Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze realizacje 2016 na Śląsku

Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku

Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.

Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku
Przedszkole w Paniówkach, proj. jojko+nawrocki architekci, Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015 i Nagroda Marszałka w kategorii Obiekt użyteczności publicznej w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2016, fot. Michał Jędrzejowski

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego organizowany jest przez katowicki SARP. Nagrody przyznawane są w kategoriach: Obiekt, Dom jednorodzinny, Wnętrze, Mała forma, za projekty zrealizowane na terenie województwa, a także w kategorii Dzieło eksportowe, za projekt zrealizowany poza jego granicami. Dodatkowo początkujących projektantów jury honoruje nagrodą Młodego twórcy śląskiej architektury, a spośród laureatów pierwszych czterech kategorii wyłania zdobywcę Grand Prix.

W tym roku w jury pod przewodnictwem Marleny Wolnik znaleźli się Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Łukasz Zagała, Radosław Fikus, Mariusz Komraus i Arkadiusz Płomecki. Grand Prix sędziowie przyznali pracowni jojko+nawrocki architekci za budynek przedszkola w Paniówkach.

Pomimo kontrastu użytych materiałów, budynek doskonale wpisuje się w otoczenie. Wygospodarowanie wartości dodanej, jaka jest taras na dachu, powiększa przestrzeń rekreacyjną przeznaczona dla dzieci, a znajdujące się tam świetliki dodatkowo uatrakcyjniają im zabawę. (...). Klarowność układu funkcjonalnego, duże przeszklenia i prosta, ale jednocześnie niebanalna bryła kreuje przyjazną przestrzeń nie tylko dla użytkujących je dzieci, ale i dla mieszkańców, dla których możliwość obcowania z tak dobrej jakości architekturą przybliża im dobrze pojmowaną współczesność – uzasadniali swój wybór.

To nie jedyna nagroda w konkursie dla Marcina Jojko i Bartłomieja Nawrockiego. Architekci zwyciężyli też w kategorii Dom jednorodzinny za realizację domu letniskowego w Żywcu, a ponadto zdobyli wyróżnienie w tej kategorii za dom w Świerklańcu i kolejne w kategorii Dzieło eksportowe za dom pod Warszawą.

W kategoriach Wnętrze i Mała forma nie przyznano głównych nagród. Wyróżnienie w tej pierwszej otrzymało biuro TTAT za wnętrze budynku biurowego Porcelana Śląska Park 2 w Katowicach, a w kategorii Mała forma – JRK 72 za stolik komodę z kolekcji mebli modern craft. Najlepszym dziełem eksportowym śląskich architektów okazało się Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes, a najlepiej zapowiadającą się młodą pracownią: BAAR Biuro Architektoniczne Adam Radzimski.

Pracowni TTAT przypadły też dwa wyróżnienia: w kategorii Obiekt za wspomniany już biurowiec Porcelany Śląskiej i w kategorii dom jednorodzinny za dom podmiejski w Tychach. Z kolei najlepiej zapowiadająca się młoda pracownia, czyli BAAR Biuro Architektoniczne Adam Radzimski, zdobyło wyróżnienie za rozbudowę domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej.

Podczas ogłoszenia wyników tradycyjnie poznaliśmy też zwycięzców w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego, organizowanym przez Urząd Marszałkowski.  Tu Grand Prix otrzymało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach projektu JEMS Architekci. Nagrodę przyznano m.in. za kompozycję przestrzenną budynku i jego otoczenia, realizującą najwyższe standardy i oczekiwania od współczesnych przestrzeni publicznych i obiektów użyteczności publicznej. W kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna zwyciężyło nowe zagospodarowanie terenu zabytkowych wież wyciągowych kopalni Polska w Świętochłowicach (proj. Bogusław Pilch, Elwu Leszek Woźniak), w kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (Przedsiębiorstwo Ekologiczne Marco) oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarskach (firma Tu), a w kategorii Obiekt użyteczności publicznej... przedszkole w Paniówkach.

Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Pawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu Wielofunkcyjny pawilon usługowy wraz z parkiem z tężniami solankowymi ma stać się wizytówką Dębowca. Projekt architektoniczny przygotowało Studio Projektowe Jakub Gałęski z Bielska-Białej. Założeniem architektów było stworzenie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy