Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze budynki roku 2014. Shortlista World Architecture Awards

Najlepsze budynki roku 2014. Shortlista World Architecture Awards

World Architecture Festiwal to największy festiwal współczesnej architektury, w ramach którego przyznawana jest nagroda dla najlepszych budynków na świecie. Oto shortlista realizacji, spośród których wybrani zostaną zwycięzcy edycji 2014

Dom jednorodzinny, architektura Australii
Stamp House, Australia, projekt: Charles Wright Architects, © Patrick Bingham Hall

World Architecture Festival ogłosił shortlistę projektów, które ubiegają się o coroczną nagrodę dla najlepszych realizacji i projektów współczesnej architektury na świecie. Na siódmą edycję nagrody napłynęły zgłoszenia z 50 krajów. Zauważalną tendencją jest znaczny wzrost zgłoszeń z krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin (87%), Malezji (71%) i Wietnamu (140%).

Wśród nominowanych znajdują się realizacje, jak i projekty budynków, które dopiero powstaną. Ukończone budynki podzielono na 27 kategorii - od domów jednorodzinnych, przez obiekty o charakterze kulturalnym, biura, centra handlowe, aż po megaprojekty infrestrukturalne. W tym roku po raz pierwszy zdecydowano się na wyodrębnienie oddzielnej kategorii dla małych projektów. Autorami zgłoszonych budynków są w większości rozpoznawalne pracownie architektoniczne takie jak Zaha Hadid Architects, OMA, Foster & Partners, BIG, Woods Bagot, KPF, Farrells czy Perkins & Will and Aedas.

World Architecture Festival po raz trzeci już odbywa się w Singapurze. W kolejnym etapie nominowane pracownie zaprezentują swoje projekty przez "super-jury" w składzie Richard Rogers, Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli i Peter Rich. Zwycięzców poznamy na początku października 2014.

Prezentujemy jedynie wybór obiektów walczących o World Architecture Award. Pełna shortlista dostępna na stronie festiwalu: https://www.worldarchitecturefestival.com/2014-shortlist#list

Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Trzy realizacje i trzy projekty w finale World Architecture Festival 2019 Organizowany od 2008 roku World Architecture Festival to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. W tym roku wśród 534 projektów i realizacji na tzw. krótkiej liście znalazło się tylko 6 z Polski.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
World Architecture Festival 2017 Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę Berlin Arena odwiedziło ponad 2000 architektów i dizajnerów z całego świata. Nominowanych projektów było aż 512, w ramach WAF oceniano je w 32 kategoriach, a w ramach INSIDE – w 9. Prezentacjom architektów i projektantów przyglądało się 93 sędziów. Warto dodać, że w kategorii Higher Education & Research jednym z jurorów był polski architekt Robert Konieczny, laureat poprzedniej edycji WAF („A-m” 1/2017) – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
World Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii Dobiegła końca tegoroczna edycja festiwalu World Architecture Festival, odbywająca się w Berlinie. Za projekt roku jury uznało odbudowę wioski Guanming w Chinach, obróconej w gruz po trzęsieniu ziemi w 2014. W tym roku nie nagrodzono żadnych realizacji z Polski.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.