Nie żyje architekt

i

Autor: Dorota Niećko Nie żyje architekt

Nie żyje architekt Bartłomiej Biełyszew. Zmarł w Brukseli w wieku 84 lat

2024-11-22 12:30

Nie żyje architekt Bartłomiej Biełyszew. Zmarł 17.11.2024 w wieku 84 lat. To architekt, urbanista, rzeźbiarz, właściciel B’ART. Pracownia Architektury Urbanistyki i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew w Warszawie. Zmarł w Brukseli. - Laureat wielu konkursów i autor licznych obiektów architektonicznych w Polsce i w Belgii, a przede wszystkim wspaniały, skromny i wrażliwy człowiek - napisali jego przyjaciele z Izby Architektów RP.

Spis treści

  1. Zmarł architekt Bartłomiej Biełyszew
  2. Kim był Bartłomiej Wiesław Biełyszew?
  3. Znani architekci na  Powązkach. Zdjęcia
Groby słynnych architektów cz. 1. Niezapomniani

Zmarł architekt Bartłomiej Biełyszew

- Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17 listopada 2024, w Brukseli, w wieku 84 lat odszedł nasz kochany BARTŁOMIEJ BIEŁYSZEW architekt, urbanista i rzeźbiarz, absolwent Politechniki Warszawskiej i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, laureat wielu konkursów i autor licznych obiektów architektonicznych w Polsce i w Belgii, a przede wszystkim wspaniały, skromny i wrażliwy człowiek. Żegnaj nasz drogi Bartku! - pożegnali architekta przedstawiciele Izby Archiektów RP.

Nazywam się Bartek, 84-letni architekt i artysta. Moje życie ukształtowała praca architekta, pasja do sztuki i rodzina. Urodzona w Polsce i adoptowana przez Belgię po studiach, moja podróż rozpoczęła się od przymusowego wysiedlenia z mamą na Syberię, co bardzo mnie dotknęło. W wieku 6 miesięcy zostałem tam zesłany, a w wieku 5 lat wróciłem do Polski. Dziś pragnę uwiecznić tę znaczącą pierwszą podróż, rysując każdy etap naszego wygnania, zaczynając i kończąc w domu rodzinnym, poprzez pojazdy, którymi podróżowaliśmy - napisał Biełyszew, gdy do Koła Plener, na wystawę, zgłosił dyptyk. 

Koło Plener przytoczyło tę opowieść na Facebooku. - Niestety, pracy już nie zdołał wysłać fizycznie - dodali jego przedstawiciele.

Kim był Bartłomiej Wiesław Biełyszew?

Oto jak opisuje Go Izba Architektów na swojej stronie. Urodził się w 1940 roku, a zmarł 17.11.2024. Architekt, urbanista, rzeźbiarz.​ Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP. Właściciel B’ART. Pracownia Architektury Urbanistyki i Wnętrz Bartłomiej Biełyszew w Warszawie.

Autor m.in.:

  • - rekonstrukcji północnej pierzei placu Teatralnego w Warszawie (~1995);
  • - rekonstrukcja Pałacu Jabłonowskich, Plac Teatralny 2, Warszawa (1995-97) - współpraca - autorzy: Leszek Klajnert, Janusz Matyjaszkiewicz, Jerzy Czyż, Marek Różański, Maciej Szwedziński; współpraca: Kazimierz Grochowski, Bartłomiej Biełyszew, Jean-Marie Dandoy, Thierry Descheemaecker, Eric Staner;
  • - budynek biurowy, ul. Stawki 40, Warszawa (2003);
  • - zespół budynków biurowych Comfort Offices, ul. Czerniakowska, Warszawa (2006-07)- kompleks biurowy Aurus (Symetris Business Park), al. Piłsudskiego, Łódź (2008-17);
  • - zespół budynków mieszkalnych Tarasy Bartycka, ul. Bartycka, Warszawa (2012);
  • - biurowiec Ufficio Primo, modernizacja budynku Prezydium Rządu, ul. Wspólna, Warszawa (2012) - autor budynku Marek Leykam (1952);
  • - zespół budynków mieszkalnych - Sokołówka Apartamenty, ul. Pancerna, Łódź (2012-15);- hotel Puro, ul. Ogrodowa, Kraków (2012-13);- biurowiec Polna Corner, ul. Polna, Waryńskiego, Warszawa (2015-17).

Konkursy m.in.:

  • - na projekt dworca PKS we Wrocławiu (1965) - współautorzy: Andrzej Fabierkiewicz, Nikander Jakubowski, Zbigniew Pawłowski - wyróżnienie I stopnia równorzędne;
  • - SARP nr 734 - na projekt koncepcyjny Pomnika Armii Krajowej w Warszawie (1991) – I etap - współautor Andrzej Skopiński – nagroda.

Znani architekci na  Powązkach. Zdjęcia

Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Należy przestać udawać, że budynek jest takim skończonym, zaprojektowanym drobiazgowo produktem, który się wyjmuje z pudełka jak lalkę Barbie albo zestaw Lego - mówi Grzegorz Piątek i wspólnie z Arturem Celińskim zastanawiają się nad tym, jak nie dać się oszukiwać fotografii, tworzyć dobrą opowieść i otwierać architekturę na nową estetykę, niespodzianki i dysonanse.
Architektura-murator. Podcast 30/30
Architektura Murator Google News
Autor: