Spacerem po Warszawiance

i

Autor: Archiwum Architektury

Nie tylko baseny - spacerem po Warszawiance

2016-08-01 15:28

Tu było, tu stało zaprasza na kolejny spacer architektoniczny po Warszawie. Tematem spotkania będzie kompleks sportowy Warszawianka, zaprojektowany przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego.

Warszawianka, choć większości mieszkańców Warszawy kojarzy się głównie z wodną rekreacją, oferuje znacznie szerszy program sportowy i architektoniczny. To poetycko-przestrzenny wykład o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka, jak pisał o kompleksie SKS Warszawianka architekt Oskar Hansen.

Kompleks sportowy Warszawianka został zaprojektowany w 1954 roku przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego z Zakładów Artystyczno-Badawczych ASP. Projekt był przykładem nowatorskiego myślenia o architekturze jako sztuce integrującej różne dyscypliny i funkcjonującej w ścisłym powiązaniu z otaczającym ją krajobrazem. Pierwotny zamysł twórców jest już niemal niedostrzegalny – formy przestrzenne wyrzeźbione w Skarpie Wiślanej zostały pokryte przez wybujałą roślinność, budynki sportowe uległy znacznym przebudowom, a całą kompozycję zaburzyły powstające wokół wysokie bloki.

Spacer poprowadzi Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i kuratorka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W czasie spaceru przybliży historię i architektoniczne założenia Warszawianki, a także pomoże odkryć wartości przestrzenne obiektu, nadal obecne pomimo jego znaczącej degradacji.

Spacer po terenie KS Warszawianka towarzyszy trwającemu konkursowi koncepcyjnemu na projekt rewitalizacji Warszawianki oraz akcji zbierania wspomnień i archiwalnych fotografii dotyczących tego kompleksu sportowego. Z zebranych wspomnień i zdjęć stworzą archiwum społeczne, którego zbiory znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej dotyczącej kompleksu Warszawianki – jego założeń, architektury, krajobrazu oraz idei rewitalizacji. Wspomnienia można zgłaszać także mailem (re.warszawianka@gmail.com, tubylotustalo@gmail.com) lub telefonicznie (tel. 515 96 96 51).

Miejsce: SKS Warszawianka Termin: niedziela, 7 sierpnia, godz. 14 Zbiórka: ul. Merliniego 4 (przed budynkiem Basen Wodny Park)

Organizatorzy: Masław Stowarzyszenie Tu było, tu stało Partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Stowarzyszenie Okolska