Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze polskie fasady 2015 roku

Najlepsze polskie fasady 2015 roku

Do dziewiątej edycji konkursu Fasada Roku 2015 zgłoszono 200 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem technologii Baumit. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Obiekty podzielone na 5 kategorii, oceniano pod względem estetyki, wpisania w otoczenie oraz dbałość o detale. W przypadku budynków po renowacji, istotne było poszanowanie ich oryginalnego, historycznego wyglądu.

W pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy – najwyżej oceniono dom w miejscowości Zielonki Wieś, zrealizowany według projektu pracowni Beczak/Beczak Architekci. Jury doceniło spójną formę, kolorystykę i konsekwencję w użyciu materiałów elewacyjnych. Ten sam budynek zdobył także najwyższą ocenę Internautów.

W kolejnej kategorii – budynki wielorodzinne nowe – za najlepsze uznano „Osiedle Morena” projektu Kaps Architekci. Obiekt doceniono za wyrazistą, geometryczną formę oraz konsekwencję projektową i spójność zastosowanych rozwiązań.

W kategorii budynki po rekonstrukcji i adaptacji w tym roku zgłoszono ponad 50 obiektów, spośród których jury najwyżej oceniło dom studencki Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Rostafińskiego w Krakowie – DS 2 „Babilon”. Kapituła konkursu doceniła konsekwencję, zachowanie tektoniki bryły i szacunek do pierwotnego założenia projektu.

W czwartej kategorii o tytuł Fasady Roku 2015 rywalizowały budynki niemieszkalne. Zachowanie walorów architektury modernistycznej, zarówno w formie, jak i w zastosowanych materiałach przyniosły zwycięstwo budynkowi Dworca Kolejowego w Piasecznie. Projekt opracowała pracownia SEMA Architekci.

Nagrodę główną i tytuł Fasady Roku 2015 w kategorii budynek po renowacji otrzymała Oranżeria Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Jury doceniło kompleksową rewaloryzację obiektu z użyciem całej gamy materiałów renowacyjnych, dzięki którym zachowano historyczny charakter jego elewacji. Za opracowanie projektu odpowiedzialna była pracownia Serafin Studio Projektowe.

Laureaci nagrody głównej wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku. Polskę reprezentować będą zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii. W pierwszym etapie konkursu, który zakończy się 22 marca 2016 roku, jury Life Challenge wyselekcjonuje on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca nagrody głównej. W Jury drugiej edycji Baumit Life Challenge zasiada w tym roku architekt Piotr Kostka, Prezes Poznańskiego Oddziału SARP, który wraz z Hanną Kurka prowadzi pracownię projektową „Kostka & Kurka Architekci”. Zwycięzców międzynarodowej edycji konkursu poznamy 2 czerwca 2016 roku.

Najlepsze polskie fasady 2015 roku
Dom w miejscowości Zielonki Wieś, projekt: Beczak/Beczak Architekci, fot. Baumit
Tagi:
Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Fasada Roku 2019: znamy zwycięzców Po raz trzynasty rozstrzygnięto konkursu Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Fasada Roku 2017: wyniki konkursu Znamy wyniki organizowanego przez firmę Baumit od 11 lat konkursu, mającego wyłonić najlepsze elewacje w pięciu kategoriach. Patronat nad wydarzeniem objęła "Architektura-murator".
Rusza konkurs Fasada Roku 2017 To już jedenasta edycja konkursu na najlepszą fasadę roku. Celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Zgłoszone realizacje oceni profesjonalne jury, pula nagród wynosi 50 tys. złotych. Zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge 2018.
Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku! Renowację modernistycznego dworca w Piasecznie wyróżniono tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Teraz obiekt ma szansę zdobyć nagrodę w konkursie Life Challenge.
Fasada roku 2014 Już po raz ósmy rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Obiekty walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w pięciu kategoriach, uwzględniających zarówno obiekty nowo powstające, jak i poddawane modernizacji, budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej.