Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku

Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku

24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.

Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku
Balkrishna Doshi; fot. serwis prasowy

Balkrishna Doshi urodził się 26 sierpnia 1927 roku w indyjskim Pune. Na początku kariery pracował z Le Corbusierem we Francji, nadzorując później jego projekty w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya (1989) oraz Indyjski Instytut Zarzą-dzania (Indian Institute of Management, Bangalore, 1977-1992). W 1980 roku założył wła-sną pracownię Sangarth. Jego projekty czerpały z dziedzictwa indyjskiej architektury oraz wykorzystywały niecodzienne rozwiązania, aby dobrze sprawdzać się w warunkach klima-tycznych tego kraju. W 2018 roku Balkrishna Doshi został uhonorowany nagrodą Pritzkera jako pierwszy architekt z Indii. Jury doceniło jego wrażliwość na kontekst oraz realizację idei zrównoważonego rozwoju. Doshi nie ulega przelotnym modom, ale kieruje się w swojej pracy poczuciem odpowiedzialności społecznej i chęcią poprawy własnego kraju – uzasadniali sędziowie. Balkrishna Vithaldas Doshi zmarł 24 stycznia w wieku 95 lat.

Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018
Budynek podziemnej galerii Amdavad ni Gufa, Ahmadabad, 1994; fot. Dzięki uprzejmości vsf/ Serwis prasowy
Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018
Life Insurance Corporation Housing, Ahmadabad, 1973; fot. dzięki uprzejmości VSF/serwis prasowy
Pritzker 2018 dla Balkrishna Doshi
Budynek podziemnej galerii Amdavad ni Gufa projektu Balkrishna Dosha, fot. Vaishal Dalal/Wikimedia Commons/CC 3.0. SA
Tagi:
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.
Spotkanie z Mistrzem: Piotr Śmierzewski Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 19 stycznia bohaterem wieczoru będzie Piotr Śmierzewski, właściciel autorskiej pracowni ANALOG.