tutaj." />
Architektura MuratorWydarzeniaNajciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II

Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II

Publikujemy drugą część subiektywnego wyboru najciekawszych pawilonów na Expo 2015. Wystawę światową, która odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety. Energia dla życia" można oglądać do 31 października w Mediolanie. Pierwsza część artykułu dostępna tutaj.

Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II

Pawilon Slow Food

Zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuron, składa się z trzech zadaszonych, drewnianych konstrukcji, które zgodnie z założeniami autorów, mają odnosić się do cascina - tradycyjnej wiejskiej zabudowy Lombardii. Pawilon promuje wartości związane z ruchem slow food, zapoczątkowanym i rozwijanym przez Carlo Petriniego. Można tu zobaczyć wystawę edukacyjną poświęconą odpowiedzialnemu żywieniu, skosztować serów, win i innych produktów wytwarzanych w duchu slow food, wysłuchać prelekcji czy dyskusji oraz przejść się pomiędzy pojemnikami z uprawami warzyw, ziół i kwiatów.

Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II
Pawilon Slow Food projektu Herzog & de Meuron. Fot. Marcin Czechowicz

"Food for Thought – Shaping and Sharing the Future" - Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Pawilon został zaprojektowany tak, aby można go było umieścić w różnych lokalizacjach – po zakończeniu expo ma zostać przetransportowany i ponownie zmontowany w Masdar City (zrównoważonego miasta o niskiej emisji dwutlenku węgla). Wysokie na 12 m ściany o wyraźnej strukturze w górnych partiach, mają kojarzyć się z zacienionymi, wąskimi ulicami historycznych miast Emiratów. Do wykonania powierzchni ścian wykorzystano skany 3D powierzchni piasku na pustyni. Projekt opracowała pracownia Foster + Partners.

Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II
Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich projektu Foster + Partners. Fot. Marcin Czechowicz

"Land of Hope. Food for Life" - Pawilon Chin

Projekt powstał w wyniku współpracy Tsinghua University oraz Studio Link-Arc. Sale ekspozycyjne zostały umieszczone pod falującym dachem, pokrytym panelami odwołującymi się do ceramicznych przekryć dachowych stosowanych w tradycyjnej chińskiej architekturze. Największą część powierzchni wewnętrznej zajmuje multimedialna instalacja - symboliczne pole pszenicy. Przestrzeń przed pawilonem została ukształtowana krajobrazowo jako poprzecinane ścieżkami pole aksamitek.

Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część II
Pawilon Chin projektu Tsinghua University + Studio Link-Arc. Fot. Marcin Czechowicz  

"Love IT" - Pawilon Copagri

Projekt opracowała pracownia EMBT Enric Miralles Benedetta Tagliabue Arquitectes. Na pawilon składają się dwie kopuły o jednakowej średnicy, ale różnej wysokości. Ich łączna powierzchnia wynosi 560 m2. Elementy konstrukcyjne z drewna klejonego (glulam) stanowią jednocześnie architekturę obiektu. Dzięki ażurowej strukturze, wieczorami kopuły oświetlają otaczającą przestrzeń niczym lampiony.

Tęczowa wieża w Mediolanie Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.
Czytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.
Przestrzenny ciąg przeżyć – o polskim pawilonie na Expo Piotr Kuczia Architekci zaaranżowali w budynku przestrzenny ciąg przeżyć, prostymi środkami udało się im stworzyć sekwencję zaskakujących przestrzeni o dużej dramaturgii: silne piony „wąwozu” schodów przechodzą w rozległe poziomy ogrodu, otwarte place w ciemne pomieszczenia. Mimo swojej siły, architektura pawilonu pozostaje stale tłem. Ale tłem wyróżniającym się na tyle, że wychodząc z obiektu zapomnimy dosyć szybko o ekspozycji, a w pamięci pozostanie jego architektoniczna wizja – pisze Piotr Kuczia.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie Pierwsza międzynarodowa wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Pozostająca pod zaborami Polska nie miała swojego pawilonu narodowego, pokazywaliśmy się jednak pod flagami innych państw, często zdobywając też nagrody i wyróżnienia. Już na pierwszej w Londynie warszawski zegarmistrz Izrael Staffel otrzymał złoty medal za maszynę rachunkową. Na paryskiej, w 1855 roku, nagrodzono prace malarza Henryka Rodakowskiego, który wystąpił z ramienia Francji, a na wiedeńskiej, w 1873 roku, m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona – pisze Tomasz Żylski.
Spacerem po Expo Dla zainteresowanych dobrą architekturą i pełnymi inwencji prezentacjami tegoroczne Expo w Mediolanie może stać się miejsce inspirującym – po najciekawszych pawilonach oprowadza architekt Piotr Kuczia.