Dom jednorodzinny, architektura Australii

i

Autor: Archiwum Architektury Stamp House, Australia, projekt: Charles Wright Architects, © Patrick Bingham Hall

Najlepsze budynki roku 2014. Shortlista World Architecture Awards

2014-07-23 12:21

World Architecture Festiwal to największy festiwal współczesnej architektury, w ramach którego przyznawana jest nagroda dla najlepszych budynków na świecie. Oto shortlista realizacji, spośród których wybrani zostaną zwycięzcy edycji 2014

Dom jednorodzinny, architektura Australii

i

Autor: Archiwum Architektury Stamp House, Australia, projekt: Charles Wright Architects, © Patrick Bingham Hall

World Architecture Festival ogłosił shortlistę projektów, które ubiegają się o coroczną nagrodę dla najlepszych realizacji i projektów współczesnej architektury na świecie. Na siódmą edycję nagrody napłynęły zgłoszenia z 50 krajów. Zauważalną tendencją jest znaczny wzrost zgłoszeń z krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin (87%), Malezji (71%) i Wietnamu (140%).

Wśród nominowanych znajdują się realizacje, jak i projekty budynków, które dopiero powstaną. Ukończone budynki podzielono na 27 kategorii - od domów jednorodzinnych, przez obiekty o charakterze kulturalnym, biura, centra handlowe, aż po megaprojekty infrestrukturalne. W tym roku po raz pierwszy zdecydowano się na wyodrębnienie oddzielnej kategorii dla małych projektów. Autorami zgłoszonych budynków są w większości rozpoznawalne pracownie architektoniczne takie jak Zaha Hadid Architects, OMA, Foster & Partners, BIG, Woods Bagot, KPF, Farrells czy Perkins & Will and Aedas.

World Architecture Festival po raz trzeci już odbywa się w Singapurze. W kolejnym etapie nominowane pracownie zaprezentują swoje projekty przez "super-jury" w składzie Richard Rogers, Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli i Peter Rich. Zwycięzców poznamy na początku października 2014.

Prezentujemy jedynie wybór obiektów walczących o World Architecture Award. Pełna shortlista dostępna na stronie festiwalu: https://www.worldarchitecturefestival.com/2014-shortlist#list