Architektura MuratorWydarzeniaNocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.

Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu
fot. serwis prasowy urzędu miasta Wrocławia

Centrum Architektury organizuje BAZARCH już od dziewięciu lat. Po raz pierwszy odbędzie się jednak jego nocna edycja. To wyjątkowe wydarzenie zaplanowano na 14 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Podczas nocnych targów będzie można obejrzeć i kupić (prawie) wszystko, co w ostatnim czasie wydano o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach, sztuce w przestrzeni publicznej, a także plakaty i okołoarchitektoniczne gadżety. Nowości, bestsellery i klasyki. Książki rzadkie, trudno dostępne i zupełnie nieznane. Bazarch rozpocznie się wcześniej, już o 16.00, by można było spokojnie przeglądać książki zanim zacznie się szaleństwo muzealnej nocy i potrwa do godziny 24.00.

Udział w Nocnym BAZARCHU 2022 potwierdzili: Części Proste, Karakter, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, SARP Wrocław i Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Oczywiście będzie też można kupić publikacje organizatorów i gospodarzy. Muzeum Architektury zaprasza też do nocnego zwiedzania wystawy „Trouble in Paradise” – wyjątkowej opowieści o współczesnym krajobrazie polskiej wsi. Wystawa zaprojektowana na Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, ma polską premierę właśnie we Wrocławiu.

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie także spotkanie z konserwatorem zabytków Piotrem Pelcem, który opowie o renowacji rzeźby „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” autorstwa Władysława Hasiora. Znajdujący się na trawniku przed wejściem głównym do Muzeum Architektury model pomnika został wykonany w latach 1966–1968.



Trouble in Paradise: wenecka wystawa we Wrocławiu Z jakimi problemami zmagają się dziś mieszkańcy wsi? Czy odpowiednio wykorzystujemy potencjał, jaki daje życie na łonie natury, poza wielkimi ośrodkami? A może nadal marginalizujemy wieś i jej mieszkańców? Między innymi na te pytania próbowała odpowiedzieć wystawa „Trouble in Paradise” reprezentująca Polskę na 17. biennale architektury w Wenecji. Do 5 maja można oglądać ją w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
6 książek na 6 wymieranie: Dobrze nastrojone miasto Co robić wobec kryzysu ekologicznego? Zacznij od Bacha — twierdzi Jonathan F. P. Rose, autor książki „Dobrze nastrojone miasto”, przedstawiany jako nietuzinkowy deweloper i producent muzyczny. Czwarta recenzja w ramach cyklu Krzysztofa Średzińskiego na (niekończące się) lato.  
Impresjoniści w Warszawie: wystawa „Immersive Monet & The Impressionists” W Art Box Experinces w warszawskiej Fabryce Norblina można oglądać wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”. Do jej przygotowania wykorzystano 438 dzieł impresjonistów, m.in. Moneta, Renoira, Degasa i Cezanne’a. Dzięki najnowocześniejszemu systemowi mapowania i animacji oraz przestrzennemu systemowi dźwięku, widz ma okazję doświadczyć niezwykłego pokazu multisensorycznego.
Sekretne życie roślin, czyli Greenhouse Silent Disco we Wrocławiu Instalacja „Greenhouse Silent Disco” stanowi próbę zrozumienia języka roślin. Po międzynarodowej premierze na ubiegłorocznym triennale architektury w Mediolanie można ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
ARCHITECT@WORK Warsaw: druga edycja już wkrótce Pod koniec maja odbędzie się druga polska edycja wydarzenia ARCHITECT@WORK! W programie prezentacja innowacyjnych rozwiązań i nowości produktowych oraz prelekcje.
Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.