Architektura MuratorWydarzeniaNickel Resort & Spa Grzybowo: nowy projekt Ultra Architects i Q2 Studio

Nickel Resort & Spa Grzybowo: nowy projekt Ultra Architects i Q2 Studio

W malowniczym Grzybowie na Pomorzu powstanie nowy ośrodek wczasowy. Za projekt Nickel Resort & Spa Grzybowo odpowiada zespół dwóch pracowni: Ultra Architects i Q2 Studio.

Nickel Resort & Spa Grzybowo: nowy projekt Ultra Architects i Q2 Studio
Nickel Resort & Spa Grzybowo, proj. Ultra Architects i Q2 Studio; il. Nickel Development
Nickel Resort & Spa GrzybowoGrzybowo, ul. Nadmorska
AutorzyUltra Architects i Q2 Studio
InwestorNickel Development
Data realizacji (koniec)2025

Grzybowo to niewielka miejscowość wypoczynkowa położona zaledwie trzy kilometry od Kołobrzegu. Nowy ośrodek wczasowy zamierza zbudować tam firma Nickel Development, znana z takich poznańskich realizacji jak wieżowiec ST_ART Piątkowo czy osiedle Księżnej Dąbrówki. Nickel Resort & Spa Grzybowo ma być pierwszym obiektem z sieci apartamentowców, jakie spółka planuje realizować w polskich uzdrowiskach, głównie nad morzem i w górach. Opracowanie jego projektu powierzyła dwóm biurom: Ultra Architects i Q2 Studio. Architekci przewidzieli trzykondygnacyjny obiekt, w którym znajdzie się ponad 200 apartamentów. Chcieliśmy, aby ten budynek był maksymalnie współczesny i prosty. W kontekście, w którym stoi, jego kameralna wysokość i rozczłonkowanie brył spadzistego dachu wpisują się naturalnie w istniejącą już zabudowę – mówi Tomasz Osięgłowski z Ultra Architects. Wybór unikalnej dachówki jako pokrycia dachu i elewacji wraz z decyzją o zastosowaniu drewnianych obudów balkonów odwołuje się wprost do archetypów architektury historycznych obiektów wypoczynkowych, kurortowych czy sanatoryjnych. Są to zarazem materiały i rozwiązania bardzo lokalne i tradycyjne – dodaje.

W budynku przewidziano m.in. kompleks basenów, strefę fitness, restaurację oraz sale konferencyjne z niezbędnym zapleczem. Jak zapowiadają autorzy, wszystkie wnętrza utrzymane będą w stylu japandi, ale z licznymi odniesieniami do lokalnej przyrody. Koncepcja w subtelny sposób nawiązuje do piaskowych wydm, wody morskiej, lokalnego torfu oraz surowego drewna. Inspirowany lokalną fauną i florą motyw biofiliczny przeplata się we wszystkich strefach obiektu. Nieoczywiste połączenie przytulności stylu skandynawskiego, surowości polskiego morza i harmonii stylu japońskiego tworzą niepowtarzalny klimat, dając idealną przestrzeń do wypoczynku – opisuje Anita Buławska, architektka wnętrz z wrocławskiego Q2 Studio. W pierwszym etapie, do końca 2024 roku, powstanie 147 apartamentów, w kolejnym, do połowy 2025 roku, 69. Inwestycja ma się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Nickel Resort & Spa Grzybowo: nowy projekt Ultra Architects i Q2 Studio
Nickel Resort & Spa Grzybowo, proj. Ultra Architects i Q2 Studio; il. Nickel Development
Spotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 25 listopada bohaterami wieczoru będą Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects.
Budynek Cerisier Résidence od Ultra Architects Na poznańskim Grunwaldzie, w pobliżu Lasku Marcelińskiego, zakończyła się realizacja budynku mieszkalnego Cerisier Residence projektu pracowni Ultra Architects.
Konstrukcja biurowca – o biurowcu Za Bramką Jerzy Kolbusz Ponieważ tarasy zaplanowano na każdej kondygnacji, geometria każdego stropu jest inna. Stworzyło to problemy z ich podparciem. W miarę regularny w dolnych partiach obiektu układ słupów tracił wraz z wysokością swoją powtarzalność. W efekcie część słupów wyższych kondygnacji obciąża niższe stropy w przęsłach płyt i podciągów. Wymagało to sporego wysiłku przy konstruowaniu i tworzeniu modeli obliczeniowych – pisze główny konstruktor budynku Jerzy Kolbusz.
Jak kubaturowa łamigłówka – o biurowcu Za Bramką Tomasz Głowacki Obiekt, choć nowoczesny, świetnie wpisuje się w zabytkową, niejednolitą architekturę okolicy. Od strony ulicy Za Bramką architekci uzupełnili pierzeję czterokondygnacyjną bryłą, która następnie schodzi tarasowo do wysokości parteru, stykając się z niskimi przybudówkami i oficynami we wnętrzu kwartału. Przyjęte rozwiązanie, wypracowane w wyniku wielu analiz i studiów, jest kubaturową łamigłówką – pisze Tomasz Głowacki.
Staromiejskie wibracje – o biurowcu Za Bramką Piotr Marciniak Zastosowanie efektownej okładziny z siatek cięto-ciągnionych w historycznym kontekście może wydawać się propozycją zbyt odważną, ale nowa architektura nie epatuje odmiennością, a jedynie delikatnie wibruje i ożywia przestrzeń ulicy. Pionowe podziały na elewacji wraz z wyrazistą artykulacją okien o podwójnej wysokości tworzą subtelną grę płaszczyzn, nadając budynkowi ożywczy w tym miejscu akcent monumentalności – pisze Piotr Marciniak.
Biurowiec Za Bramką w Poznaniu Ten znakomity projekt przeistacza zaniedbany fragment poznańskiej starówki w nowej jakości miejski ogród. Autorom udało się stworzyć atrakcyjną, intensywną zabudowę z uszanowaniem architektonicznego sąsiedztwa i szczególną atencją dla przyrody – o nowej realizacji w historycznej części Poznania, łączącej funkcje biurowca, wertykalnego parku i publicznego parkingu piszą Tomasz Głowacki i Piotr Marciniak. W numerze także wypowiedzi współautorów obiektu Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego oraz głównego konstruktora Jerzego Kolbusza. Ponadto przypominamy okoliczności rozpoczęcia tej inwestycji, której głównym celem było uporządkowanie miejsc parkingowych na pobliskim placu Kolegiackim.