Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje architekt Marek Niklewicz

Nie żyje architekt Marek Niklewicz

W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.

Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Kaplica cmentarza w Tychach Wartogłowcu, proj. Marek Niklewicz, 1963; fot. Muzeum Miejskie w Tychach

Marek Niklewicz urodził się 24 sierpnia 1929 roku w Samborze. W latach 1948–1953 studiował na Wydziałach Architektury, Inżynierii i Komunikacji Akademii Górniczej w Krakowie (od 1949 roku Wydziały Politechniczne Akademii Górniczo–Hutniczej). W latach 1953–1956 był zatrudniony w Miastoprojekcie Wrocław, później w Miastoprojekcie Nowe Tychy. W latach 1967–1977 był architektem Miasta Tychy, a następnie, do 1989 roku, kierownikiem Pracowni Regionalnej w Biurze Planowania Przestrzennego.

Marek Niklewicz jest autorem m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz współautorem wielu projektów urbanistycznych, w tym osiedli mieszkaniowych F 1, F 2, F 4 i D 3 w Tychach, osiedla „Sikornik” w Gliwicach czy „Złote Łany” i ZOR VII w Bielsku–Białej. Współtworzył ponadto aktualizację planu ogólnego Tychów (1962, 1978) oraz zaprojektował herb miasta, funkcjonujący do 1989 roku.


Nie żyje architekt Marek Niklewicz
Marek Niklewicz nad modelem kaplicy cmentarza w Tychach Wartogłowcu, ok. 1962. Makieta przedstawia pierwotną, niezrealizowaną koncepcję obiektu; fot. archiwum rodziny
Ile zarabia architekt 2021? Wynagrodzenia architektów: najnowsze zestawienie Ile zarabia architekt? Jakie są minimalne, a jakie maksymalne zarobki architekta? I ile wynosi najczęściej oferowane wynagrodzenie architekta? Firma Hays Poland opublikowała najnowszy raport płacowy. O ile w roku 2021 nie dojdzie do wyraźnego spadku zapotrzebowania na usługi budowlane i pogorszenia się płynności finansowej firm z branży, w najbliższym czasie spodziewamy się stabilizacji poziomu płac – czytamy w podsumowaniu. Publikujemy zestawienie ZAROBKI ARCHITEKTÓW 2021.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2021 Koncepcja przebudowy domu w duchu zero waste od Maćków Pracownia Projektowa, projekty ekoelewacji od mech.build i Molecule Architecture czy konsultacje od pracowni Małeccy, OVO Grąbczewscy i Demirg to tylko niektóre z usług, które można wylicytować w ramach tegorocznej akcji „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.
Z daleka i z bliska: rozmowa z architektką Katarzyną Dobiecką Nigdy nie czułam się tylko architektem. Jestem projektantem, lubię patrzeć i z daleka, i z bliska. Meble to działka, na którą nigdy nie miałam czasu, a zawsze chciałam ją uprawiać. Okoliczności życiowe i pandemia pozwoliły mi do tego wrócić – z Katarzyną Dobiecką, laureatką konkursu „Linoleum od nowa” rozmawia Zofia Malicka.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Philip Beesley. O architekturze Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Philip Beesley, współzałożyciel Living Architecture Systems Group, multidyscyplinarnego zespołu zajmującego się systemami architektonicznymi o cechach żywych organizmów.
Skok na głęboką wodę: Karolina Częczek Pracę w Nowym Jorku można rozpocząć na dwa sposoby: mając konkretne zlecenie i sieć kontaktów lub postawić na stopniowy, bardziej organiczny wzrost. My poszliśmy tą drugą ścieżką. Nie pracujemy dla nagród, ale one się pojawiają i bardzo nas to cieszy. Polska architektka Karolina Częczek o tym, jak założyć biuro w Nowym Jorku i sprawić, by zostało ono uznane za jedną z 50 najlepszych architektonicznych firm roku.