nagroda sarp

i

Autor: Archiwum Architektury Nagrodzony grand prix budynek WRITV; Fot. Adria Goula/archiwum architektów

Nagroda Roku SARP 2017

2018-06-28 23:15

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Jury doceniło takie realizacje jak Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, biurowiec Za Bramką w Poznaniu, Sąd Rejonowy w Siedlcach, Rudy Dom, przedszkole w Żorach oraz Domowy Szpital w Białej Podlaskiej.

23 maja poznaliśmy laureatów Nagrody Roku SARP 2017. Grand Prix za najlepszy obiekt architektoniczny przyznano siedzibie Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach („A-m” 3/2018). Jury doceniło projekt autorstwa BAAS Arquitectura, Grupy 5 Architekci i Biura Projektowego Małeccy za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, wrażliwość i kreatywność w wykorzystaniu charakterystycznych dla miejsca materiałów – ceramiki oraz za plastyczną delikatność, która pozwala współistnieć architekturze różnych epok.

Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt zrealizowany ze środków publicznych otrzymał biurowiec Za Bramką w Poznaniu Ultra Architects („A-m” 10/2017). Przyznano ją za wkład w rewitalizację śródmiejskich przestrzeni miast, a także udane wkomponowanie współczesnej architektury w historyczną strukturę miejską. W kategorii budynek biurowy lub administracji publicznej nagrodzono siedzibę Sądu Rejonowego w Siedlcach pracowni HRA Architekci („A-m” 1/2018). Jury doceniło nowe odczytanie tradycji palladianizmu – w planie, fasadzie i przemyślanym usytuowaniu publicznego budynku. Z kolei najlepszym obiektem w kategorii budynek mieszkalny okazał się Rudy Dom biura Toprojekt („A-m” 6/2017). Według jury, realizacja wyróżnia się ujmującą prostotą kompozycji i naturalnością użytych materiałów. Nawiązuje także do tradycji regionu i do dobrego budowlanego rzemiosła. Projekt pracowni Toprojekt zwyciężył również w kategorii budynek oświaty. W ocenie jury, przedszkole w Żorach („A-m” 2/2018) stanowi przykład kreatywnego, architektonicznego rozwiązania problemów szczupłej, niekształtnej działki. W kategorii budynek specjalny nagrodę otrzymał Domowy Szpital w Białej Podlaskiej Biura Projektowego Arch-Dom Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski. Tutaj doceniono udane przekształcenie utylitarnego pawilonu w architekturę nadającą przestrzenny wyraz służbie zdrowia oraz wprzęgnięcie otaczającej zieleni w sam środek kompozycji. Nagroda Roku SARP została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest za obiekty o znaczących wartościach architektonicznych.