Architektura MuratorWydarzeniaNie tylko Polska – architektura niepodległości w Europie Środkowej

Nie tylko Polska – architektura niepodległości w Europie Środkowej

Organizowana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury pokazuje różnice i podobieństwa w rozwoju architektury państw, które pojawiły się na mapie Europy po 1918 roku.

Nie tylko Polska – architektura niepodległości w Europie Środkowej
Sanatorium w Istebnej, proj. Jadwiga Dobrzyńska, Zbigniew Łoboda, 1937; fot. archiwum NAC

W ubiegłym roku, z okazji setnej rocznicy niepodległości Finlandii w kilku polskich miastach mieliśmy okazję oglądać wystawę Echa – sto lat fińskiej architektury i designu. W tym czeka nas wysyp jubileuszowych ekspozycji poświęconych odzyskaniu suwerenności przez Polskę, z czego gros siłą rzeczy odnosić się będzie do kształtowania wizerunku młodego państwa poprzez architekturę. Biorąc pod uwagę, że po traktacie wersalskim na mapie Europy pojawiły się również inne kraje regionu, w najbliższym czasie podobnych prezentacji można spodziewać się na Węgrzech, Litwie, Łotwie i w Estonii. W tym kontekście zapowiadana wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie wyjątkowa, bo spróbuje nakreślić tło przemian architektoniczno-społecznych dokonujących się po I wojnie w całej Europie Środkowej, odpowiadając przy okazji na pytanie o różnice i podobieństwa w rozwoju architektury poszczególnych państw. Nie zabraknie prezentacji tak sztandarowych dzieł z okresu polskiego międzywojnia, jak sanatorium w Istebnej (proj. Jadwiga Dobrzyńska, Zbigniew Łoboda, 1937) czy katowicki drapacz chmur (proj. Tadeusz Kozłowsk, Stefan Bryła, 1934), ale zobaczymy też wiele nieoczywistych i rzadko przywoływanych przykładów.

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków

Kiedy: 9 listopada 2018 – 10 lutego 2019

Kuratorzy: Łukasz Galusek, Żanna Komar, Helena Postawka-Lech, Michał Wiśniewski, Natalia Żak

Pytanie: Kto zaprojektował katowicki drapacz chmur?

Jerzy Szczepanik-Dzikowski o MCK w Katowicach [FILM] Budynki żyją i są adaptowane do potrzeb. Projektując Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nie wyobrażaliśmy sobie, że będzie taka sytuacja jak pandemia i duże imprezy nie będą mogły się odbywać, ale w zasadzie każdą strukturę budowlaną można dostosować do bieżących potrzeb. Bardzo trudno powiedzieć, co by można urządzić w Spodku, ale bardzo łatwo można powiedzieć, co można urządzić w MCK, a nadto nie ma żadnego problemu, żeby w to pudło wstawić jakąś inną konstrukcję. O realizacji Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci.
Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach! Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.
Myślenie krajobrazem. Dyskusja o architekturze norweskiej Spotkanie z Bartoszem Haduchem, Jarosławem Kozakiewiczem i Janem Kubecem poprowadzi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna "Architektury-murator". MCK w Krakowie, 15.03.2012 (czwartek), 18.00
Współczesna architektura norweska. Pierwsze dni wystawy w Krakowie W Miedzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpoczęła się właśnie wystawa prezentująca najciekawsze realizacje norweskich architektów, ukończone w latach 2005-2010. Wystawa będzie trwała od 14 lutego do 1 kwietnia 2012 r.
Wernisaż wystawy "Współczesna architektura norweska 2005-2010" Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza w poniedziałek 13 lutego na wernisaż wystawy poświęconej współczesnej architekturze Norwegii. Dzień później w MCK odbędzie się wykład kuratorki wystawy, Niny Berre, inaugurujący cykl wydarzeń towarzyszących ekspozycji.
Architektura norweska - wystawa Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie  przygotowuje wystawę "Współczesna architektura norweska 2005-2010"