Architektura MuratorWydarzeniaNagrody WAF - polskie nominacje

Nagrody WAF - polskie nominacje

Już 2 - 4 listopada odbędzie się uroczystość wręczenia międzynarodowej nagrody Budynek Roku 2011 przyznawanej podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie.  Nominowano trzy polskie projekty. Wśród naszych reprezentantów - biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa.

fotka z /zdjecia/_LEW3002.jpg

WAF (World Architecture Festival) jest kluczowym wydarzeniem, które wpisało się na stałe w kalendarz światowych imprez architektonicznych. Założeniem pomysłodawców festiwalu jest stworzenie interaktywnej platformy wymiany pomysłów i najlepszych praktyk. Podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody architektoniczne Prix de Barcelona za najlepsze realizacje. W tym roku uwagę skoncentrowano na temacie "odmienności" i poszukiwań unikalnych odpowiedzi na ciągle zmieniające się warunki gospodarcze, polityczne i społeczne na świecie. Daje się zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne podejście do architektury, przeciwstawiające się unifikacji poprzez sposób myślenia pod względem technologicznym i materiałowym o nowo projektowanej architekturze. Trzydniowy festiwal obejmować będzie także tematyczne wystawy, prezentacje aktualnych idei charrette dla szkół architektury, wycieczki, wydarzenia towarzyskie oraz plenarne wykłady.

Do rywalizacji o trofeum 4. edycji konkursu na najlepszy budynek roku (World Building of the Year 2011) zgłoszono 704 projekty z 59 krajów, zaczynając od Tasmanii, a kończąc na kole podbiegunowym w Norwegii. Z nowych krajów pojawiła się Libia, Haiti i Kambodża. Międzynarodowe jury ogłosiło listę 284 najlepszych budynków i projektów, które rywalizują w trzech kategoriach głównych tj. Budynki Zrealizowane, Przyszłe Projekty oraz Dizajn Strukturalny. Wszystkie prace zostaną wystawione w galerii festiwalowej oraz będą dostępne on-line na witrynie internetowej WAF.

Do ścisłego finału trafiły trzy projekty z Polski.

W kategorii Sport nominację uzyskała Hala sportowo-widowiskowa Na Skarpie w Bytomiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia ("Am" 05/2010, fot. Tomasz Zakrzewski). Budynek o gładkich, matowoczarnych ścianach kojarzy się z bryłą węgla. Dzięki konsekwencji w ograniczeniu środków architektonicznych udało się nadać bryle charakter wydrążonego monolitu, pomimo zastosowania lekkiej obudowy z płyt warstwowych. Dyskretne otwarcia w fasadach wiążą wnętrze z przestrzenią zewnętrzną w precyzyjnie wybranych miejscach i jednocześnie przełamują banał formy typowej hali sportowej. Elewacja z wejściem głównym ma wielkie przeszklenie podkreślone betonowym zygzakiem szerokich schodów. Widok od strony skarpy jest najbardziej reprezentacyjny. Biegnące dołem przeszklenie wznosi się asymetrycznie aż po dach i odsłania wnętrze ze ścianką wspinaczkową, która jest najciekawszym formalnie fragmentem wnętrza.

Do fianłu zakwalifikowano również obiekt o funkcji biurowo-mieszkaniowej, Thespian we Wrocławiu ("Am" 09/2011, fot. Tomasz Lewandowski) też autorstwa biura architektonicznego MPP. Zbigniew Maćków mówi o tym projekcie jako o urbanistycznym łataniu dziury w mieście. Bryłę Thespiana całkowicie zdeterminowało otoczenie Placu Powstańców. Zderzenie skal zmusiło architektów do prawdziwej ekwilibrystyki formalnej. Architektonicznie próbowano skomponować współczesną kamienicę. Projektanci zaproponowali wznoszący się tarasowo budynek o podwójnej, szklanej fasadzie z wieżą-dominantą. Od strony placu budynek kontynuuje istniejącą, biegnącą po łuku, linię zabudowy, a kolejne uskoki elewacji dopasowują się do wysokości gzymsów i kalenic starych kamienic.

W kategorii Future Projects/Cultural znalazł się projekt muzeum w Miami (Miami Pier Museum of Latin American Immigrants), Macieja Jakuba Zawadzkiego z grupy projektowej MJZ (www.m-j-z.eu). Muzeum ma podkreślić ważny dla tego miasta proces imigracji z krajów latynoamerykańskich. Horyzontalny monument o dynamicznej formie miałby stanąć na wysuniętym w głąb morza pirsie. Doceniony przez jury WAF projekt, to rozwinięcie pracy dyplomowej opracowanej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na WA PW. Maciej Jakub Zawadzki jako jedyny Polak znalazł się w gronie wyróżnionych absolwentów wydziałów architektury w tegorocznym zestawieniu magazynu "Wallpaper" Graduate Directory 2011.

2-4 listopada 2011 w Barcelonie poznamy World Building of the Year 2011. Jury w zeszłorocznym głosowaniu zadecydowało, że
Muzeum XXI wieku w Rzymie MAXXI znanej architektki Zahy Hadid jest do tej pory oficjalnie uznanym najlepszym budynkiem na świecie.

Wzorem lat ubiegłych "Architektura-murator" jest partnerem medialnym - The World Architecture Festival - Convencions Internacional de Barcelona (CCIB).


Więcej informacji: http://www.worldarchitecturefestival.com/

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.