodanie dwujęzycznej nazwy. Złoto-czarną szatę graficzną nadano drukom firmowym i narzędziom internetowym. Wręczenie nagród miało miejsce 30 listopada w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Osiedla Werkbundu ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego Choć jest ich zaledwie sześć, zmieniły sposób myślenia o architekturze mieszkaniowej XX wieku. Osiedla Werkbundu z Polski, Niemiec, Czech i Austrii otrzymały właśnie prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku Wysiłek architektów i plastyków złożył się na trwającą sto dni ekspozycję, którą odwiedziło 1,5 miliona ludzi. Od 12 kwietnia Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę.
Sergei Tchoban. Kontrastowa harmonia miasta - wystawa Od miejskich wizji po dekoracje sceniczne - Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprezentuje prace na papierze rosyjskiego architekta, rysownika i scenografa.
Lwów modernistyczny – wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu Jak zauważa kurator ekspozycji Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, historyk sztuki i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski w towarzyszącej jej obszernej monografii, wśród polskich badaczy o modernistycznym Lwowie pisali dotąd szerzej nieliczni. Tymczasem pytanie o tożsamość lwowskiego modernizmu jest jednocześnie pytaniem o tożsamość nowoczesności w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej – twierdzi. Do współpracy przy publikacji, która powstawała równolegle z wystawą, zaproszeni zostali eksperci z Polski i Ukrainy, którzy specyfikę lwowskiego modernizmu definiują jako silnie antropocentryczną, opartą na kontynuacji, nie negacji zastanej architektury, dzięki czemu nowa zabudowa świetnie dopełniała historyczną tkankę i była dość łatwo akceptowana przez mieszkańców – recenzja Tomasza Żylskiego.