W konkursie "Fasada Roku" nagraszane są polskie budynki, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Na jubileuszową, dziesiątą edycję konkursu wpłynęły aż 182 zgłoszenia. Jury pod przewodnictwem dr inż. arch. Andrzeja Poniewierki z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów oceniło je biorąc pod uwagę kolorystykę, strukturę i tektonikę bryły, a także relację do otoczenia, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowanie ich historycznego kształtu. Nagroda główna w konkursie to tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł oraz kwalifikacja do międzynarodowej odsłony – Baumit Life Challenge.
W kategorii Dom jednorodzinny najwyżej oceniono budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa pracowni FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora, został nagrodzony za powściągliwość, prostotę, dobór materiałów i wykończenie, dzięki którym powstał obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie. W tej samej kategorii wyróżniono budynek FRA House w Piastowie, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez pracownię Beczak/Beczak Architekci, zrealizowany przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. Doceniono stworzenie intymnej strefy życia rodzinnego i atmosferę miejsca osiągniętą przez konsekwencję projektową oraz rodzaj użytych materiałów.

i
Spośród 76 zgłoszeń nadesłanych w kolejnej kategorii – Dom wielorodzinny – za najlepszą realizację uznano Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie. Nagrodę przyznano za niekonwencjonalną formę oraz twórcze zestawienie materiałów. Prace budowlane wg projektu Kubatura Sp. z o.o. zrealizowała firma Struktura Sp. z o.o. Sp. Kom.
Wysoki i wyrównany poziom zgłoszonych w tej kategorii skłonił Jury do przyznania dwóch równorzędnych wyróżnień. Jedno z nich, za oryginalną formę i kontrastowy dobór materiałów, a przy tym umiejętne wkomponowanie obiektu w otoczenie, otrzymał budynek wielorodzinny I etapu Osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna INSOMIA Szymon Januszewski, za realizację odpowiadało PTB Nickel.
Z kolei budynek przy ul. Jantarowej w Lublinie doceniono za „lekką”, elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową. Autorem projektu opracowanego na zlecenie ZIPIS Jan Pastwa jest arch. Grzegorz Kaczor. Za wykonanie odpowiedzialna była firma Domkus s.c.

i
W kategorii obejmującej Budynki po rekonstrukcji i adaptacji uhonorowano kamienicę przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Projekt autorstwa Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz doceniono za logiczne wkomponowanie w otoczenie oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów. Uznanie Kapituły wzbudziło również zachowanie pierwotnych cech budynku. Prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu projektu Archimmodicus Sp. Jawna Grzegorz Kędzierski, zrealizowany przez firmy KLIMBUD oraz MATBUD. Jury wyraziło uznanie dla zachowania pierwotnej kompozycji i wykorzystania elementów płytowych jako akcentu kolorystycznego.

i
Wśród realizacji zgłoszonych do kategorii Budynek niemieszkalny za najlepsze uznano poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., zrealizowana przez Budimex S.A., została doceniona za spójność formy i funkcji wyeksponowaną poprzez użyte materiały.
Wysoki poziom nadesłanych zgłoszeń sprawił, że i w tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Pierwszym z nich uhonorowano łódzką inwestycję Echo Investment S.A. Projekt biurowca Symetris Business Park, stworzony przez Pracownię Architektury i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew, zdobył uznanie delikatną i elegancką konstrukcją, podkreśloną fakturą materiałów. Prace wykonawcze zrealizowała firma Doto Sp. z o.o.
Ponadto doceniono Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach. Obiekt wykreowany przez Susuł & Strama Architekci został wyróżniony za konsekwentną, „sterylną” i racjonalną architekturę. Za wykonanie inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET s.j.

i
W ostatniej kategorii – Budynek po renowacji – nagrodę główną i tytuł „Fasada Roku 2016” przyznano budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Nagrodę przyznano za przywrócenie pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich. Projekt remontu na zlecenie ENEA Szczecin przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Wyróżnienie przyznano kamienicy mieszkalnej przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, doceniając zakres i wysoki poziom prac konserwatorskich, wyrażony precyzją i uwzględnieniem elementów detali fasadowych. Realizacją projektu PRO-ART Jan Pałczyński na zlecenie osoby prywatnej zajął się Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych. Uwagę Jurorów zwróciła także Brama Wjazdowa Pałacu Branickich w Białymstoku. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Miroslaw Snarski wyróżniono za podkreślenie walorów zabytkowych z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

i