Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje architekt Marek Niklewicz

Nie żyje architekt Marek Niklewicz

W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Kaplica cmentarza w Tychach Wartogłowcu, proj. Marek Niklewicz, 1963; fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Marek Niklewicz urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Samborze. W latach 1948–1953 studiował na Wydziałach Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 roku Wydziały Politechniczne Akademii Górniczo–Hutniczej). W latach 1953–1956 był zatrudniony w Miastoprojekcie Wrocław, później w Miastoprojekcie Nowe Tychy. W latach 1967–1977 był architektem Miasta Tychy, a następnie, do 1989 roku, kierownikiem Pracowni Regionalnej w Biurze Planowania Przestrzennego.

Marek Niklewicz jest autorem m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz współautorem wielu projektów urbanistycznych, w tym osiedli mieszkaniowych F 1, F 2, F 4 i D 3 w Tychach, osiedla „Sikornik” w Gliwicach czy „Złote Łany” i ZOR VII w Bielsku–Białej. Współtworzył ponadto aktualizację planu ogólnego Tychów (1962, 1978) oraz zaprojektował herb miasta, funkcjonujący do 1989 roku.


Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Marek Niklewicz nad modelem kaplicy cmentarza w Tychach Wartogłowcu, ok. 1962. Makieta przedstawia pierwotną, niezrealizowaną koncepcję obiektu; fot. archiwum rodziny
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej Czy tarcza antykryzysowa pomoże architektom? W kilka tygodni od wprowadzenia specustawy pytamy o jej konsekwencje: z jakich rozwiązań  zamierzają skorzystać duże, a z jakich małe pracownie architektoniczne i w jaki sposób epidemia koronawirusa wpływa dziś na sytuację finansową architektów [APA Wojciechowski, BBGK, WXCA, ARE, Lewicki, Łatak, xystudio, menthol, A2P2].
Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 Polacy po raz kolejny w gronie najlepszych młodych architektów Europy! Na liście European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku: Anna Paszkowska-Grudziąż, Jakub Cieślik i Łukasz Skorek.
W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński 9 kwietnia 2020 roku zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.
Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 38% badanych architektów przewiduje spadek popytu na usługi w 2020 roku, a 30% sądzi, że popyt będzie na takim samym poziomie jak w zeszłym roku. Publikujemy wyniki raportu BCMM „Nastroje architektów 2020”.
Funkcjonowanie biura projektowego w czasach pandemii – rozmowa z architektem Grzegorzem Tacakiewiczem Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie tzw. tarczy antykryzysowej było konieczna w walce z pandemią, jednak dla nas oraz dla inwestorów jest ona niestety uciążliwa, ponieważ w wielu przypadkach praktycznie uniemożliwia uzyskiwanie decyzji środowiskowych czy pozwoleń na budowę – o tym, jak funkcjonuje biuro projektowe w czasach pandemii i z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć rozmawiamy z Grzegorzem Tacakiewiczem, właścicielem poznańskiej pracowni Tacakiewicz Ferma Kresek.