fotka z /zdjecia/_LEW3002.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Nagrody WAF - polskie nominacje

2011-11-02 12:51

Już 2 - 4 listopada odbędzie się uroczystość wręczenia międzynarodowej nagrody Budynek Roku 2011 przyznawanej podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie.  Nominowano trzy polskie projekty. Wśród naszych reprezentantów - biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa.

WAF (World Architecture Festival) jest kluczowym wydarzeniem, które wpisało się na stałe w kalendarz światowych imprez architektonicznych. Założeniem pomysłodawców festiwalu jest stworzenie interaktywnej platformy wymiany pomysłów i najlepszych praktyk. Podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody architektoniczne Prix de Barcelona za najlepsze realizacje. W tym roku uwagę skoncentrowano na temacie "odmienności" i poszukiwań unikalnych odpowiedzi na ciągle zmieniające się warunki gospodarcze, polityczne i społeczne na świecie. Daje się zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne podejście do architektury, przeciwstawiające się unifikacji poprzez sposób myślenia pod względem technologicznym i materiałowym o nowo projektowanej architekturze. Trzydniowy festiwal obejmować będzie także tematyczne wystawy, prezentacje aktualnych idei charrette dla szkół architektury, wycieczki, wydarzenia towarzyskie oraz plenarne wykłady.

Do rywalizacji o trofeum 4. edycji konkursu na najlepszy budynek roku (World Building of the Year 2011) zgłoszono 704 projekty z 59 krajów, zaczynając od Tasmanii, a kończąc na kole podbiegunowym w Norwegii. Z nowych krajów pojawiła się Libia, Haiti i Kambodża. Międzynarodowe jury ogłosiło listę 284 najlepszych budynków i projektów, które rywalizują w trzech kategoriach głównych tj. Budynki Zrealizowane, Przyszłe Projekty oraz Dizajn Strukturalny. Wszystkie prace zostaną wystawione w galerii festiwalowej oraz będą dostępne on-line na witrynie internetowej WAF. Do ścisłego finału trafiły trzy projekty z Polski.

W kategorii Sport nominację uzyskała Hala sportowo-widowiskowa Na Skarpie w Bytomiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia ("Am" 05/2010, fot. Tomasz Zakrzewski). Budynek o gładkich, matowoczarnych ścianach kojarzy się z bryłą węgla. Dzięki konsekwencji w ograniczeniu środków architektonicznych udało się nadać bryle charakter wydrążonego monolitu, pomimo zastosowania lekkiej obudowy z płyt warstwowych. Dyskretne otwarcia w fasadach wiążą wnętrze z przestrzenią zewnętrzną w precyzyjnie wybranych miejscach i jednocześnie przełamują banał formy typowej hali sportowej. Elewacja z wejściem głównym ma wielkie przeszklenie podkreślone betonowym zygzakiem szerokich schodów. Widok od strony skarpy jest najbardziej reprezentacyjny. Biegnące dołem przeszklenie wznosi się asymetrycznie aż po dach i odsłania wnętrze ze ścianką wspinaczkową, która jest najciekawszym formalnie fragmentem wnętrza.

Do fianłu zakwalifikowano również obiekt o funkcji biurowo-mieszkaniowej, Thespian we Wrocławiu ("Am" 09/2011, fot. Tomasz Lewandowski) też autorstwa biura architektonicznego MPP. Zbigniew Maćków mówi o tym projekcie jako o urbanistycznym łataniu dziury w mieście. Bryłę Thespiana całkowicie zdeterminowało otoczenie Placu Powstańców. Zderzenie skal zmusiło architektów do prawdziwej ekwilibrystyki formalnej. Architektonicznie próbowano skomponować współczesną kamienicę. Projektanci zaproponowali wznoszący się tarasowo budynek o podwójnej, szklanej fasadzie z wieżą-dominantą. Od strony placu budynek kontynuuje istniejącą, biegnącą po łuku, linię zabudowy, a kolejne uskoki elewacji dopasowują się do wysokości gzymsów i kalenic starych kamienic.

W kategorii Future Projects/Cultural znalazł się projekt muzeum w Miami (Miami Pier Museum of Latin American Immigrants), Macieja Jakuba Zawadzkiego z grupy projektowej MJZ (www.m-j-z.eu). Muzeum ma podkreślić ważny dla tego miasta proces imigracji z krajów latynoamerykańskich. Horyzontalny monument o dynamicznej formie miałby stanąć na wysuniętym w głąb morza pirsie. Doceniony przez jury WAF projekt, to rozwinięcie pracy dyplomowej opracowanej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na WA PW. Maciej Jakub Zawadzki jako jedyny Polak znalazł się w gronie wyróżnionych absolwentów wydziałów architektury w tegorocznym zestawieniu magazynu "Wallpaper" Graduate Directory 2011.

2-4 listopada 2011 w Barcelonie poznamy World Building of the Year 2011. Jury w zeszłorocznym głosowaniu zadecydowało, że Muzeum XXI wieku w Rzymie MAXXI znanej architektki Zahy Hadid jest do tej pory oficjalnie uznanym najlepszym budynkiem na świecie.

Wzorem lat ubiegłych "Architektura-murator" jest partnerem medialnym - The World Architecture Festival - Convencions Internacional de Barcelona (CCIB).


Więcej informacji: http://www.worldarchitecturefestival.com/