Architektura MuratorWydarzeniaKopenhaski biurowiec z nagrodą "Miedź w architekturze"

Kopenhaski biurowiec z nagrodą "Miedź w architekturze"

Rozstrzygnięto 17. edycję europejskiego konkursu "Miedź w architekturze". Spośród 70 zgłoszeń z 17 krajów jury wybrało zwycięski budynek - Trollbeads House projektu BBP Architekter.

Wyniki 17. edycji konkursu Miedź w architekturze
Trollbeads House, Kopenhaga. Fot. Jens Markus Lindhe

Trollbeads House to zmodernizowany biurowiec z lat 60-tych. Inspiracją dla dyspozycji funkcjonalnej budynku był dom kupca weneckiego, gdzie towary są ładowane na poziomie parteru, powyżej znajdują się skład i biura, a na najwyższej kondygnacji apartament właściciela oraz taras dachowy. Cechą charakterystyczną obiektu jest perforowana osłona fasady, wykonana ze złotego stopu miedzi. Ten budynek stanowi mocny akcent w tkance miejskiej Kopenhagi. Projekt zrealizowany jest z imponującą dbałością o detale – czytamy w uzasadnieniu jury.

Orpócz nagrody głównej przyznano cztery wyróżnienia. Pierwsze z nich zdobył dom mieszkalny w belgijskim Destelbergen, zaprojektowany przez pracownię Graux & Baeyens Architecten. Połączenie współczesnej formy domu z tradycyjnym dwuspadowym dachem harmonijnie wpisuje się w wymagania lokalnego planu zagospodarowania przestrzeni. Budynek otrzymał również nagrodę publiczności.

Kolejne wyróżnienie otrzymała grupa budynków Terminalu Promowego w Sztokholmie. Budynki położone w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc miasta, na przeciw Pałacu Królewskiego, pokryte są wypolerowanym mosiądzem. O projekcie autorstwa Marge Arkitekter członkowie jury powiedzieli: Ta potężna grupa budynków usytuowanych wzdłuż sztokholmskiego nabrzeża jest na prawdę wyjątkowa i zaprzecza prozaicznej typologii budynków terminalowych. Budynki są utrzymane w skali wyrażającej szacunek wobec zabytkowego sąsiedztwa, nie idą na żadne ustępstwa i szanują historię miasta.

Ostatnie wyróżnianie przyznano Hali Sportowej w austriackim St. Martin, zaprojektowanej przez pracownie Dietger Wissounig Architekten. Charakterystyczną cechą obiektu jest fasada wykonana z giętych, perforowanych płyt miedzianych, okrywających halę półprzezroczystym woalem. Ostatnie wyróżnienie otrzymali architekci z biura LAN za projekt Euravenir Tower we francuskim Lille. Wolnostojącą wieżę z miedzi jurorzy uznali za piękną samą w sobie.

Celem konkursu Miedź w Architekturze, który organizujemy co dwa lata, jest wybranie najlepszych obiektów pod względem zastosowania miedzi i jej stopów – mówi Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytutu Miedzi. Konkurs wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu „Copper Roofing Competition”. Początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów.

Zgłoszone realizacje oceniał międzynarodowy zespół jurorów, złożony z laureatów poprzednich edycji konkursu: Ulla Hell (PLASMA studio, Włochy); Erik Nobel (NOBEL Arkitekter, Dania); Fernando Sá (Pitágoras Aquitectos, Portugalia) i Keith Williams (Keith Williams Architects, Wlk. Brytania).

Tagi:
Copper and the Home 2018 – Polacy wyróżnieni w międzynarodowym konkursie Europejski Instytut Miedzi ogłosił wyniki międzynarodowego konkursu Copper and the Home 2018. Wśród laureatów znalazły się trzy osoby z Polski. Paulina Krystyna Sobczyk zdobyła wyróżnienie specjalne w kategorii Architekci i projektanci za system Balance, a w kategorii Studenci – Magdalena Zawiązalec i Bartosz Brylewski, autorzy projektu Copper knife.
Najlepsza praca magisterska z zastosowaniem miedzi lub jej stopów – wyniki konkursu Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Europejski Instytut Miedzi ogłosiły wyniki konkursu na najlepsze projekty dyplomowe, w których zastosowano miedź lub jej stopy. Uznanie jury zdobyły Anita Rębisz oraz Małgorzata Nowojska.
Konkurs "Miedź w Architekturze" 2016 Ogłoszono 18. edycję europejskiego konkursu "Miedź w Architekturze". Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2017 roku.
Finaliści konkursu Miedź w Architekturze 2015 Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 49 zgłoszeń, w tym pięć z Polski.
Miedź we współczesnej architekturze – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Architektura znaczącego obiektu użyteczności publicznej powinna przetrwać kilka pokoleń. Nie zawsze tak się dzieje, zbyt często taki obiekt szybko „więdnie”, podobnie jak kwiat zerwany na łące. Dzięki swojej długowieczności miedź jest niezawodnym materiałem. Rainer Mahlamäki o roli miedzi w architekturze Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Miedź we współczesnej architekturze i wzornictwie. Konkurs dla projektantów Rozpoczął się międzynarodowy konkurs Copper and the Home. Włoski Instytut Miedzi zaprasza młodych projektantów i studentów wzornictwa do tworzenia nowych form użytkowych z miedzi. Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września 2014.