Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje architekt Marek Niklewicz

Nie żyje architekt Marek Niklewicz

W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Kaplica cmentarza w Tychach Wartogłowcu, proj. Marek Niklewicz, 1963; fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Marek Niklewicz urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Samborze. W latach 1948–1953 studiował na Wydziałach Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 roku Wydziały Politechniczne Akademii Górniczo–Hutniczej). W latach 1953–1956 był zatrudniony w Miastoprojekcie Wrocław, później w Miastoprojekcie Nowe Tychy. W latach 1967–1977 był architektem miasta Tychy, a następnie, do 1989 roku, kierownikiem Pracowni Regionalnej w Biurze Planowania Przestrzennego.

Marek Niklewicz jest autorem m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz współautorem wielu projektów urbanistycznych, w tym osiedli mieszkaniowych F 1, F 2, F 4 i D 3 w Tychach, osiedla „Sikornik” w Gliwicach czy „Złote Łany” i ZOR VII w Bielsku–Białej. Współtworzył ponadto aktualizację planu ogólnego Tychów (1962, 1978) oraz zaprojektował herb miasta, funkcjonujący do 1989 roku.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Marek Niklewicz nad modelem kaplicy cmentarza w Tychach Wartogłowcu, ok. 1962. Makieta przedstawia pierwotną, niezrealizowaną koncepcję obiektu; fot. archiwum rodziny
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.