Architektura MuratorWydarzeniaNieznane zdjęcia Warszawy

Nieznane zdjęcia Warszawy

Już ponad 500 zdjęć zebrano w ramach prowadzonej od kilku miesięcy akcji gromadzenia archiwalnych fotografii Warszawy. Niepublikowane widoki stolicy pochodzące z prywatnych zbiorów mieszkańców już niebawem ujrzą światło dzienne.

Nieznane zdjęcia Warszawy

Kilka miesięcy temu Tu było, Tu Stało i Stowarzyszenie Masław zapoczątkowało akcję zbierania domowych archiwalnych fotografii i wspomnień wśród mieszkańców Warszawy. Już niedługo pierwsze 500 pozyskanych fotografii Warszawy ujrzy światło dzienne - zbiory zostaną zaprezentowane na nowej stronie internetowej Tu było, Tu Stało. Najstarsze fotografie pochodzą z lat przedwojennych, są także przejmujące zdjęcia dokumentujące zrujnowaną stolicę. Najnowsze obrazy powstały na początku XXI wieku. Najwięcej zdjęć zostało wykonanych w centralnych dzielnicach miasta, ale są także zdjęcia z Ursynowa, Pragi Północ, czy Targówka.

Domowe archiwa są źródłem bogatej wiedzy. Tak jak zachowują pamięć o najbliższych, których już z nami nie ma, tak samo utrwalają pamięć o czasach minionych. My z kolei upominamy się o pamięć o architekturze, o obiektach, które już nie istnieją lub są przekształcone. Choć niejednokrotnie zapomniane - stanowią element naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Wśród zdjęć są unikaty, pokazujące z perspektywy zwykłego mieszkańca jak wielkie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej Warszawy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Oddaliśmy głos warszawiakom, żeby zobaczyć stolicę ich oczami - dlatego tak bardzo cenimy sobie ich prywatne archiwa, które pokazują w wyjątkowy, czasem wręcz intymny, sposób przemiany - nie mniej ciekawie niż fotografie zrobione przez agencje czy profesjonalistów, a może nawet bardziej interesująco, ze względu na to, że są to przecież zdjęcia, które wcześniej nie były publicznie prezentowane – mówi Patrycja Jastrzębska, inicjatorka akcji.

Wśród pozyskanych fotografii znalazły się dokumentacje wydarzeń (m.in. budowa Wisłostrady, Dworca Centralnego, odbudowa Zamku Królewskiego, strajk) i życia prywatnego - spotkań rodzinnych i codziennego życia, na których przestrzeń miasta stanowi tło. Oprócz architektury zwraca uwagę moda warszawiaków sprzed lat. Kolekcja zawiera również zdjęcia pasjonatów architektury, którzy kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu utrwalali wyłącznie nieistniejące już obiekty m.in. kina: Moskwa, Relaks i Skarpa, Supersam, budynek Ciech-u czy Sezam.

O archiwum podczas spotkania w Instytucie Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) opowie Patrycja Jastrzębska - historyczka sztuki, twórczyni inicjatywy Tu było, tu stało, prezeska Stowarzyszenia Masław. Po prezentacji odbędzie się wykład Grzegorza Miki o architekturze Placu Trzech Krzyży i budynku Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (obecnej siedziby Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Energii).

13 grudnia, godz.18.00
Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi)
ul. Żurawia 1a, Warszawa, wejście od placu Trzech Krzyży między Ministerstwem Rozwoju a pocztą

Tagi:
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul.  przy Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.