Architektura MuratorWydarzeniaNBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha, jednego z najwybitniejszych polskich grafików

NBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha, jednego z najwybitniejszych polskich grafików

50-lecie współpracy Narodowego Banku Polskiego z Andrzejem Heidrichem jest wyjątkową okazją zarówno do pokazania bogatej historii polskiej numizmatyki, jak i udostępnienia zwiedzającym wnętrza siedziby NBP autorstwa Bohdana Pniewskiego

NBP – wystawa prac Andrzeja Heidricha
Fot.: Piotr Maciaszek

30 grudnia 2011 (zamknięcie wystawy)
Oddział Okręgowy NBP, Plac Powstańców Warszawy 4

Wstęp wolny.

Projekt wystawy zgłębia świat banknotów oraz ich twórcy - interpretuje charakterystyczne barwy drukarskie oraz zabiegi graficzne, które świadczą o rozpoznawalności poszczególnych nominałów. Wprowadzenie do wnętrza sali operacyjnej kodu kolorystycznego w postaci "tęczy NBP" oraz ornamentalnej instalacji inspirowanej banknotowymi giloszami (red. rysunek z przeplatających się linii krzywych).

Część scenograficzna wystawy jest wartością dodaną do meritum wydarzenia - kompleksowego zestawienia projektów banknotów, oryginalnych szkiców oraz dokumentów z epoki.
Wprowadzono pięć gablot rozplanowanych przez kuratora na etapy chronologiczne. Poszczególne projekty banknotów prezentowane są na „liniach życia” prezentujących ewolucję danego projektu aż do wprowadzenia do obiegu lub odrzucenia.

Nie zawsze była to prosta droga, nieraz wiodła przez liczne meandry, zmiany oraz naciski polityczne. Ta fascynująca historia została ujęta w postaci przestrzennych form będących nośnikami eksponatów, a zarazem pokazujących w przyswajalny sposób ich wzajemne relacje. Pokazano powstawanie kolejnych serii, wprowadzanie wybranych projektów do obiegu oraz banknoty, które nigdy nie trafiły do produkcji.

Każda gablota opatrzona została opisem nakreślającym tło historyczne oraz uzupełniona fragmentami rozmów z Andrzejem Heidrichem. Osobiste anegdoty ukazują nieznane fakty i kulisy powstawania polskiego pieniądza i są najlepszym przewodnikiem po wystawie.Projekt wystawy: Zofia Strumiłło-Sukiennik, Jan Sukiennik (137kilo Architekci)
Małgorzata Piotrowska, Bartłomiej Popiela, Marta Morawska, Marysia Mirecka, Mikołaj Molenda (współpraca)

Projektowanie parametryczne: Michał Piasecki
Grafika: Jan Strumiłło


Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.