Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Roku SARP 2011 przyznana

Nagroda Roku SARP 2011 przyznana

Nagrodą Roku SARP 2011 wyróżnione zostało Centrum Geoedukacji w Kielcach, zaś Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2011 za Najlepszy Obiekt Wzniesiony ze Środków Publicznych otrzymała CINiBA

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpiło w trakcie uroczystości, która odbyła się 7 grudnia 2012 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal 2.

Centrum Geoedukacji w Kielcach
Autorzy: Palk Architekci Sp. z o.o., architekci Piotr Hardecki - główny projektant, Marta Czarnomska-Siecke, Krzysztof Łaniewski-Wołłk, Łukasz Stępniak
Inwestor: Geopark Kielce
Wykonawca: Eiffage Budownictwo Mitex, Warszawa.
Nagroda Roku SARP 2011

Opinia jury
Nagrodę przyznano za proekologiczną kreację przestrzeni o wysokich walorach estetycznych i użytkowych, będącą tym samym ważnym, w dobie globalnego kryzysu ekologicznego, przesłaniem humanistycznym. Za znakomite, przestrzenne i materiałowe wkomponowanie obiektu w otaczający naturalny krajobraz, który stał się jego kulturowym dopełnieniem. Za niepowtarzalne rozwiązanie struktury budynku, polegające na nanizaniu przestrzennym funkcji wnętrz na podłużny korytarz-hol, mogący łączyć i dzielić funkcje obiektu wykorzystujące różne typy oświetlenia naturalnego otworami w ścianach i dachach. Zespala to niezwykle przestrzeń wewnętrzną z przestrzenią zewnętrzną budynku. Na podkreślenie zasługuje także mądre gospodarowanie energią.


Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
Autorzy: HS99, architekci Dariusz Herman, Wojciech Subalski, Piotr Śmierzewski
Współpraca: architekci Rafał Sobieraj, Adam Kulesza, Jacek Moczała, Wojciech Słupczyński
Inwestor: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice
Wykonawca: Mostostal S.A., Warszawa
Nagroda Roku SARP 2011 za Najlepszy Obiekt Wzniesiony ze Środków Publicznych pod Honorowym Patronatem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Opinia jury
Nagrodę przyznano za prostą, piękną, jednorodną kompozycję architektury – bryły i wnętrz obiektu podkreśloną „detalem przewodnim” elementów pełnych i otworów na elewacjach i we wnętrzach, kontynuowanym rysunkiem posadzek i przegród wewnętrznych, za klasycznie prosty, funkcjonalny układ wewnętrznej przestrzeni biblioteki, za kulturalne, eleganckie nawiązanie gabarytami bryły do obecnego i projektowanego otoczenia.


CINiBA to zarazem laureat Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE


Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.