Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje architekt Marek Niklewicz

Nie żyje architekt Marek Niklewicz

W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Kaplica cmentarza w Tychach Wartogłowcu, proj. Marek Niklewicz, 1963; fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Marek Niklewicz urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Samborze. W latach 1948–1953 studiował na Wydziałach Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 roku Wydziały Politechniczne Akademii Górniczo–Hutniczej). W latach 1953–1956 był zatrudniony w Miastoprojekcie Wrocław, później w Miastoprojekcie Nowe Tychy. W latach 1967–1977 był architektem miasta Tychy, a następnie, do 1989 roku, kierownikiem Pracowni Regionalnej w Biurze Planowania Przestrzennego.

Marek Niklewicz jest autorem m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz współautorem wielu projektów urbanistycznych, w tym osiedli mieszkaniowych F 1, F 2, F 4 i D 3 w Tychach, osiedla „Sikornik” w Gliwicach czy „Złote Łany” i ZOR VII w Bielsku–Białej. Współtworzył ponadto aktualizację planu ogólnego Tychów (1962, 1978) oraz zaprojektował herb miasta, funkcjonujący do 1989 roku.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Marek Niklewicz nad modelem kaplicy cmentarza w Tychach Wartogłowcu, ok. 1962. Makieta przedstawia pierwotną, niezrealizowaną koncepcję obiektu; fot. archiwum rodziny
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.