naklej.pl

W warszawskiej galerii Ateneum Młodych przy Piwnej 51/53 od 2 do 16 października 2009 będzie można oglądać wystawę artystów związanych z NAKLEJ.PL, internetową galerią prezentująca projekty artystyczne w postaci samoprzylepnych folii winylowych.

"Przestrzeń naklej.pl", Galeria Ateneum Młodych, Warszawa, 2-16 października 2009

Artyści: Zuzanna Przybyszewska, Antek ZAREMSKI, Bartosz ŁUKASIEWICZ, Filip ZAGÓRSKI/ Łukasz RAYSKI, #hash-bang!design, KoreQ , Kuba STANKIEWICZ, MACIAG M, mary-te, Mateusz RAKOWICZ, TONIEFER

Więcej o projekcie: www.naklej.pl
Kontakt: ul.Jodłowa 18, 02-907 Warszawa, tel. +48 500 554 157, kontakt@naklej.pl


Naklejanie przestrzeni w Ateneum Młodych
Magdalena Kowalska

Sztuka i nauka to różne motywacje i cele, różne metody i języki, ale  spotykają się na najbardziej podstawowym poziomie, tam gdzie obie wynikają z dążenia do uchwycenia i zrozumienia istoty rzeczy. Takim miejscem spotkania może być przestrzeń – przestrzeń twórczego działania, ale też pojęcie, bez którego nie da się myśleć ani mówić o świecie. Pojęcie, które przenika język codzienny, jezyki naukowe i jezyk sztuki.

2 października 2009 roku galeria Ateneum Młodych przy Piwnej 51/53 w Warszawie otwiera wystawę Przestrzeń zorganizowaną przez projekt naklej.pl, działające w Warszawie od ponad roku. Pomysł założycieli naklej.pl polegał na tym, by wykorzystać winylowe folie samoprzylepne – modną ostatnio technikę dekoracji wnętrz – i potraktować je jako medium przekazu artystycznego. Zaproszeni do współpracy artyści projektują wzory specjalnie dla naklej.pl lub adaptują swoje wcześniejsze prace do potrzeb nowego nośnika. Są to twórcy związani z bardzo rozmaitymi rodzajami sztuki, od malarstwa, grafiki, rzeźby i fotograii, po komiksy, rysowanie storyboardów, graffiti i projektowanie biżuterii. Niektórzy z nich są już rozpoznawani w kręgach związanych ze swoją dziedziną, jak Mateusz Rakowicz (storyboard), Antek Zaremski (biżuteria), Filip Zagórski (grafika) czy Swanski (graffiti).
Inni czekają na swoją kolej.

Tematem wystawy w galerii Ateneum Młodych, a zarazem jej hasłem wywoławczym, jest słowo przestrzeń. Organizatorzy zaproponowali artystom listę zawierajacą kilkadziesiąt różnych użyć tego słowa, potocznych i specjalistycznych, takich jak przestrzeń publiczna, przestrzeń funkcji ciągłych, przestrzeń kosmiczna czy przestrzeń liniowotopologiczna lokalnie wypukła. Ale lista była tylko inspiracją. Od samych artystów zależało, który rodzaj przestrzeni wybiorą i jak odniosą się do tego tematu. Każdy z nich znalazł dla siebie jedno słowo z listy oraz odpowiedni fragment przestrzeni galerii do zaprezentowania swojej pracy.

Jeden z założycieli naklej.pl, Grzegorz Marczyński (z zawodu informatyk), wpadł na pomysł zorganizowania tej wystawy podczas konferencji naukowej w Monachium, kiedy wraz z innymi uczestnikami zwiedzał Pinakothek der Moderne. Grupę profesorów i młodych naukowców oprowadzała przewodniczka, która - wiedząc, że sztuka nie jest ich specjalnością – starała się jak najprostszym językiem wyjaśniać tajniki poszczególnych dzieł, znaczenia rozmaitych linii, płaszczyzn i form. Mówiła do tych samych ludzi, którzy parę godzin wcześniej fachowo i kompetentnie rozprawiali o różnego typu przestrzeniach występujących w naukach ścisłych. Teraz zaś, kiedy mowa była o przestrzeni dzieła sztuki, czuli się niepewnie i zadawali naiwne pytania.
Słowo pozostawało to samo, ale odsyłało do dwóch zupełnie różnych jezyków, dwóch zupełnie różnych światów. Stąd wziął się pomysł, by odwrócić sytuację: przedstawić artystom różne terminy związane z przestrzenią i pozwolić im potraktować je po swojemu. Mogli dociekać ich precyzyjnych znaczeń lub skupić się na czystym brzmieniu; szukać pojęć, które kryją się za nazwami, lub oddać się swobodnej grze wyobraźni. Co z tego wyszło – można oglądać przez dwa tygodnie w warszawskiej galerii Ateneum Młodych.

fotka z /zdjecia/PRZESTRZEN_PLAKAT_art.jpg
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.