Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Domowe, Kraków. Fot. materiały prasowe

Najlepsze elewacje w Polsce. Wyniki konkursu "Fasada Roku 2016"

2017-05-04 14:11

Poznaliśmy wyniki jubileuszowej edycji konkursu Fasada Roku, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. W pięciu kategoriach uhonorowano budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej, zarówno te nowe, jak i poddane modernizacji.

W konkursie "Fasada Roku" nagraszane są polskie budynki, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Na jubileuszową, dziesiątą edycję konkursu wpłynęły aż 182 zgłoszenia. Jury pod przewodnictwem dr inż. arch. Andrzeja Poniewierki z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów oceniło je biorąc pod uwagę kolorystykę, strukturę i tektonikę bryły, a także relację do otoczenia, a w przypadku budynków po renowacji – także poszanowanie ich historycznego kształtu. Nagroda główna w konkursie to tytuł „Fasada Roku” i 10 000 zł oraz kwalifikacja do międzynarodowej odsłony – Baumit Life Challenge.

W kategorii Dom jednorodzinny najwyżej oceniono budynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa pracowni FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora, został nagrodzony za powściągliwość, prostotę, dobór materiałów i wykończenie, dzięki którym powstał obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie. W tej samej kategorii wyróżniono budynek FRA House w Piastowie, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez pracownię Beczak/Beczak Architekci, zrealizowany przez Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel. Doceniono stworzenie intymnej strefy życia rodzinnego i atmosferę miejsca osiągniętą przez konsekwencję projektową oraz rodzaj użytych materiałów.

Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny, Jerzmanowice k. Krakowa. Fot. materiały prasowe

Spośród 76 zgłoszeń nadesłanych w kolejnej kategorii – Dom wielorodzinny za najlepszą realizację uznano Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie. Nagrodę przyznano za niekonwencjonalną formę oraz twórcze zestawienie materiałów. Prace budowlane wg projektu Kubatura Sp. z o.o. zrealizowała firma Struktura Sp. z o.o. Sp. Kom.

Wysoki i wyrównany poziom zgłoszonych w tej kategorii skłonił Jury do przyznania dwóch równorzędnych wyróżnień. Jedno z nich, za oryginalną formę i kontrastowy dobór materiałów, a przy tym umiejętne wkomponowanie obiektu w otoczenie, otrzymał budynek wielorodzinny I etapu Osiedla Botaniczna przy ul. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna INSOMIA Szymon Januszewski, za realizację odpowiadało PTB Nickel.

Z kolei budynek przy ul. Jantarowej w Lublinie doceniono za „lekką”, elegancką, a zarazem interesującą architekturę mieszkaniową. Autorem projektu opracowanego na zlecenie ZIPIS Jan Pastwa jest arch. Grzegorz Kaczor. Za wykonanie odpowiedzialna była firma Domkus s.c.

Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Domowe, Kraków. Fot. materiały prasowe

W kategorii obejmującej Budynki po rekonstrukcji i adaptacji uhonorowano kamienicę przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Projekt autorstwa Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz doceniono za logiczne wkomponowanie w otoczenie oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów. Uznanie Kapituły wzbudziło również zachowanie pierwotnych cech budynku. Prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek wielorodzinny Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Bolesławieckiej 8-10-12 we Wrocławiu projektu Archimmodicus Sp. Jawna Grzegorz Kędzierski, zrealizowany przez firmy KLIMBUD oraz MATBUD. Jury wyraziło uznanie dla zachowania pierwotnej kompozycji i wykorzystania elementów płytowych jako akcentu kolorystycznego.

Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Kamienica przy ul. Chrzanowskiego, Bytom. Fot. materiały prasowe

Wśród realizacji zgłoszonych do kategorii Budynek niemieszkalny za najlepsze uznano poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., zrealizowana przez Budimex S.A., została doceniona za spójność formy i funkcji wyeksponowaną poprzez użyte materiały.

Wysoki poziom nadesłanych zgłoszeń sprawił, że i w tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Pierwszym z nich uhonorowano łódzką inwestycję Echo Investment S.A. Projekt biurowca Symetris Business Park, stworzony przez Pracownię Architektury i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew, zdobył uznanie delikatną i elegancką konstrukcją, podkreśloną fakturą materiałów. Prace wykonawcze zrealizowała firma Doto Sp. z o.o.

Ponadto doceniono Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Pogodnej 37 w Tychach. Obiekt wykreowany przez Susuł & Strama Architekci został wyróżniony za konsekwentną, „sterylną” i racjonalną architekturę. Za wykonanie inwestycji na zlecenie Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET s.j.

Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Badań Technologii Informatycznych, Beyond.pl, Poznań. Fot. materiały prasowe

W ostatniej kategorii – Budynek po renowacji – nagrodę główną i tytuł „Fasada Roku 2016” przyznano budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Nagrodę przyznano za przywrócenie pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich. Projekt remontu na zlecenie ENEA Szczecin przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.

Wyróżnienie przyznano kamienicy mieszkalnej przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu, doceniając zakres i wysoki poziom prac konserwatorskich, wyrażony precyzją i uwzględnieniem elementów detali fasadowych. Realizacją projektu PRO-ART Jan Pałczyński na zlecenie osoby prywatnej zajął się Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych. Uwagę Jurorów zwróciła także Brama Wjazdowa Pałacu Branickich w Białymstoku. Projekt autorstwa DF Studio Projektowe s.c. Sławomir Maksimowicz, Miroslaw Snarski wyróżniono za podkreślenie walorów zabytkowych z wykorzystaniem kompleksowego zestawu materiałów wraz z użytą technologią renowacyjną. Obiekt do konkursu zgłosiło P.P.H.U. WIT s.c. W. Średziński, P. Średziński z konsorcjum WIRM, które przeprowadziło prace na zlecenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wyniki konkursu Fasada Roku 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek biurowy ENEA, al. Wojska Polskiego, Szczecin. Fot. materiały prasowe