Architektura MuratorWydarzeniaNBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha, jednego z najwybitniejszych polskich grafików

NBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha, jednego z najwybitniejszych polskich grafików

50-lecie współpracy Narodowego Banku Polskiego z Andrzejem Heidrichem jest wyjątkową okazją zarówno do pokazania bogatej historii polskiej numizmatyki, jak i udostępnienia zwiedzającym wnętrza siedziby NBP autorstwa Bohdana Pniewskiego

NBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha
Fot.: Piotr Maciaszek

30 grudnia 2011 (zamknięcie wystawy)
Oddział Okręgowy NBP, Plac Powstańców Warszawy 4

Wstęp wolny.

Projekt wystawy zgłębia świat banknotów oraz ich twórcy - interpretuje charakterystyczne barwy drukarskie oraz zabiegi graficzne, które świadczą o rozpoznawalności poszczególnych nominałów. Wprowadzenie do wnętrza sali operacyjnej kodu kolorystycznego w postaci "tęczy NBP" oraz ornamentalnej instalacji inspirowanej banknotowymi giloszami (red. rysunek z przeplatających się linii krzywych).

Część scenograficzna wystawy jest wartością dodaną do meritum wydarzenia - kompleksowego zestawienia projektów banknotów, oryginalnych szkiców oraz dokumentów z epoki.
Wprowadzono pięć gablot rozplanowanych przez kuratora na etapy chronologiczne. Poszczególne projekty banknotów prezentowane są na „liniach życia” prezentujących ewolucję danego projektu aż do wprowadzenia do obiegu lub odrzucenia.

Nie zawsze była to prosta droga, nieraz wiodła przez liczne meandry, zmiany oraz naciski polityczne. Ta fascynująca historia została ujęta w postaci przestrzennych form będących nośnikami eksponatów, a zarazem pokazujących w przyswajalny sposób ich wzajemne relacje. Pokazano powstawanie kolejnych serii, wprowadzanie wybranych projektów do obiegu oraz banknoty, które nigdy nie trafiły do produkcji.

Każda gablota opatrzona została opisem nakreślającym tło historyczne oraz uzupełniona fragmentami rozmów z Andrzejem Heidrichem. Osobiste anegdoty ukazują nieznane fakty i kulisy powstawania polskiego pieniądza i są najlepszym przewodnikiem po wystawie.Projekt wystawy: Zofia Strumiłło-Sukiennik, Jan Sukiennik (137kilo Architekci)
Małgorzata Piotrowska, Bartłomiej Popiela, Marta Morawska, Marysia Mirecka, Mikołaj Molenda (współpraca)

Projektowanie parametryczne: Michał Piasecki
Grafika: Jan Strumiłło


Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.